Poprad dnes spustil službu zdieľaných elektrických kolobežiek. V najbližších týždňoch ich po celom meste pribudne približne dvesto. Umiestnené budú na frekventovaných miestach. Samospráva podľa jej hovorkyne Jarky Hlaváčovej k tomuto kroku pristúpila, aby sa znížila produkcia škodlivých emisií. Zároveň chce podporiť obyvateľov vo využívaní alternatívnych možností prepravy.
Ekologický spôsob dopravy
„Tento ekologický spôsob dopravy môže priniesť pre Popradčanov a návštevníkov mesta niekoľko pozitív. Kolobežky nezhusťujú dopravu, neznečisťujú vzduch a sú symbolom moderných miest,“ povedal primátor Anton Danko. Budúcich užívateľov zároveň vyzval, aby boli obozretní a oboznámili sa s pravidlami používania kolobežiek. Požadovaný vek užívateľa je minimálne 18 rokov.
Mesto spustilo službu v spolupráci so súkromnou spoločnosťou. Požičať sa dajú prostredníctvom aplikácie Bolt. Stačí ju prepnúť na vyhľadávanie kolobežiek a naskenovať QR kód umiestnený na stroji. Niektoré z dôležitých informácií podajú kolobežky jazdcovi v hlasovej forme. V mene bezpečnosti je napríklad obmedzená rýchlosť jazdy v niektorých uliciach, čo sa jazdec dozvie počas jazdy priamo od kolobežky. Maximálna rýchlosť kolobežiek je 25 kilometrov za hodinu. Na jeden nabíjací cyklus dokážu prekonať vzdialenosť 40 kilometrov.
Kolobežka nemá prekážať
Popradské kolobežky ponúkajú informácie v troch jazykových mutáciách, slovenčine, češtine a angličtine, podľa nastavenia aplikácie. Platba za požičanie je po ukončení jazdy automaticky zúčtovaná užívateľovi na základe jeho platobnej karty uloženej v aplikácii.
Po jazde je možné kolobežky zaparkovať takmer kdekoľvek. V samotnom centre však musia byť odstavené vo vyčlenených zónach uvedených aj v aplikácii, aby nezavadzali v prechode chodcom, detským kočíkom či invalidným vozíkom. Ak je v okolí cyklostojan, kolobežku je potrebné zaparkovať k nemu. V inom prípade môže byť zaparkovaná na okraji chodníka tak, aby nikomu neprekážala. „Aplikácia v telefóne vyzve používateľa, aby zaparkovanú kolobežku odfotografoval. Ak je zle zaparkovaná, príde mu upozornenie. Kolobežky sa neparkujú na cestách, v strede chodníkov, pohodené na zemi a podobne,“ vysvetlila Hlaváčová. Opakované zlé parkovanie by podľa jej slov mohlo viesť k zablokovaniu užívateľského účtu.
O zber a distribúciu kolobežiek sa bude starať špecializovaný tím. V neskorých večerných hodinách ich zozbiera a ráno privezie späť. Počas noci sa budú nabíjať.