Tvoj smartfón vie o tebe viac, než si myslíš. Sleduje tvoju polohu, telefónne hovory, textové správy, e-maily, chaty, fotografie a videá. Na základe tvojich údajov presne vedia, čo vyhľadávaš, keď si online, aké hry a aplikácie si sťahuješ a na základe toho sa dá zistiť aj to, na čo presne míňaš svoje ťažko zarobené, či ušetrené peniaze. Vie o tebe niekto viac ako tvoj telefón? Zamysli sa nad tým…
Je iPhone najlepší videomobil? Krátke zábery v nových reklamách to dokazujú
Ak by sa niekto dostal k tvojmu telefónu, vedel by o tebe zhromaždiť viac ako dosť informácií na to, aby ich mohol zneužiť. Nechceme ťa strašiť, no množstvo aplikácií, ktoré si sťahuješ o tebe taktiež zisťuje množstvo informácií, našťastie väčšina z nich slúži na reklamné účely. Zlou správou je neexistuje skratka, alebo jedna aplikácia, ktorá by ťa ochránila. Je len na tebe, koľko informácií si ochotný o sebe ponúknuť a čo všetko budeš zdieľať. Obozretnosti nikdy nie je dosť.
Najdôležitejšia vec, ktorú by si mal spraviť na ochranu svojho súkromia je používať PIN kód a taktiež heslo pre uzamknutie svojej obrazovky. Účinnou zbraňou je aj zašifrovanie telefónu, ktoré sa na Androide vykonáva v ponuke Nastavenie-Zabezpečenie telefónu-Zabezpečenie-Zašifrovanie telefónu. Nikto bez prístupového kódu alebo PIN-u nedostane prístup do tvojho telefónu. Stojí to za to minimálne vyskúšať, no treba si tiež uvedomiť, že to môže do značnej miery ovplyvniť výkon tvojho telefónu.
Prvé, najvýraznejšie vec, ktorú môžete urobiť pre ochranu vášho súkromia, je použiť kód PIN alebo heslo na obrazovke uzamknutia. Dostaneme do šifrovaním za minútu, ale majte na pamäti, že drvivá väčšina aplikácií, dokonca s end-to-end šifrovanie, nie sú šifrovanie dát na vašom zariadení, iba v tranzite. To znamená, že každý, kto dostane do rúk vášho telefónu fyzicky vidieť všetko.
Môžete zašifrovať celý telefón v Android mieri do Nastavenie> Zabezpečenie a kliknutím na Šifrovať telefón. To bude činiť telefón nemožné získať prístup bez prístupového kódu alebo PIN a je to rozhodne stojí za to robiť, ak máte obavy o krádeže alebo niekoho snooping na vašom fyzickom zariadení tým, že sa držať ju. Nevýhodou je, že to môže trvať veky a významne ovplyvniť výkon.
Ak chceš chrániť svoje hovory vyskúšaj aplikáciu RedPhone, pre ochranu súkromia svojich správ TextSecure. Obzvlášť pozor by si si mal dávať pozor na bezplatné aplikácie VPN na Android. Pre zvýšenie ochrany svojho súkromia na tvojom telefóne skús taktiež odinštalovať všetky hry a aplikácie, ktoré už nepoužívaš.