NEW YORK 30. mája (WEBNOVINY) – Presne dvadsať rokov trvalo, kým sa hokejisti New York Rangers znova prebojovali do finále NHL so šancou na zisk celkovo piateho Stanleyho pohára v histórii klubu.
„Jazdci“ si vo vyvrcholení play-off Východnej konferencie tohto ročníka poradili s Montrealom 4:2 na zápasy, keď rozhodujúci triumf 1:0 vybojovali vo štvrtok na domácom ľade. O jediný gól duelu sa postaral v závere druhej tretiny Dominic Moore, ktorého vyhlásili za prvú hviezdu stretnutia.
Lundqvist prekonal klubové maximum
Švédsky brankár vo farbách Rangers Henrik Lundqvist stiahol roletu, zneškodnil všetkých 18 striel súpera a 42. víťazstvom v play-off prekonal doterajšie klubové maximum Američana Mika Richtera. „Počas celého stretnutia sme hrali skutočne dobre. Musel som byť sústredený na každú strelu, keďže ich nebolo veľa. Posledná tretina bola v našom podaní najlepšia v tohtoročnom play-off. Keď išlo do tuhého, chlapci zo seba vydali maximum,“ komentoval 32-ročný severan.
Newyorčania nastúpia vo finále NHL proti víťazovi Západnej konferencie, ktorý vzíde z dvojice Los Angeles Kings – Chicago Blackhawks (3:2 na zápasy). Rangers nemajú svojho kapitána, Trofej Princa Waleského za triumf vo Východnej konferencii prebrali asistenti Brad Richards, Dan Girardi a Marc Staal, ale z poverčivosti sa jej nedotkli. „Takýto úspech navodí krásne pocity, ale niekde vzadu v hlave nesmiete zabudnúť, že toto ešte nie je konečná. Je však úžasný pocit mať šancu bojovať o Stanleyho pohár,“ priznal Richards.
Slovák Budaj sedel na lavičke
Smutným hrdinom a treťou hviezdou štvrtkového duelu bol brankár Dustin Tokarski, ktorý pustil za svoj chrbát jedinú z 32 striel súpera. „Bola to pozoruhodná séria. Je vskutku náročné vyrovnať sa s faktom, že od finále Stanley Cupu vás delí pár víťazstiev. Uvedomujem si, že bude komplikované znova sa dostať takto ďaleko,“ priznal 24-ročný kanadský gólman, ktorého z lavičky „istil“ Slovák Peter Budaj.
Rangers naposledy vybojovali Stanleyho pohár v ročníku 1993/1994 pod vedením súčasného kouča Magnitogorska v KHL Mika Keenana, ktorý mal vtedy pod palcom také hokejové esá ako Mark Messier, Sergej Zubov, Adam Graves, Brian Leetch, Esa Tikkanen, Mike Gartner, Tony Amonte, Sergej Nemčinov či brankárske duo Mike Richter, Glenn Healy.
– hralo sa na štyri víťazstvá
Gól: 39. D. Moore (B. Boyle, McDonagh)