Opozičné strany sú presvedčené, že jedným z dôvodov meškania dostavby a jej predražovania sú kšefty firiem napojených na vlády, ktorým šéfovala strana Smer-SD.
V druhom kvartáli budúceho roka by malo mať Slovensko ďalší jadrový blok. Slovenské elektrárne by mali dostavať tretí blok Atómovej elektrárne Mochovce. Približne o rok neskôr by mal byť hotový aj štvrtý mochovecký jadrový blok. Harmonogram dostavby Mochoviec sa už niekoľkokrát posúval. Pôvodne mali byť dostavané v rokoch 2012, resp. 2013. Na dostavbu nepostačoval ani pôvodný rozpočet 2,8 miliardy eur. V súčasnosti sa už počíta s rozpočtom na dostavbu na úrovni 5,4 miliardy eur. Aj napriek všetkým problémom s dostavbou dvoch mochoveckých blokov sa aj parlamentná opozícia pre portál vEnergetike.sk zhodla v tom, že jadrové bloky už treba dostavať za každú cenu.
Treba to už dostavať
„Cena elektriny v súčasnosti rastie a 4,9 miliardy eur je už preinvestovaných. Najlepšie riešenie je preto Mochovce dokončiť. Hlavným dôvodom je hodnota nášho podielu v Slovenských elektrárňach, ktorá by bez dostavaných Mochoviec bola prakticky nulová,“ myslí si tímlider pre energetiku zo strany SaS Karol Galek. „Sme jednoznačne za dostavbu tretieho a štvrtého bloku Jadrovej elektrárne Mochovce. Vláda ako väčšinový vlastník by mala vytvoriť efektívnejší tlak, poskytnúť väčšiu súčinnosť a pričiniť sa tak o to, aby už nedochádzalo pri tejto dostavbe k časovým prieťahom, teda aby spoločnosti zodpovedné za dostavbu, najmä spoločnosť Enel, finančne zabezpečili kvalitné a rýchle dokončenie blokov,“ dodal tieňový minister hospodárstva za stranu OĽaNO Eduard Heger. „Mochovce je potrebné dostavať,“ zdôraznil podpredseda hnutia Sme rodina pre ekonomiku Dušan Doliak, podľa ktorého Slovensko potrebuje mať čo najväčší podiel energie z jadra a vodných elektrární a naopak, čo najnižšiu závislosť od plynu a uhlia. „Jadrové elektrárne v Mochovciach by sme určite dokončili. Zo strategických, ekonomických aj ekologických dôvodov,“ konštatoval podpredseda strany ĽS Naše Slovensko Milan Uhrík.
Vidia “tunel“
S dostavbou mochoveckých jadrových blokov sa začalo ešte v roku 2008, počas prvej vlády Roberta Fica. Opozičné strany sú presvedčené, že jedným z dôvodov meškania dostavby a jej predražovania sú kšefty firiem napojených na vlády, ktorým šéfovala strana Smer-SD. „Dostavba Mochoviec v režime, v akom prebiehala a prebieha je jeden z najväčších tunelov na Slovensku. Na vine je neschopná vláda, ktorá elektrárne účelovo znehodnotila a potom sprivatizovala hlboko pod ich reálnu cenu,“ zdôraznil Uhrík. Podľa Galeka z SaS sú problémom dostavby politicky prepojení dodávatelia, niektorí od úplného začiatku. „Napríklad taká firma Enseco, ako jeden z hlavných dodávateľov, je vlastnená bývalým Ficovým poradcom pre energetiku. Ten na tomto poste pôsobil práve v čase, keď sa o dostavbe rozhodlo. Z dostavby si však perpetuum mobile na pravidelný príjem urobili nielen domáci subdodávatelia, ale aj generálny dodávateľ. Nebyť tlaku bánk v pozícii veriteľa, Mochovce by nemuseli byť dokončené nikdy,“ povedal Galek.
Slabí manažéri?
Heger od Obyčajných ľudí je presvedčený, že za meškaním dostavby je nedostatočná technická a manažérska spôsobilosť investora. Doliak zo Sme rodina upozornil, že tretí a štvrtý blok Mochoviec je postavený na sovietskych reaktoroch a začiatok stavby bol v roku 1987. „Podľa dostupných zdrojov aj podľa našich spolupracovníkov vznikajú problémy pri spájaní modernej regulačnej a riadiacej techniky s reaktorom z osemdesiatych rokov. Znamená to, že stavba musela byť z veľkej časti znovu vyprojektovaná a s tým súvisí väčšina problémov,“ myslí si Doliak s tým, že ako vo všetkom, je problém v ľuďoch. „Zástupcovia štátu musia ovplyvňovať výber kľúčových pracovníkov a zabezpečiť, aby všetky inštitúcie na strane štátu venovali tejto dostavbe dostatočnú prioritu. To znamená, že ministerstvo hospodárstva musí neustále kontrolovať svojich ľudí, aby poskytovali dostatočnú súčinnosť projektu. Ak na to nestačia, mali by ponúknuť túto prácu odborníkom z opozície. Čo ako vieme sa nikdy nestane,“ doplnil Doliak.
Prospešné jadrové bloky
Napriek všetkým problémom sú opozičné strany presvedčené o výhodnosti nových jadrových blokov v Mochovciach. Dostavba dvoch blokov bude podľa Hegera veľkým prínosom pre zabezpečenie energetickej sebestačnosti krajiny. „Zároveň sa vytvorí priestor na pokrytie zvýšeného dopytu po elektrickej energii v období očakávaného rozmachu elektromobility. Z dlhodobého hľadiska to bude znamenať návrat prostriedkov investovaných do výstavby, diverzifikáciu výroby elektrickej energie a vytvorenie energetickej rezervy pre prípad rekonštrukcie starších energetických zdrojov,“ dodal Heger. „Pre Slovensko má dokončenie tejto elektrárne skôr ekonomický ako energetický význam,“ doplnil Galek. „Elektrina vyrobená v Mochovciach sa nestratí a dokážeme ju využiť, či už pri domácej energeticky náročnej výrobe alebo ju dokážeme predať so ziskom do susedných štátov. Dostavanie Mochoviec môže zabezpečiť veľmi lukratívne príjmy do štátneho rozpočtu,“ uviedol Doliak. Investícia do jadrovej energetiky je podľa Uhríka rozumná. „Obnoviteľné zdroje nedokážu pokryť celú spotrebu elektriny na Slovensku, elektrina z tepelných elektrární je zase neekologickejšia a v mnohých prípadoch drahšia. A byť závislí na importe elektriny je strategicky neakceptovateľné,“ dodal Uhrík.
Viac kontroly a informovania
Štát ako 34-percentný akcionár Slovenských elektrární by mal podľa opozície viac informovať a kontrolovať dostavbu Mochoviec. „Verme, že tesne pred dokončením, je úloha štátu iba jedna, a to tá, ktorú si doteraz riadne neplnil. Konečne dôsledne a bez privierania očí dohliadnuť na prsty generálneho dodávateľa,“ uviedol Galek. Liberáli z SaS požadujú predloženie fixného harmonogramu financovania a dostavby bez ďalšieho zaťažovania štátneho rozpočtu spolu s návrhom sankcií v prípade jeho nedodržania. „Rovnako sme vyslovili požiadavku na pravidelné informovanie NR SR prostredníctvom Výboru pre hospodárske záležitosti. Cieľom má byť vytvorenie politického a spoločenského tlaku a kontroly, aby táto slovenskú energetiku a všetkých daňových poplatníkov traumatizujúca záležitosť, bola konečne uzavretá,“ konštatoval Galek.
Prevzali by kontrolu
ĽS Naše Slovensko by v prípade dostavby Mochoviec zašlo až k zoštátneniu. „Treba zastaviť prístup súkromných “investorov“ spolupodieľajúcich sa na dostavbe Mochoviec k štátnym peniazom, z ktorých sa spolufinancuje dostavba. Spraviť audit, prevziať kontrolu nad elektrárňami a nad dostavbou,“ uzavrel Uhrík.
Portál vEnergetike.sk oslovil k danej téme všetky parlamentné politické strany. Koaličné strany sa však k danej téme nevyjadrili.