BRATISLAVA 18. februára (WEBNOVINY) – Slovenský komisár Maroš Šefčovič, podpredseda Európskej komisie zodpovedný za rezort medziinštitucionálnych vzťahov a administratívu vystúpi na marcovej schôdzi v pléne parlamentu a bude diskutovať s poslancami. Po rokovaní poslaneckého grémia o tom dnes informoval predseda Národnej rady SR Pavol Paška. Šefčovič sa predstaví aj na pôde výboru pre európske záležitosti a zahraničného výboru.
Nadchádzajúca 49. schôdza NR SR sa začne 2. marca a má na programe 63 bodov. Zákonodarcovia sa v úvode vrátia k prerušenému hlasovaniu o vlasteneckom zákone poslancov za SNS Jána Slotu a Rafaela Rafaja, keďže parlament nebol pri hlasovaní vo februári uznášaniaschopný. Koaliční poslanci mali vtedy pri rozhodovaní voľnú ruku, Rafaj predpokladá, že predsedovia vládnych strán o ňom budú rokovať na Koaličnej rade podobne ako o ďalších návrhoch.
Národnú radu čaká šesť poslaneckých iniciatív v prvom čítaní, ale predovšetkým 32 právnych vládnych noriem, o ktorých sa bude rozhodovať definitívne. Medzi ne patrí aj zákon o preukazovaní pôvodu majetku, ktorý do parlamentu predložil premiér Robert Fico a do druhého čítania prešiel s podporou opozičných strán SDKÚ-DS, KDH a SMK.
Za dôležité považuje Paška aj viacero volieb, poslanci by mali v tajnom hlasovaní voliť členov Rady STV, Rozhlasovej rady a otvorená zostáva aj voľba Rady Slovenského pozemkového fondu. Predseda parlamentu zdôraznil, že činnosť rady fondu blokuje opozícia, ktorá ani po druhýkrát nenavrhla svojich kandidátov. Podľa zákona parlament volí piatich členov rady SPF na základe proporcionálneho zastúpenia politických strán v Národnej rade, teda medzi nimi musia byť aj opoziční nominanti. „Opozícia rada hovorí o kauzách, ale ak má prevziať zodpovednosť, tvári sa, že sa jej to netýka,“ konštatoval Paška. Dúfa, že strany sa na obsadení kresiel v Rade SPF nakoniec dohodnú, v opačnom prípade hrozí jej znefunkčnenie na niekoľko mesiacov vzhľadom na júnové parlamentné voľby a s tým spojený výpadok zasadnutí parlamentu.
Mimoriadna schôdza k financovaniu politických strán nateraz nebude. „Neviem o tom, že by niekto začal zbierať podpisy,“ povedal predseda parlamentu.
Poslanci by mali rozhodnúť aj o novele vysokoškolského zákona poslanca Smeru-SD Mojmíra Mamojku, ktorá podľa SNS ide proti koaličným dohodám. Paška si myslí, že Mamojka s ministrom školstva Jánom Mikolajom nájdu optimálne riešenie.
Predseda parlamentu rovnako vysvetlil, prečo zvolal marcovú schôdzu o dva týždne skôr oproti pôvodnému termínu. Podľa neho vytváral priestor na prípadné prerokovanie a schválenie zákonov, ktoré by prezident nepodpísal. Opozícia presunutie schôdze opakovane kritizovala, podľa nej sa Smer-SD bojí o poslušnosť svojich poslancov a chce si takýmto spôsobom zachovať disciplínu, lebo v polovici marca sa uzatvárajú kandidačné listiny do parlamentných volieb.
SITA