V Amerike predstavili automaty na nákup vín

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Automaty na víno
Prvé automaty na víno predstavili v Pensylvánii Foto: SITA/AP

Automaty na nealkoholické nápoje sú dnes už samozrejmosťou takmer vo všetkých vyspelých krajinách. S alkoholom je to však zložitejšie – predávať sa môže len plnoletým. V Amerike tento problém vyriešili svojským spôsobom a začali so skúšobnými vínnymi stánkami. Ak tieto automaty budú úspešné počas testovacieho obdobia v dvoch predajniach s potravinami, štátna Komisia pre kontrolu destilátov by mohla podobné automaty umiestniť na ďalšie miesta. Vynára sa otázka, či ľudia, a hlavne vínny gurmáni, budú mať záujem kupovať si víno takýmto „mechanickým“ spôsobom. Zdá sa však, že Američanom sa tento nápad páči. Zákazníci v supermarkete v Harrisburgu si tento nápad pochvaľovali.

Automaty na víno
Foto: SITA/AP

„ Je veľmi výhodné nakúpiť všetko na jednom mieste,“ povedal Darby Golec, 28, z Enoly. V anglicky hovoriacich krajinách sa totiž alkohol predáva iba v špecializovaných obchodoch, v prípade supermarketov len v špeciálnych zónach. Konkrétne v Pensylvánii sa víno a destiláty dajú kúpiť len v obchodoch v štátnom vlastníctve. Súkromní distribútori môžu predávať len sudové pivo. Snaha zmeniť tieto zákony bola márna – vláda si totiž stráži svoju studnicu príjmov. V poslednej dobe sa však snaží vyjsť zákazníkom v ústrety a automaty s vínom sú jedným z krokov na ceste k zlepšeniu. Nie každý s tým ale súhlasí. Keith Wallace, prezident a zakladateľ Školy vína vo Filadelfii, opísal stánky ako prepadáky, ktoré sú síce dobre mienené, ale majú obmedzený výber a kvôli zložitej kontrole pripomínajú Orwellovu utópiu Veľkého Brata. „ Proces skenovania je nešikovný a robí z Filadelfčanov bandu neplnoletých klamárskych opilcov. Členovia Komisie pre destiláty sú na míle vzdialení od reálnych očakávaní, ak si myslia, že automaty ponúkajú hodnotný prínos pre spotrebiteľov,“ dodal Keith Wallace.

Automaty pripomínajú veľkosťou asi štyri veľké mrazničky, ale víno je uskladnené v izbovej teplote. Prístroj podobný bankomatu sa nachádza na boku. Zákazník si môže vybrať víno na dotykovej obrazovke, potom priloží svoj občiansky preukaz, dýchne na senzor zaznamenávajúci hladinu alkoholu v krvi a pozrie sa do kamery. Štátny zamestnanec v Harrisburgu elektronicky potvrdí predaj vína hneď ako overí, či preukaz naozaj patrí kupujúcemu, aby sa takto alkohol nedostal do rúk neplnoletým či podguráženým ľuďom. Proces trvá asi 20 sekúnd a zákazník následne zaplatí kreditnou či debetnou kartou. Automaty nefungujú v nedeľu a čase sviatkov.

Automaty na víno
Foto: SITA/AP

„ Automaty boli vytvorené pre priemerného zákazníka, ktorý si chce kúpiť fľašu vina k steaku alebo rybe,“ dodal Jim Lesser, prezident Simple Brands. V Japonsku a Európe majú automaty na pivo, ale Lesser poznamenal, že koncept samoobslužných automatov na alkohol by pred niekoľkými rokmi v Amerike nemohol fungovať. V súčasnosti však Američania používajú stánky a automaty takmer na všetko- od kúpy lístkov do kina až po chceck-in na letiskách. Doterajšie prieskumy ukazujú, že obsluha automatov sa zákazníkom javí byť jednoduchá a počiatočný predaj prevýšil očakávania. Miestny vinári sú zatiaľ tiež spokojní. Majiteľ vinárne Chaddsford Winery Lee Miller povedal, že podporí akýkoľvek nápad, ktorý zvýši predaj. Bob Mazza, majiteľ vinárne Mazza Wineyards je sklamaný, že takmer žiadna zo 120 vinární v Pensylvánii nie je reprezentovaná v predajných automatoch. Tie zatiaľ ponúkajú len overené značky, ale ak sa projekt osvedčí, výber vín sa zaručene zväčší.

Zdroj: http://news.yahoo.com

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať