Ukrajina v utorok oslavuje 30 rokov nezávislosti od Sovietskeho zväzu. Výročie sa nesie v znamení napätých vzťahov s Ruskom, pripomína portál euronews.com.
Deň nezávislosti Ukrajiny pripadá na 24. august. V tento deň v roku 1991 ukrajinskí politici vyhlásili nezávislosť niekoľko dní po nevydarenom komunistickom puči proti sovietskemu prezidentovi Michailovi Gorbačovovi.
Hľadala vlastnú identitu
V decembri toho roku samostatnosť v referende odhlasovalo viac ako 90 percent Ukrajincov. Od rozpadu Sovietskeho zväzu Ukrajina prešla búrlivým obdobím konsolidácie svojej domácej a zahraničnej politiky, politických inštitúcií a hľadania vlastnej identity.
Deň nezávislosti má v krajine symbolickejší význam od roku 2014, keď Rusko anektovalo polostrov Krym a podporilo proruských separatistov na východe krajiny. Konflikt trvá doteraz.
Zelenskij chce pre Ukrajinu získať späť za každú cenu Krym, Kremeľ hovorí o „protiruskom podujatí“
Na Ukrajine sa v pondelok konal prvý medzinárodný samit o situácii na Kryme. Prezident Volodymyr Zelenskyj prisľúbil, že urobí „všetko, čo bude možné“, aby opäť získal kontrolu nad polostrovom a Ukrajina „sa stala súčasťou Európy“.
Krátke obdobie samostatnosti
Podporu mu vyjadril predseda Európskej rady Charles Michel. „Som tu, aby som znova potvrdil neochvejný postoj EÚ: neuznávame a neuznáme protiprávnu anexiu Krymu a Sevastopoľa Ruskom,“ povedal na samite Michel.
Heger: Treba vyriešiť navrátenie Krymu k Ukrajine, násilnú zmenu hraníc Slovensko neuzná
Pred rozpadom Sovietskeho zväzu Ukrajina ako nezávislý štát naposledy existovala v rokoch 1917 až 1920. Krátke obdobie samostatnosti nasledovalo po chaose sprevádzajúcom revolúciu v Rusku a koniec prvej svetovej vojny.