BRATISLAVA 17. januára (WEBNOVINY) – Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik má dôveru premiérky Ivety Radičovej. Po skončení pondelňajšieho rokovania predsedníčky vlády s ministrom to pre médiá uviedol hovorca premiérky Rado Baťo.
Podľa jeho slov jedným zo záverov stretnutia je, že v prípade udelenia výnimky pre vakcínu spoločnosti Pfizer nebol porušený zákon. Ministerstvo zdravotníctva SR konalo podľa úradu vlády vo verejnom záujme tak, aby na slovenskom trhu boli dostupné obe vakcíny bez doplatku pacienta a zároveň sa znížili náklady zdravotných poisťovní.
Podľa premiérky by však postupy rezortu zdravotníctva nemali vyvolávať pochybnosti, a preto by na vzniknutú situáciu mala reagovať novela zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti. Ministerstvo by ju pritom malo predložiť do pripomienkového konania čo najskôr. Predsedníčka vlády zároveň ministra zdravotníctva požiadala, aby návrh stanovil presné pravidlá tvorby cien liekov, vrátane jednoznačne vymedzených kompetencií a zodpovednosti kategorizačnej komisie.
Uhliarik poďakoval Radičovej
Minister zdravotníctva poďakoval po stretnutí premiérke za prejavenú dôveru. „Všetky spomínané pripomienky, ktoré odzneli, sú a budú zohľadnené v zákone o rozsahu zdravotnej starostlivosti,“ dodala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Katarína Zollerová. Predsedníčka vlády a minister zdravotníctva sú pritom pripravení na prípadnú mimoriadnu schôdzu Národnej rady SR, ktorú avizuje opozičný Smer-SD. „Veľmi radi si s opozíciou prediskutujeme stav, do ktorého sa slovenské zdravotníctvo dostalo v posledných rokoch a problémy, ktoré vláda musí riešiť,“ zdôraznila premiérka.
O konaní mimoriadnej schôdze sa však podľa predsedu opozičnej strany Smer-SD Roberta Fica stále iba hovorí, keďže vládna koalícia má väčšinu a podľa Fica nemá záujem na odvolaní ministra Uhliarika. „Aký má význam dávať návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze, keď je zrejmé, že nadpolovičná väčšina nemá záujem odvolať ministra?“ pýtal sa Fico na pondelkovej tlačovej besede. Smer-SD si teda ešte rozmyslí, či mimoriadnu schôdzu zvolá alebo nie. Podľa Fica však nemajú chuť ísť do niečoho, „čo skončí úplne zbytočnou roztržkou v Národnej rade SR, čo skončí vylievaním špiny zo strany vládnej koalície na opozíciu bez akéhokoľvek efektu“. Podľa neho pôjdu inými cestami, napríklad formou rokovania výborov alebo tlaku profesijných skupín.
FICO: Premiérka podporila klientelizmus
Ako ďalej uviedol Fico, vyhlásenia premiérky ku kauze vakcín proti pneumokokom potvrdzujú, že nemá absolútne žiadnu politickú silu. Označil ju za veľmi slabú predsedníčku vlády, ktorá robí iba to, čo je dovolia jej koaliční partneri. Premiérka zároveň podľa Fica svojím postojom k udeleniu výnimky pre vakcínu spoločnosti Pfizer poprela všetky svoje predchádzajúce vyjadrenia na adresu boja proti korupcii a klientelizmu. „Premiérka dnešným stanoviskom priamo podporila klientelizmus v slovenskom politickom živote,“ vyhlásil Fico. Zároveň podľa neho zaviedla do politiky nový druh klientelizmus, a to klientelizmus vo verejnom záujme. To je podľa neho klientelizmus, ktorý sa vždy týka vládnej koalície.
Naopak koaličné KDH víta rozhodnutie premiérky Ivety Radičovej, ktorá vyslovila dôveru ministrovi zdravotníctva Ivanovi Uhliarikovi. „Toto rozhodnutie sme očakávali, keďže sme boli od začiatku presvedčení, že minister zdravotníctva konal vo verejnom záujme. Minister Uhliarik svojim rozhodnutím zrušil monopol spoločnosti Pfizer a zaviedol konkurenciu, navyše významne znížil náklady, keďže jeho rozhodnutím slovenské zdravotníctvo ušetrí takmer milión eur. Navyše minister pracuje už dlhšie na novele zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti, ktorá do kategorizácie liekov prinesie ešte viac transparentnosti v súlade s programom KDH a programovým vyhlásením vlády,“ reagovala koaličná strana.
O prípade protipneumokokovej vakcíny od spoločnosti Pfizer informoval denník SME. Konkurent Pfizeru, spoločnosť GlaxoSmithKline, si totiž na Slovensku zaregistroval vlastnú vakcínu lacnejšie, a tak podľa denníka drahšiemu produktu Pfizeru hrozilo, že za jeho liek si budú rodičia musieť priplatiť. Pfizer však požiadal ministerstvo o povolenie na predaj nového balenia, ktoré mu zabezpečovalo predaj bez doplatku. Minister Uhliarik s tým súhlasil. O tom, že je liek bez doplatku, informoval rezort podľa SME v deň, keď o kategorizáciu firma požiadala. Denník pritom poukazuje, že iné lieky na to potrebujú približne sto dní a schvaľovanie minimálne pred kategorizačnou komisiou. Upozorňuje aj na skutočnosť, že minister v minulosti pracoval v spoločnosti Pfizer.
Možný konflikt záujmov
Bývalá členka kategorizačnej komisie Angelika Szalayová uviedla, že zákon pravdepodobne v tomto prípade porušený nebol, porušené však boli pravidlá stanovené v rezorte. Podľa riaditeľa Transparency International Slovensko Gabriela Šípoša je v tomto prípade viditeľný aj možný konflikt záujmov. Jeden z členov Imunizačnej komisie Úradu verejného zdravotníctva SR totiž mal podľa jeho informácií v minulosti prepojenie so spomínanou firmou Pfizer.Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik tvrdí, že v prípade udelenia výnimky pre vakcínu proti pneumokokom spoločnosti Pfizer nebol porušený zákon ani iné predpisy. Rezort pod jeho vedením zrušil monopol firmy Pfizer v tejto oblasti a zabezpečil aj zníženie ceny vakcíny, čo zdravotným poisťovniam ročne ušetrí takmer milión eur. Bez udelenia výnimky a skoršieho ako štandardného zaradenia vakcíny do kategorizácie by podľa ministra prišlo k zvýšeniu nákladov poisťovní.
Predseda strany Smer-SD Robert Fico označil konanie ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika za učebnicový príklad klientelizmu a korupcie. Minister podľa expremiéra vybavil výnimku pre obrovskú farmaceutickú spoločnosť, v ktorej minulosti pracoval a dnes v nej pracuje jeho brat. Tým tejto spoločnosti zabezpečil obrat na úrovni 10 mil. eur ročne za konkrétny liek. „Toto konanie ministra je absolútne nezlučiteľné s výkonom jeho funkcie,“ povedal Fico. Samotná spoločnosť Pfizer kategoricky odmieta podozrenia z klientelizmu a porušenia legislatívy. Na stranu rezortu sa postavila aj Slovenská epidemiologická a vakcinologická spoločnosť.