BRATISLAVA 8. apríla (WEBNOVINY) – V známom prípade kamióna, ktorý smeroval s drogovým prekurzorom do Turecka, je trestne stíhaných osem ľudí. Na dnešnom brífingu to oznámil šéf odboru osobitného určenia Generálnej prokuratúry SR Peter Šufliarsky. „Trestne je stíhaných osem osôb. Z týchto ôsmich osôb je jedna osoba štátny občan Slovenskej republiky, ostatných sedem osôb sú cudzinci,“ povedal Šufliarsky.
Pripomenul, že dvaja Slovinci Alen Ž. a Sebastián N. sú v kauze trestne stíhaní pre skutok právne kvalifikovaný ako obzvlášť závažný zločin nedovolenej výroby omamných látok, psychotropných látok, jedov a prekurzorov, ich držanie a obchodovanie s nimi. Akú úlohu v skupine zohrával Slovák, Šufliarsky špecifikovať nechcel. Počet ľudí, voči ktorým bude vznesené obvinenie, podľa neho ešte nie je konečný, Slovincom však hrozí 20 až 25 ročný trest, prípadne doživotie.
Od presne nezisteného času, minimálne však od augusta 2010, obvinení neoprávnene zadovážili a následne sa pokúsili prepraviť anhydrid kyseliny octovej zo Slovenska cez Maďarsko, Bulharsko do Turecka. Išlo o 10-tisíc litrov anhydridu, ten je drogovým prekurzorom na výrobu heroínu. Z tohto množstva bolo možné vyrobiť štyritisíc kilogramov heroínu. „V priebehu tohto týždňa bola vykonaná rozsiahla policajná akcia na území viacerých krajín Európskej únie.
Akcii predchádzali viaceré rokovania a písomná žiadosť o vykonanie úkonov právnej pomoci z našej strany,“ povedal dozorujúci prokurátor prípadu Radoslav Mandalík. Počas akcie zadržali a zatkli šiestich ľudí, ktorí sú podobne ako dvaja Slovinci už obvinení. „Dve z týchto zadržaných respektíve zatknutých osôb boli v priebehu tohto týždňa príslušným sudcom pre prípravné konanie vzaté do väzby, teda väzobne stíhané sú štyri osoby. Vo veci sa ďalej koná,“ uviedol Mandalík.
Počas tohtotýždňovej akcie, ktorá bola pokračovaním prípadu tzv. tureckého kamióna, zaistili a previezli sedemtisíc litrov anhydridu kyseliny octovej z Maďarska na Slovensko. Ten mal byť rovnako ako v prípade kontrolovanej dodávky použitý na výrobu drog.
„Turecká strana komunikuje aj so zástupcami prokuratúry aj polície na úrovni Eurojustu. Zatiaľ informácie o tom, prečo sa takáto akcia, teda kontrolovaná dodávka, nepodarila dotiahnuť do úspešného konca, pretože Turecká republika nebola cieľovou krajinou, sa nepodarilo zabezpečiť,“ dodal Šufliarsky, nechcel však povedať, ktorá krajina bola konečná.
To, že by sa anhydrid mal nachádzať na území Slovenska respektíve použiť na výrobu heroínu v inom štáte, vedeli prví Slováci. „Túto informáciu zabezpečili orgány polície Slovenskej republiky a v spolupráci najskôr s Úradom špeciálnej prokuratúry a potom s naším odborom sa táto informácia zreálnila v procesnej podobe, že bolo možné vzniesť obvinenia najskôr voči dvom osobám a v ostatnom čase voči šiestim osobám,“ povedal Šufliarsky. Anhydrid sa podľa neho nevyrábal na Slovensku.