V centre pre odstraňovanie výbušnín budú zahraniční vojaci

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vojaci
Foto: SITA/Dušan Hein

BRATISLAVA 11. mája (WEBNOVINY) – Vláda súhlasí s prítomnosťou cudzích vojakov na našom území, ktorí budú pôsobiť v Centre výnimočnosti pre oblasť odstraňovania výbušných prostriedkov.

Návrh musí ešte posúdiť parlament. Vytvorenie tohto centra je príspevkom Slovenska v boji proti terorizmu, ktorý je prioritou NATO. Už počas Konferencie národných riaditeľov pre vyzbrojovanie v roku 2004 bol potvrdený dokument „Program práce pre boj s terorizmom“, ktorý potom schválili najvyšší predstavitelia štátov.

Slovenská republika sa v uvedenom dokumente zaviazala k posilneniu aktivít NATO v oblasti vývoja technológií, techniky, metód a postupov používaných pri odstraňovaní výbušných prostriedkov, a to prevzatím záväzku vedúcej krajiny pre oblasť odstraňovania výbušných prostriedkov (EOD) a manažment následkov (EOD and Consequence Management Lead Nation). Slovenská republika sa zaviazala vytvoriť Centrum výnimočnosti.

Dohoda z roku 2010

Počas 163. zasadnutia Vojenského výboru NATO mája 2010 náčelníci Generálnych štábov ozbrojených síl participujúcich krajín (Slovenská republika, Česká republika, Francúzska republika, Maďarská republika, Rumunsko) a zástupca Spojeneckého veliteľstva pre transformáciu (Headquarters Supreme Allied Commander Transformation) podpísali Memorandum o porozumení o zriadení, vedení a činnosti Centra výnimočnosti pre oblasť odstraňovania výbušných prostriedkov a Memorandum o porozumení o funkčnosti Centra výnimočnosti pre oblasť odstraňovania výbušných prostriedkov. Participáciu v EOD COE v súčasnosti zvažujú ďalšie krajiny – Poľská republika a Spojené štáty americké.

Poslaním EOD COE je podporiť a prehĺbiť transformáciu NATO a vykonávať úlohy v oblasti odstraňovania výbušných prostriedkov zamerané najmä na zber a analýzu informácií, výcvik a vzdelávanie, vypracovanie koncepcií a doktrín a na štandardizáciu.

Úlohou EOD COE je taktiež účinne čeliť budúcim výzvam v súvislosti s použitím výbušných prostriedkov, ktoré vyplývajú najmä z narastajúcich asymetrických hrozieb, ktorými sa súčasná globálna bezpečnostná situácia vyznačuje.
Mikulas dzurinda
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

NATO požaduje od členských krajín vybudovanie síl s vyšším stupňom interoperability, s lepším zabezpečením štandardizácie koncepcií, doktrín a spôsobilostí, ktoré ovplyvnia všetky aspekty plánovania a prípravy, tvorby, výcviku, nasadenia, použitia a udržiavania vojenských síl.

Podľa spomenutých memoránd o porozumení sa krajiny participujúce na pôsobení EOD COE zaviazali poskytnúť dovedna 24 svojich expertov, profesionálnych vojakov, ktorí sa budú spolupodieľať na plnení úloh centra.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať