KOŠICE 5. septembra (WEBNOVINY) – Ústavný súd pravdepodobne na jeseň vynesie verdikt, či je zákon zakazujúci dvojité občianstvo v súlade s ústavou alebo nie. Vo štvrtok o tom informovala predsedníčka ÚS Ivetta Macejková.
Uviedla to v reakcii na verejné protestné zhromaždenie pred budovou ústavného súdu, na ktorom účastníci kritizovali, že ÚS už dva roky nerozhodol o tomto zákone a žiadali, aby ho čo najskôr posúdil a vyniesol verdikt.
„Ústavný súd prikladá dotknutému podaniu skupiny poslancov rovnakú dôležitosť ako všetkým ostatným veciam, v ktorých rozhoduje. Dĺžka prípravy rozhodnutia je dôkazom precíznosti a zodpovednosti, ktorou ústavný súd k podaniu pristupoval, nie prejavom jeho nečinnosti,“ zdôraznila predsedníčka Ústavného súdu Slovenskej republiky Ivetta Macejková.
Sudca spravodajca Ľubomír Dobrík, ktorému bolo toto podanie náhodným výberom pridelené, ho pripravil na predbežné prerokovanie do pléna ústavného súdu, ktoré ho 4. júla 2012 prijalo na ďalšie konanie. V súčasnosti sudca spravodajca pripravuje návrh rozhodnutia na prerokovanie plénom ústavného súdu.
Termín nie je známy
„Presný termín prerokovania zatiaľ nie je známy, ale vzhľadom na celkový stav príprav možno očakávať rozhodnutie v tejto veci v jesenných mesiacoch,“ uviedla Macejková.
Doložila, že dĺžka konania pred ústavným súdom vždy závisí od povahy a zložitosti danej veci. Súčasťou konania o súlade právnych predpisov je vyžiadanie si stanovísk od viacerých orgánov.
Macejková to dnes uviedla v súvislosti s protestným zhromaždením približne sto občanov, ktoré sa konalo v nedeľu 1. septembra pred budovou ústavného súdu.
O slovenský pas prišlo 600 ľudí
Účastníci kritizovali ÚS za nečinnosť, pretože dva roky nerozhodol o takej citlivej veci dotýkajúcej sa mnohých občanov. Súčasne vyzvali ÚS, aby čo najskôr rozhodol, či je alebo nie je zákon o dvojitom občianstve protiústavný.
Skupina 40 poslancov NR SR napadla na Ústavnom súde SR niektoré ustanovenia tohto zákona, ktoré sa tam dostali v roku 2010 ako reakcia na maďarský zákon uľahčujúci získať maďarské občianstvo Maďarom trvalo žijúcim v iných krajinách.
Na základe tohto zákona novelizovaného v roku 2010 slovenskí občania, ktorí príjmu občianstvo aj inej krajiny, prídu o slovenský pas. Zatiaľ sa tak stalo v 600 prípadoch.