Slovenskú kultúrnu pochodeň symbolicky uzavrel koncert Za budúcnosť kultúry. Na Námestí slobody v Bratislave vo štvrtok podvečer vystúpil Pavol Habera, Michael Kocáb s Karpatskými chrbátmi, Vec, Puding pani Elvisovej a ďalší.
Reakcia kultúrnej obce
Protestná Slovenská kultúrna pochodeň vznikla ako reakcia kultúrnej obce na nekompetentnosť vedenia Ministerstva kultúry SR, ideologické zásahy, netransparentné personálne zmeny a likvidáciu odbornosti v kultúrnych inštitúciách.
Informoval o tom festival Pohoda, ktorý je spolu s platformou Otvorená kultúra! organizátorom koncertu.
Protestný pochod
Slovenská kultúrna pochodeň, ktorú zorganizovala Anténa – sieť pre nezávislú kultúru, putovala od 17. novembra cez 22 slovenských miest a vo štvrtok jej púť vyvrcholila celodenným programom v Bratislave. Pripravený je videomaping na fasáde VŠMU, protestný pochod a koncert Za budúcnosť kultúry.
„Slovensko potrebuje diskusiu o podobe krajiny, aj koncert Za budúcnosť kultúry má byť jej súčasťou. Udalosti, ktoré zažívame, pre mňa prekračujú politický rámec, sú odbornou a celospoločenskou výzvou. Verím, že ľudia chcú žiť v kultúrnej krajine, ktorá si váži svoju minulosť a tradície rovnako ako súčasné umenie, váži si vzdelanie a odbornosť, prostredie v ktorom žijeme, váži si ľudský život a chce byť súčasťou hodnotového sveta,” uviedol riaditeľ festivalu Pohoda Michal Kaščák, podľa ktorého sa vďaka účinkujúcim podarilo vyskladať silný program zložený z rôznych žánrov a generácií.
„Aj to je dôkazom toho, že táto téma je dôležitá pre všetkých. Verím, že tak, ako bola mimoriadne pozitívna odozva na pozvanie u umelcov, rovnako zareagujú aj ľudia a príde ich veľa – aby sme ukázali, že nám na budúcnosti Slovenska záleží,“ dodal Kaščák.
Bez nároku na honorár
Ako organizátori priblížili, na koncerte Za budúcnosť kultúry na Námestí slobody v Bratislave vystúpili Michael Kocáb s Karpatskými chrbátmi, Pavol Habera s Jurajom Tatárom, Puding pani Elvisovej, Vec so Supom, Tónom S a Kriss Krimm, skupina Neha!, Denis Bango, kapela Muzička a kvarteto Ján Kružliak (Spectrum Quartett), Jozef Ostrolúcky (Mucha Quartet), Miloš Valent (Solamente Naturali) a Jozef Lupták.
Koncert sprevádzali Braňo Jobus a Jana Alexová. Organizátori podotkli, že účinkujúci vystúpili bez nároku na honorár. Vstup na koncert Za budúcnosť kultúry bol pre verejnosť voľný.
Koncert sa začal približne o 18:45 na Námestí slobody v Bratislave, hneď po tom, ako tam dorazil protestný pochod smerujúci o 18:00 z Námestia SNP.