VARŠAVA 21. júla (WebNoviny.sk) – Premiéri krajín Visegrádskej štvorky sa zhodli, že na septembrový Bratislavský summit chcú ísť so spoločným stanoviskom, ktoré sa bude týkať toho, ako by mala Európska únia vyzerať po odchode Veľkej Británie z Európskej únie. Na štvrtkovom spoločnom stretnutí vo Varšave premiéri V4 podľa slov predsedu vlády Roberta Fica určili smer, ktorým sa budú ďalšie rokovania skupiny uberať.
„Vítam, že sme mohli hovoriť o téme, ktorá nás všetkých trápi. To je hľadanie odpovede na otázku, čo chceme ponúknuť občanom zostávajúcich 27 krajín, aby myšlienka európskeho projektu zostala naďalej atraktívna,“ povedal Fico na spoločnej tlačovej konferencii. Podľa neho odpoveď na túto otázku musí zahŕňať aj to, že Únia by mala zdôrazniť svoje silné stránky a úspechy, ale zároveň zareagovať na chyby, ktoré urobila. Táto nová ponuka musí byť podľa Fica dostatočne atraktívna aj pre tých, „ktorí strácajú dôveru v európsky projekt“.
Konkrétne veci ešte dohodnú
O tom, s čím konkrétne V4 pôjde na Bratislavský summit, budú lídri rokovať opäť, a to na prelome augusta a septembra. Presný dátum však stále hľadajú. Na tejto schôdzke by sa podľa slov maďarského premiéra Viktora Orbána mali zaoberať aj témou, ako po vystúpení Veľkej Británie urobiť z EÚ opäť globálneho hráča. Témou bude aj hospodársky rast a sociálna problematika, migrácia, terorizmus, ale aj spolupráca jednotlivých inštitúcií.
Práve pomer právomocí európskych inštitúcií a národných parlamentov bol podľa hostiteľky summitu – poľskej premiérky Beaty Szydlovej, jedným z dôležitých bodov rokovania. Lídri V4 sa zhodujú na tom, že národné parlamenty by mali mať väčšie právomoci a Európska komisia by nemala presadzovať svoje návrhy napriek ich odporu. Ako príklad uviedla nedávny návrh Komisie o vysielaní pracovníkov do zahraničia. Proti tomuto sa postavilo 11 štátov, podľa Szydlovej slov ale Komisia nepristupuje k žltej karte vážnym spôsobom. „Chceme posilniť ochranu členských štátov nad rozhodovacími procesmi, a kontrolnú žltú kartu,“ povedala s tým, že národné parlamenty by mali definitívne schvaľovať zmeny, ktoré chce Komisia urobiť.
Úniu treba strážiť, ale aj meniť
Szydlová, ktorá prezentovala výsledky rokovania za V4, dodala, že Európska únia je hodnotou pre Európanov, ktorú by sme si mali strážiť, rozvíjať, ale ktorú musíme aj meniť. „Výzvy súčasnosti a priebežné udalosti ukazujú, že inštitucionálna Európska únia v takej podobe ako doteraz, nenapĺňa očakávania Európanov,“ povedala šéfka poľskej vlády. „Všetci súhlasíme s tým, že Európska únia sa musí vrátiť ku svojim koreňom, musí sa viac sústrediť na občanov a menej na otázky inštitúcií,“ dodala. Hlasovanie občanov vo Veľkej Británii nazvala varovným signálom a dodala, že EÚ musí prejsť reformami, aby bola silnejšia.
Fico zároveň uvítal, že Visegrádska štvorka bola schopná sa stretnúť aj v lete a zareagovať na aktuálne európske témy. „Aj dátum, aj témy, ktoré boli pre tento summit vybrané, potvrdzujú, že V4 je schopná v akomkoľvek okamihu sa stretnúť a zaujímať stanoviská k najaktuálnejším európskym témam,“ uviedol premiér. Podľa Fica je práve v tom unikátnosť tohto združenia. „Naša spolupráca má veľmi silný základ v tom, že si dôverujeme, že sme schopní si povedať aj rozdielne názory, ale na konci dňa nájsť kompromisné riešenie,“ vyhlásil ďalej predseda vlády. Český premiér Bohuslav Sobotka vyjadril želanie, aby preto práve V4 bola akýmsi hnacím motorom diskusie o budúcnosti Európskej únie.