DALLAS 2. decembra (WebNoviny.sk) – V nemocnici v texaskom Dallase priviedla istá nemenovaná Američanka s transplantovanou maternicou na svet dieťa. Išlo pri tom o vôbec prvý takýto pôrod v USA. O narodení bábätka informoval hovorca Baylor University Medical Center Craig Civale, ale bližšie informácie nezverejnil. Podrobnosti o mimoriadnom pôrode ženy, ktorá sa pôvodne narodila bez maternice, poskytnú až odborníci v pondelok počas tlačovej konferencie.
Po prvý raz na svete porodila žena s transplantovanou maternicou v roku 2014 vo Švédsku. Odvtedy sa v krajine uskutočnilo viacero takýchto pôrodov.
Rôzne pokusy
Dallaské Baylor University Medical Center vykonáva výskumný program transplantácie materníc už niekoľko rokov. Vlani v októbri tam lekári transplantovali orgány štyrom ženám, trom z nich ich ale neskôr museli odstrániť pre zlé prúdenie krvi. Podľa magazínu Time odvtedy transplantovali maternicu ďalším ôsmim ženám a jedna ďalšia pacientka je už po transplantácii tehotná. Na svete existuje najmenej 16 prípadov transplantácie maternice.
Tehotná žena sa stala obeťou páru, ktorý chcel jej novonarodené dieťa
Lekári v Dallase plánujú pri transplantáciách použiť maternice od živých aj mŕtvych darkýň, pričom v prvých prípadoch neboli vôbec spriaznené s pacientkami. Vo Švédsku odborníci používali hlavne orgány od živých darkýň, ktoré boli prevažne rodinou pacientiek.
Nie sú trvalým riešením
Pacientky, ktoré chcú po transplantácii otehotnieť, musia najprv podstúpiť umelé oplodnenie. Embryá, ktoré z neho vzídu, následne lekári zamrazia a minimálne po roku im ich implantujú. Dieťa následne privedú na svet cisárskym rezom.
Transplantované maternice však nie sú trvalým riešením. Ženy, ktoré ich majú, musia brať silné lieky, aby ich telo orgán neodmietlo. Liečivá však pre ne predstavujú dlhodobé zdravotné riziko a po jednom alebo dvoch tehotenstvách orgán musia odborníci vyoperovať.