Európska únia (EÚ) spustila technický systém pre digitálne COVID osvedčenia pre bezpečný voľný pohyb občanov v bloku počas pandémie.
BránaEÚ umožňuje overovať bezpečnostné prvky obsiahnuté v QR kódoch na všetkých osvedčeniach.
Bránu otestovalo už 22 krajín
Príslušné nariadenie vstúpi do platnosti od 1. júla, systém však už možno používať. V utorok sa k bráne pripojilo sedem členských štátov – Bulharsko, Česko, Dánsko, Nemecko, Grécko, Chorvátsko a Poľsko – a začalo s vydávaním prvých osvedčení, informuje na svojej webstránke Európska komisia (EK).
Viac o téme: Koronavírus
Bránu od 10. mája už úspešne otestovalo 22 krajín. Všetky členské štáty, ktoré úspešne absolvovali technické skúšky a sú pripravené osvedčenia vydávať a overovať, už môžu systém používať na dobrovoľnej báze.
V nadchádzajúcich dňoch a týždňoch sa naň pripoja ďalšie krajiny. Členské štáty, ktoré potrebujú viac času, dostanú po 1. júli ďalších šesť týždňov na postupné zavedenie pravidiel. EK bude zároveň naďalej poskytovať technickú a finančnú podporu členským štátom, ktoré sa k bráne pripoja.
Funkčný od júla
„Dnešné otvorenie brány predstavuje významný krok, ktorý členským štátom umožní využívať bránu a začať s vydávaním digitálnych COVID osvedčení EÚ. Máme sedem členských štátov, a to je dobrý začiatok. Vyzývam ďalšie krajiny, aby sa pridali čo najskôr. Vďaka príprave v dostatočnom predstihu bude systém k dispozícii a plne funkčný od 1. júla, teda od nadobudnutia účinnosti návrhu na jeho zavedenie, a EÚ tak bude môcť byť toto leto opäť včas otvorená,“ vyjadril sa komisár pre vnútorný trh Thierry Breton.
Milanovej ministerstvo bude mať novú aplikáciu, sprehľadniť má pravidlá kultúrneho COVID semaforu
Podľa komisárky pre zdravie a bezpečnosť potravín Stelly Kyriakidesovej osvedčenia potvrdzujú pridanú hodnotu účinných riešení elektronického zdravotníctva pre občanov EÚ.
„Teraz je dôležité, aby v nadchádzajúcich týždňoch všetky členské štáty dokončili svoje vnútroštátne systémy vydávania, uchovávania a overovania osvedčení tak, aby systém fungoval ešte pred začiatkom dovolenkovej sezóny. Občania EÚ sa už tešia na to, že budú opäť cestovať a cestovať bezpečne. Osvedčenie EÚ je preto nevyhnutným predpokladom,“ dodala.
Digitálna alebo tlačená podoba
Európska komisia predložila 17. marca návrh na zavedenie COVID osvedčení EÚ, 20. mája Európsky parlament a Rada EÚ dosiahli dohodu o nariadení, ktorým sa osvedčenia riadia. Tú musia ešte formálne schváliť.
Digitálne COVID osvedčenia EÚ budú bezplatné, zabezpečené, dostupné pre všetkých a budú slúžiť ako dôkaz o tom, že daná osoba bola očkovaná proti ochoreniu COVID-19, absolvovala test s negatívnym výsledkom alebo chorobu prekonala. Osvedčenia budú v digitálnej alebo tlačenej podobe.
Od utorka platí zásadné uvoľnenie podmienok cestovania medzi Českom a Slovenskom
Vďaka spomenutej bráne, ktorú vyvinuli spoločnosti T-Systems a SAP a spravuje ju dátové centrum EK v Luxembursku, budú mať občania a príslušné orgány dôkaz o ich pravosti. Pri overovaní sa nebudú vymieňať ani uchovávať osobné údaje.
Rešpektujú hodnoty a zásady EÚ
Podpisové kľúče potrebné na takéto overenie sa uchovávajú na serveroch jednotlivých štátov, pričom prístup ku kľúčom je možné získať použitím brány cez vnútroštátne overovacie aplikácie alebo systémy v celej EÚ.
Komisia vyvinula aj referenčný softvér a aplikácie na vydávanie, uchovávanie a overovanie osvedčení, aby uľahčila zavádzanie systému v jednotlivých krajinách. Tie sú uverejnené na webovej lokalite GitHub a používa ich 12 členských štátov.
„Digitálne COVID osvedčenia EÚ slúžia európskym občanom ako spoločný nástroj, ktorý im opäť umožní voľný a bezpečný pohyb. Sú príkladom vedúcej úlohy Európy v oblasti technológií a zároveň plne rešpektujú naše hodnoty a zásady: ochranu osobných údajov, inkluzívnosť a proporcionalitu. Je dôležité, aby všetky členské štáty využili nasledujúce týždne na prípravu tak, aby bol systém od 1. júla plne funkčný,“ uviedol komisár pre spravodlivosť Didier Reynders.