V Košiciach uvedú svetovú premiéru Zvonára u Matky Božej

Balet
Foto: SITA/AP

KOŠICE 26. októbra (WEBNOVINY) – Chceli sme urobiť pekné, poctivé divadlo a využiť potenciál košického baletného súboru, ktorému je blízke tanečné divadlo, povedal dnes na tlačovej besede o premiére baletného predstavenia Zvonár u Matky Božej Ján Ďurovčík, choreograf aj režisér predstavenia.

Ako uviedol producent Dominik Béreš, ide o predstavenie s úplne novým libretom a hudbou, choreografiou a v tejto podobe ide o svetovú premiéru, ktorá sa uskutoční v piatok 26. októbra v Štátnom divadle v Košiciach.

„Dávno som nemal taký pohodový skúšobný proces ako v košickom kamennom divadle, kde baletní umelci a tvorivý technický tím odvádzali kvalitnú prácu. Súbor má dušu. Nie je to len súbor rôznych umelcov. A práve tú dušu som sa snažil využiť, použiť a možno aj zneužiť v prospech inscenácie,“ povedal Ďurovčík.

„Zvonára sme vybrali po dohode s vedením košického divadla, no ja som chcel robiť aj emotívne silný príbeh a navyše našiel som tu vhodných predstaviteľov hlavných postáv. Zvonár je iný už hudbou, ktorá je pôvodná, iný je aj tým, že je šitý na mieru košickej divadelnej scény,“ povedal Ďurovčík. Doložil, že s napätím očakáva, ako košický divák prijme predstavenie.

ďurovčík
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

Hudbu pre košické predstavenie napísal Henrich Leško a autorom scény je Martin Černý, kostýmy navrhol Roman Šolc, ktorí s Ďurovčíkom spolupracujú už niekoľko rokov.

Podľa tvorcov má toto predstavenie ambíciu prepísať slovenskú tanečnú konvenciu a ambiciózne dokázať zmobilizovať európsky potenciál súboru.

V hlavných úlohách sa predstavia nielen skúsení sólisti, ale aj nováčikovia. Úlohu Quasimoda stvárnia Maksym Sklyar a Vasyl Sevastyanov, v postave Esmeraldy sa predstavia Eva Sklyarová, Lyudmila V. Kolimečko a Shoko Yamada. Postavu kňaza Frolla stvárnia Mykhayl Novikov a Tomáš Havran.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Ďurovčík