KOŠICE 28. novembra (WEBNOVINY) – Pôvodný slovenský muzikál Móric Beňovský, ktorý bude mať v košickom štátnom divadle svetovú premiéru 29. novembra, od stredy propaguje Beňovského električka, pristavená v centre pri Historickej budove divadla.
Verejnosti ponúka výstavu či premietanie dokumentárnych filmov z dielne Vlada Dudláka, ktorý mapoval pôsobenie Beňovského na Madagaskare. Električka bude otvorená denne od deviatej do siedmej večer až do premiéry.
Ako informoval hovorca divadla Svjatoslav Dohovič, prípravy celodivadelného projektu všetkých umeleckých súborov – činohry, opery aj baletu, vrcholia. Autormi muzikálu sú Milan Antol, Vladimír Krausz a Adrián Harvan.
Predstavenie v réžii Milana Antola vzniká v koprodukcii Štátneho divadla Košice a spoločnosti Muzikál. V realizačnom tíme muzikálu je scénograf Štefan Hudák, kostýmy navrhla Silvia Zubajová, choreografie pripravuje Ivana Kučerová a o hudobné naštudovanie sa stará Igor Dohovič.
Obrazom: Na muzikál Móric Beňovský pozýva električka
Zahrá si aj spevák No Name
V hlavných postavách sa predstavia nielen domáci umelci, ale aj hostia zo slovenského šoubiznisu. V postave Mórica Beňovského budú alternovať Juraj Bernáth, Maroš Goga, jeho priateľa a neskôr zradcu Stepanova stvárniaIgor Timko, Marián Lukáč, postavu Afanázie zahrajú hosťujúce Kristína Greppelová a Natália Puklušová a v postave Zuzany uvidia diváci Veroniku Gidovú a Tatianu Polákovú.
V muzikáli bude účinkovať viac ako 70 hercov, spevákov a tanečníkov, divadlo ho bude uvádzať so živým orchestrom.
Myšlienkou napísať pôvodný slovenský muzikál o Móricovi Beňovskom, legendárnej postave slovenskej histórie, sa jeden z autorov, Milan Antol, zaoberal už šesť rokov. „Pre mňa je Beňovský človek spätý s prírodou a významne rebelujúci voči „vtedajšiemu“ systému moci,“ hovorí Antol.
Beňovský v čase, keď sa dalo po svete len plaviť, navštívil na lodi štyri kontinenty. Bol moreplavec, objaviteľ, spisovateľ, ktorý sa poznal s Casanovom, Benjaminom Franklinom, viedol korešpondenciu s Georgom Washingtonom, prvým americkým prezidentom, vedela o ňom Mária Terézia, Ľudovít XV., Jozef II., Ľudovít XVI.
Až 70 účinkujúcich
Antol priznal, že je to „fuška“ viesť dovedna viac ako 70 účinkujúcich. „Na scéne v našej inscenácii sa stretnesvet opery (28-členný zbor, sólista opery Marián Lukáč a živý orchester), svet činohry – väčšina súboru a zo sveta baletu pritancuje 20 špičkových tanečníkov. V neposlednom rade je to svet hostí – Igor Timko, Juraj Bernáth, Maroš Goga, Natália Puklušová, Kristína Greppelová, ale aj Jožko Úradník, ktorý je v súčasnosti tiež už hosťom. V divadle dnes pracujú interpreti niekoľkých národov, čo nám v prípade nášho muzikálu tiež hrá do karát , teda využijeme aj túto danosť. Som veľmi rád, že do procesu prípravy a realizácie je zapojených toľko ľudí so živou hudbou. Príprava muzikálu so živým orchestrom je vo svete štandardom a na Slovensku si to môžeme dovoliť len v niekoľkých divadlách a ŠD medzi ne patrí,“
povedal Antol.„Skladateľovi Adriánovi Harvanovi sa podarilo vytvoriť hudobné čísla mimoriadne vydarené. Jeho melódie sú chytľavé, ľahko zapamätateľné, harmónie jednotlivých skladieb mimoriadne zaujímavé a podčiarkujúce žáner. V jednotlivých pesničkách sú veľmi šikovne vykreslené charakterové vlastnosti jednotlivých postáv či jednotlivých javiskových obrazov. Výborne pracuje s motívmi, ktoré dokáže využívať v rôznych situáciách,“ povedal o hudbe muzikálu Beňovský dirigent Igor Dohovič.