Ťažko. Asi takto by znela najférovejšia odpoveď na otázku, či je možné urobiť hodnotenie takmer prvých sto dní vlády Igora Matoviča. Žiadna iná garnitúra totiž nemusela od prvých hodín svojho mandátu riešiť akútnu hrozbu pandémie a zároveň s tým preberať moc.
Napriek tomu sa pokúsme byť obsažnejší a pozrime sa na to, ako sa vláde darilo v energetike. Na úvod ešte urobme vyhlásenie, že sa nebudeme pozerať na predvolebné sľuby a ani na programové vyhlásenie vlády. Tieto dokumenty totiž zvyknú, povedané jazykom účtovníkov, podliehať zastarávaniu, a to hlavne morálnemu.
S chladnou hlavou
Vláde musíme dať objektívne veľký páčik za chladnú hlavu v riadení energetiky počas prvých týždňov krízy. Aj keď z dnešného pohľadu, kedy už vieme, že prvú vlnu korony sme z pohľadu ochrany zdravia (ľudského, určite nie ekonomického) prežili bez väčšej ujmy, sa to zdá triviálne.
V čase neistoty je ľahké podľahnúť volaniu prírody a prikazovať, regulovať či zakazovať. Súčasná vláda sa ovládla a nechala fungovanie energetiky v koronovom režime na existujúcich pravidlách a tým pádom na samotných hráčoch, ale zároveň dôrazne avizovala pripravenosť zasiahnuť, ak by hrozilo, že niekto z hráčov sa ovládať nebude.
„Dočasné“ nominácie?
Ťažko povedať. Asi takto by znela najférovejšia odpoveď na otázku, či sa vláda ovláda pri personálnych nomináciách. Jedna vec je rýchlosť, spôsob a deklarované dôvody odvolania šéfa ÚRSO, ktoré podľa vyjadrenia pána profesora bude mať súdnu dohru.
Druhá vec sú prvé údajne dočasné nominácie v štátnych firmách vo svetle sľubovaných transparentných výberových konaní. Ale ovládnime sa a povedzme, že naozaj ide o dočasné riadenie v čase akútnej krízy. Preto si pri hodnotení tejto témy počkáme, napríklad na nového šéfa ÚRSO. Môžeme len veriť, že vláde sa bude dariť ovládať.