V Tunisku zatkli už 1000 ľudí, vláda dúfa v ďalšiu pomoc

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tunisko
Džihádista Abú Jahja Kajravání vlastným menom Sajfedín Rezgul cielil počas svojho streleckého vyčíňania iba na cudzincov. Útočil na pláži hotela Imperial Marhaba, na hotel a bazén, potom ho zlikvidovala polícia. Foto: SITA/AP

TUNIS 7. júla (WEBNOVINY) – Hromadným zatýkaním, raziami a väčším počtom policajtov v letoviskách chce tuniská vláda obnoviť bezpečnosť po dosiaľ najkrvavejších útokoch na turistov v krajine. Od marca zadržali tuniské úrady viac než 1000 ľudí, oznámila v utorok tuniská vláda.

Vláda posilnila aj pobrežnú stráž

Od marcového ozbrojeného útoku na známe múzeum Bardo v metropole Tunis s viac než 20 obeťami vykonali v severoafrickej krajine tiež takmer 8000 domových prehliadok. Medzi zadržanými je 120 osôb podozrivých z terorizmu, napísala agentúra DPA.

Koncom júna zastrelil tuniský študent na pláži hotela v letovisku Súsa 38 ľudí. Väčšinu obetí tvorili britskí občania. Od tohto útoku zatkli ôsmich podozrivých.

Tuniská vláda uviedla, že s cieľom lepšie chrániť turistov v budúcnosti posilnila pobrežnú stráž o 600 dodatočných príslušníkov a v hoteloch a turistických oblastiach nasadila ďalších 1400 členov bezpečnostných síl.

V krajine je vyhlásený výnimočný stav

V dôsledku „zlyhania“ bezpečnostných síl pri útoku v Súse odvolali z funkcií guvernéra, ako aj policajných funkcionárov v Súse a v meste Kajruván, odkiaľ pochádzal atentátnik, podľa doterajších zistení vycvičený v Líbyi.

Minulú sobotu vyhlásil prezident Bádží Káid Sibsí v krajine na 30 dní výnimočný stav. Nová ústava s touto možnosťou síce pri vážnom ohrození počíta, Tunisko však zatiaľ nemá zákon, ktorý by upravoval presné uplatňovanie výnimočného stavu.

Obrazom: Teroristi zaútočili na tuniské letovisko

Vláda preto vychádza z dekrétu z roku 1978, ktorý za určitých okolností umožňuje vyhlásiť zákazy vychádzania a štrajkov a uľahčuje domové prehliadky. Keďže ústavný súd by mal vzniknúť až v tomto roku, preskúmaním vyhlásených opatrení bude poverený administratívny súd.

V Líbyi sú aktívne milície aj ozbrojení džihádisti

V boji proti teroristom dúfa tuniská vláda tiež v ďalšiu pomoc zo zahraničia, najmä pri ochrane hraníc. Do konca roka 2016 by malo Tunisko dostať od USA osem z celkovo 12 vrtuľníkov Black Hawk, ktoré si objednalo.

Tunis sa teraz snaží o urýchlenie dodávok technických prostriedkov na kontrolu hranice so susednou krízovou Líbyou, kde sú aktívne milície a ťažko ozbrojení džihádisti.

V Tunisku v roku 2011 zvrhli dlhoročného autokratického vládcu Zína Ábidína bin Alího. Krajina odvtedy uspela pri prechode k demokracii, vzhľadom na nepokoje v regióne však narastajú útoky islamistických extrémistov. Od cestovného ruchu v Tunisku závisí približne 400.000 z 11 miliónov obyvateľov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať