- aktualizované 20. júla, 17:53
Nefalšovaná francúzska radosť vypukla v sobotu popoludní na Tourmalete po skončení kráľovskej etapy v Pyrenejach na 106. ročníku Tour de France.
Víťazom na vrchole legendárneho stúpania vo výške 2115 m s stal Thibaut Pinot z tímu Groupama-FDJ, ktorý o 6 sekúnd zdolal krajana Juliana Alaphilippa (Deceuninck – Quick Step) a Holanďana Stevena Kruijswijka (Jumbo-Visma). To všetko sa odohralo pod drobnohľadom francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, ktorý bol v sobotu súčasťou sprievodného konvoja Tour de France.
Aké zákazy sprevádzajú cyklistov na Tour de France? Za porušenie môžu stratiť body aj dostať pokutu
Na vrchol 19 km dlhého stúpania prišla ako prvá pokope iba šestka najlepších vrchárov, z ktorej sa približne 200 m pred cieľom odtrhol Pinot a pripísal si štvrté etapové víťazstvo na TdF a celkovo tridsiate prvé v profikariére na ceste. Ako víťaz sa môže cítiť aj Alaphilippe, ktorý na čele celkového poradia zvýšil náskok pred obhajcom titulu Geraintom Thomasom z 1:26 na 2:02 min. Tretí je s mankom 2:14 min Kruijswijk.
„Ak ste vrchár, každé víťazstvo na Tour je krásne, ale triumf na takomto monumentálnom kopci, to je to, čo milujem. Boli sme dostatočne motivovaní a budeme naďalej bojovať. Preteky sa ešte neskončili,“ cituje Pinota portál Cyclingnews.com.
Sagan bol na začiatku úniku
Slovák Peter Sagan z tímu Bora-Hansgrohe došiel do cieľa náročnej pyrenejskej previerky s výraznejším odstupom 25:53 min na 146. mieste, ale počas dňa dal o sebe výrazne vedieť. Práve Sagan spoločne s Talianom Vincenzom Nibalim boli na začiatku úniku dňa.
A hoci sa 29-ročný slovenský cyklista so stúpajúcim profilom etapy neskôr zosúval dozadu, na rýchlostnej prémii si pripísal 7 bodov a celkovo opäť zvýšil svoje aktíva v bodovacej súťaže. Vedie ju s náskokom 93 bodov pred Talianom Sonnym Colbrellim (Bahrain-Merida). Tretí s mankom 100 bodov je ďalší taliansky cyklista Elia Viviani (Deceuninck-Quick Step). V celkovej klasifikácii o žltý dres Sagan klesol z 56. na 64. priečku, jeho aktuálna strata narástla už na vyše jednu hodinu (+1:05:51).
Aké zákazy sprevádzajú cyklistov na Tour de France? Za porušenie môžu stratiť body aj dostať pokutu
„Bola to pre mňa dobrá, hoci nie najlepšia etapa. Vytvoril som únik, ale na prvom náročnejšom stúpaní som sa v ňom neudržal. Potom som sa vrátil do pelotónu a snažil som sa dostihnúť cyklistov na čele. Napokon to stačilo na 9. miesto na rýchlostnej prémii. Následne som sa sústredil na to, aby som ušetril energiu do ďalších dní. Z pohľadu tímu to bol dobrý deň, keďže Buchmann predviedol výborný výkon a posunul sa nahor v celkovom poradí,“ uviedol Sagan pre oficiálny web Tour de France.
Keď sa povie Tourmalet, cyklistický fanúšik zbystrí pozornosť a pretekár zasa vie, že ho čaká pravé horské peklo. Na najvyššie položený cestný priesmyk v Pyrenejach (2115 m) situovali cieľ 14. krátkej etapy s dĺžkou 117,5 km. V jej itinerári boli tri vrchárske prémie. Už na 18. km bol vrchol prémie IV. kat. Cote de Labatmale, kde si 1 bod pripísal Vincenzo Nibali. Práve znamenitý taliansky vrchár tímu Bahrain-Merida a Slovák Peter Sagan už po pár kilometroch iniciovali únik dňa, ktorý oficiálny portál pretekov nazval vzhľadom na exkluzívne zloženie „kráľovský“.
Wellens si upevnil líderstvo vo vrchárskej súťaži
Postupne sa k nim pridalo ďalších 15 pretekárov: Alexis Vuillermoz (AG2R-La Mondiale), Matej Mohorič (Bahrain-Merida), Matthieu Ladagnous (Groupama-FDJ), Carlos Verona (Movistar), Luis Leon Sánchez (Astana), Sergio Henao (UAE Team Emirates), Lennard Kämna (Sunweb), Tim Wellens (Lotto-Soudal), Lilian Calmejane, Romain Sicard a Rein Taaramëe (Total Direct Énergie), Ilnur Zakarin a Marco Haller (Kaťuša-Alpecin), Guillaume Martin (Wanty-Groupe Gobert) a Élie Gesbert (Arkéa-Samsic).
Pelotón spočiatku úniku nevenoval pozornosť, keďže najvyššie v celkovom poradí bol spomedzi „utečencov“ Francúz Guillaume Martin na 25. priečke s 9-minútovým manko za krajanom Alaphilippom. Únik si utvoril takmer trojminútový náskok, ktorý mal aj 73 km pred cieľom pri nástupe do stúpania I. kat. Col du Soulor (11,9 km, 7,8%). Sagan vydržal v tiahlom kopci s najlepšími približne do polovice a potom začal zaostávať. Skupina v úniku sa poriadne potrhala.
Na vrchole Col du Soulor bol prvý Belgičan Wellens a ziskom 10 bodov si upevnil líderskú pozíciu vo vrchárskej súťaži. Osem bodov na vrchole prémie vzal Nibali a šesť Francúz Gesbert, ktorý tam prišiel o 10 sekúnd za Wellensom a Nibalim. Sagan bol na vrchole stúpania vo výške 1474 m už s odstupom 1:21 min bližšie k hlavnému poľu ako k čelu v úniku. Nasledoval zjazd až do výšky 400 m a na 86. km šprintérska prémia v Pierrefitte-Nestalas. Z trojčlennej skupiny v úniku bol opäť najlepší Wellens a pribral 20 bodov do bodovacej súťaže. Druhý bol Gesbert a tretí Nibali. Sagan vyhral šprint hlavnej skupiny o 9. miesto prakticky bez boja a opäť zvýšil náskok na čele súťaže o zelený dres.
Valverde a Thomas zaostali
V záverečných 20 km sa už pozornosť sústredila na cieľové stúpanie, pelotón TdF sa po osemdesiaty tretí raz štveral na legendárny Tourmalet. Stúpanie špeciálnej kategórie malo dĺžku 19 km a priemerný sklon 7,4%. Na jeho začiatku bol na čele Francúz Sicard z pôvodného úniku, ktorého neskôr dostihol krajan Gesbert. Neskôr Gesbert zostal približne 5 km na čele sám, ale skvele pracujúci tím Movistar ho dostihol a 10 km pred cieľom už bola vpredu celistvejšia skupina favoritov. O nastávajúci útok sa pokúsil ďalší francúzsky cyklista Warren Barguil (Árkea-Samsic), ale 5 km pod vrcholom sa aj jeho pokus skončil.
V už poriadne preriedenej skupine favoritov (chýbali v nej A. Yates, Porte, Quintana či Mas) udávali tempo cyklisti Groupama-FDJ, Ineos zaujal defenzívnu taktiku bez výraznejšieho atakovania. V žltom tričku jazdiaci Alaphilippe sa držal tiež na konci, ale zvládol to a udržal si najcennejší dres aj do nedele.
Tri kilometre pod Tourmaletom už zaostal aj úradujúci majster sveta Alejandro Valverde. Taktovku na čele prevzali jazdci Jumbo-Visma a do posledného kilometra sa vrútilo už len šesť statočných, nechýbali tam Alaphilippe, Egan Bernal či Thibaut Pinot. Práve Francúz Pinot dal do záveru absolútne všetko a napokon sa s náskokom 6 sekúnd tešľil z triumfu na legendárnom kopci TdF. V závere nečakane zaostal obhajca titulu Geraint Thomas, ktorý prišiel do cieľa ôsmy s odstupom 36 sekúnd.
Tour de France 2019 – 14. etapa
(Tarbes – Tourmalet Barèges)
dátum: 20. júla 2019
dĺžka: 117,5 km
profil: horská
Výsledky: 1. Thibaut Pinot (Fr.) Groupama-FDJ 3:10:20 h, 2. Julian Alaphilippe (Fr.) Deceuninck – Quick Step +6 s, 3. Steven Kruijswijk (Hol.) Jumbo-Visma +6, 4. Emanuel Buchmann (Nem.) Bora-Hansgrohe +8, 5. Egan Bernal (Kol.) Ineos +8, 6. Mikel Landa (Šp.) Movistar +14,… 146. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe +25:53 min
Poradie po 14. etape /žltý dres/: 1. Julian Alaphilippe (Fr.) Deceuninck-Quick Step 56:11:29 h, 2. Geraint Thomas (V. Brit.) Ineos +2:02 min, 3. Steven Kruijswijk (Hol.) Jumbo-Visma +2:14, 4. Egan Bernal (Kol.) Ineos +3:00, 5. Emanuel Buchmann (Nem.) Bora-Hansgrohe +3:12, 6. Thibaut Pinot (Fr.) Groupama-FDJ +3:12,… 64. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe +1:05:51 h
Bodovacia súťaž /zelený dres/: 1. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe 284 bodov, 2. Sonny Colbrelli (Tal.) Bahrain-Merida 191, 3. Elia Viviani (Tal.) Deceuninck-Quick Step 184, 4. Michael Matthews (Aus.) Sunweb 167, 5. Caleb Ewan (Aus.) Lotto Soudal 148, 6. Jasper Stuyven (Belg.) Trek-Segafredo 132