Elektrárne väčšinou nepatria k miestam, pri ktorých by sa ľudia zastavovali a s tichosťou ich obdivovali. No v prípade nového víťaza dánskej dizajnovej súťaže sa to možno čoskoro zmení. V Kodani plánujú postaviť elektráreň, ktorá bude slúžiť aj ako ako lyžiarske stredisko a laserová šou.
Cieľom súťaže bolo navrhnúť nový dizajn čoraz rozšírenejšieho zariadenia Waste-To-Energy, ktoré využíva energetické zhodnotenie odpadov. Víťazný projekt štúdia BIG architects má nahradiť starú elektráreň, ktorá Kodani slúži už vyše 40 rokov. Zároveň si paradoxne kladie za cieľ upozorniť na množstvo oxidu uhličitého, ktorý vzniká pri spaľovaní odpadu.
Dymovo-laserová šou
Dym sa nad elektrárňou bude vznášať v tvare efektných mohutných kruhov. Tieto budú v noci osvetlené špeciálnym laserom, ktorý reaguje na teplotu vzduchu. Laser sa tak postará o to, aby sme produkované CO2 mali stále na očiach. „Takto bude doteraz skôr abstraktný aspekt znečistenia ovzdušia o niečo pochopiteľnejší a zrozumiteľnejší, niečo, čo môžete vidieť a v čom nájdete súvislosti. Dymové kruhy sú veľkolepé a estetické, ale zároveň sú spojené s veľmi kontroverznou témou,“ vysvetlil dizajnér projektu. Každý z dymových kruhov s priemerom 30 metrov bude v sebe obsahovať jednu tonu oxidu uhličitého.
Aby sa nová elektráreň využila na sto percent, architekti zakomponovali do projektu aj ďalšiu kontroverznú súčasť – lyžiarske stredisko. Elektráreň tak bude obklopovať spolu až 1500 metrov zjazdoviek. Na vrchol komína budú premávať lanovky, ktoré lyžiarom poskytnú pohľad na vnútro elektrárne. Výrobu energie prostredníctvom spaľovania odpadu tak budú môcť lyžiari sledovať v priamom prenose.
„Väčšina modernejších elektrární predstavuje len funkčné schránky zabalené v drahom baliacom papieri. My chceme niečo viac ako len pekné pozlátko okolo továrne. Chceme projektu dodať hlavne funkčnosť,“ vysvetlili architekti z berlínskeho štúdia BIG. Elektráreň plánujú postaviť v priemyselnej oblasti na okraji Kodane a investície do projektu sa budú šplhať nad 470 miliónov eur. Nová elektráreň nie je len divokým snom, ktorý ohúri a následne zostane ležať skladom. „Projekt sa určite zrealizuje najneskôr do roku 2016,“ dodala Daria Pahhota zo štúdia BIG.
www.telegraph.co.uk