V NR rozhodnú o povodniach v skrátenom konaní

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Topí sa Šariš i Spiš
Rozvodnená Torysa zaplavila rodinné domy vo Veľkom Šariši. Vode neodolala ani konštrukcia starého železničného mostu. Situácia v celom povodí rieky je mimoriadna, vylieva sa aj v krajskom meste Prešov. Ešte kritickejšia je situácia na Spiši. Hornád podmyl mosty, ktoré následne spadli, takže cesta medzi Spišskou Novou Vsou a Košicami je neprejazdná. V Krompachoch evakuovali 500 ľudí z rómskej osady, vo Vítkovciach musel zasahovať vrtuľník. Ľudí evakuovali aj v Spišských Vlachoch, Levoči a ďalších mestách a obciach regiónu. Foto: SITA/Viktor Zamborský

BRATISLAVA 10. júna (WEBNOVINY) – Balík vládnych zákonov reagujúcich na pomoc oblastiam zasiahnutým povodňami koncom mája a začiatkom júna, prerokuje dnes parlament v skrátenom legislatívnom konaní. Hlasovaním o tom rozhodli poslanci Národnej rady SR po predstavení návrhov. Opatrenia obsahujú novelu zákona o voľbách do Národnej rady SR a zákona o politických stranách a politických hnutiach, návrh zákona o poskytovaní dotácie na kompenzácie strát spôsobených nepriaznivou poveternostnou udalosťou, ktorú možno prirovnať k prírodnej katastrofe a novelu geologického zákona.

Novela zákona o voľbách do Národnej rady SR a zákona o politických stranách a politických hnutiach má o štvrtinu znížiť výšku príspevku za hlasy politickým stranám, hnutiam a koalíciám, na ktorý majú nárok po parlamentných voľbách v závislosti od počtu platných hlasov. Zároveň sa pre rok 2010 znižuje aj výška príspevku na činnosť, ktorý bude vyplatený v troch podieloch. Vláda očakáva od úpravy úsporu finančných prostriedkov v odhadovanej výške cca. 4 mil. eur, ktorú chce použiť na finančné zabezpečenie poskytovania podpory občanom postihnutých živelnou pohromou. Zároveň sa pre tento rok znižuje aj výška príspevku na činnosť strán, ktorý vyplatia v troch podieloch.

Zákon o poskytovaní dotácie na kompenzácie strát spôsobených nepriaznivou poveternostnou udalosťou, ktorú možno prirovnať k prírodnej katastrofe hovorí o kompenzáciách pre farmárov, lesníkov a chovateľov rýb. Kompenzáciu za škody spôsobené počasím prirovnateľným ku katastrofe, poskytne štát farmárom, ktorých škoda presiahla 2 tis. eur. Maximálna hranica kompenzácie je 80 percent straty, ak je proti nepriazni počasia farmár poistený a uzavrel poistnú zmluvu pokrývajúcu najmenej 50 percent jeho priemernej ročnej produkcie alebo príjmu z výroby príslušného poľnohospodárskeho výrobku v rámci podniku. Ak pôsobí v menej priaznivej oblasti a je poistený, kompenzácia môže vzrásť na najviac 90 percent. Ak farmár nebol poistený, alebo uzavrel poistnú zmluvu pokrývajúcu menej ako 50 percent jeho priemernej ročnej produkcie alebo príjmu z výroby príslušného poľnohospodárskeho výrobku v rámci podniku, štát mu bude kompenzovať najviac 40 percent straty. V prípade nepoistených farmárov v menej priaznivých oblastiach kompenzácia môže dosiahnuť 45 percent straty. V prípade prírodných katastrof môžu farmári dostať od štátu aj celú sumu škôd. Podobne aj lesníci, avšak ich strata musí byť väčšia ako 5 tis. eur a kompenzácia sa bude týkať náhrady porastov a nákladov na likvidáciu zničených porastov. Od kompenzácie sa odráta poistné plnenie. Rovnaké podmienky budú aj pre odškodnenie chovateľov rýb, ich straty však musia byť väčšie ako 2 tis. eur.

Novelu geologického zákona vypracoval rezort životného prostredia, ktorý zanikne k 1. júlu. Jeho kompetencie prejdú pod ministerstvo pôdohospodárstva a to bude ako orgán štátnej geologickej správy podľa novely „povinný za účelom odvrátenia, zmiernenia alebo odstránenia následkov živelnej pohromy zabezpečiť vykonanie inžiniersko-geologického prieskumu na zistenie podmienok stability územia náchylného na zosúvanie s určením podmienok na zabezpečenie jeho stability, monitorovanie geologických faktorov životného prostredia a sanáciu geologického prostredia na odstránenie, zníženie alebo obmedzenie nestability geologického prostredia.“ Vláda predpokladá, že výdavky súvisiace s napĺňaním litery zákona budú ročne pol milióna eur.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky