- aktualizované: 23. marca 20:40
BRATISLAVA 22. marca (WebNoviny.sk) – Stovky ľudí sa spred parlamentu v Bratislave rozišli. Aj počas odchodu však ešte kričali „vrátime sa“ a „predčasné voľby.“ Podľa polície, ktorá strážila budovu Národnej rady SR, žiadne konflikty medzi ľuďmi neboli.
Zhromaždenie s názvom #niejenamtojedno v Bratislave bolo pred Národnou radou SR, presunulo sa tam z Námestia SNP. Ľudia tak urobili aj napriek tomu, že tichý pochod na Námestí SNP sa okolo 17:00 skončil a organizátori ľudí opakovane žiadali, aby sa v pokoji rozišli.
Pred parlamentom niekoľko sto ľudí kričalo, spievalo hymnu a vykrikovalo „predčasné voľby,“ „mafia,“ „dosť bolo Smeru“ i „Gašpar odstúpiť.“ Pred Úradom vlády SR bolo len niekoľko ľudí, je tam pokoj, ľudia v tichosti zapaľujú sviečky.
Dav v Bratislave opäť spieval hymnu
Lauko vo svojom príhovore povedal, že je rád, že práve študenti mohli prevziať organizáciu pochodu. Po každej jeho vete nasledoval potlesk. Na záver ľudia zapálili sviečky za Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú a zaspievali slovenskú hymnu. Na tichom pochode sa zúčastnili aj herci Richard Stanke či Alexander Bárta. Študenti po hymne dav žiadali, aby sa v pokoji rozišiel. „Týmto ukončujeme pietny pochod,“ vyhlásili.
Dav na konci pochodu kričal „ďakujeme“ či „voľby“. „Prosím vás aby ste sa v pokoji rozišli. Môžete si ešte uctiť pamiatku zapálením sviečky,“ upozorňovali opakovane študenti na pódiu. Ľudia mali v rukách slovenskú vlajku i transparenty, na ktorých sú heslá: Prídeme znova, ak treba! alebo Zober loptu, nie špáratko.
Zhromaždenie Za slušné Slovensko v piatok v Bratislave na Námestí SNP nebolo. Organizátori tvrdia, že nikam neodchádzajú, ale budú pozorne sledovať systémové zmeny, ku ktorým sa prihlásila nová vláda. Zakladajú preto občiansku platformu „Za slušné Slovensko“, ktorej cieľom je podporovať občiansku angažovanosť a spájať ľudí za spravodlivé a slušné Slovensko.
„Nekončíme, naopak, sme tu a sme pripravení kedykoľvek vyjsť opäť do ulíc. Budeme vyvíjať rôzne formy občianskeho tlaku na to, aby bola vyšetrená vražda Jána a Martiny a neboli žiadne podozrenia na prepojenie štátnych inštitúcií na organizovaný zločin. Chceme vidieť, že ministerstvo vnútra funguje nezávisle a nie ako stranícka pobočka.“
Namiesto piatkového zrušeného zhromaždenia Za slušné Slovensko v hlavnom meste, ktoré organizátori odvolali po vymenovaní novej vlády, sa zo Šafárikovho námestia spred Univerzity Komenského na Námestie SNP konal tichý pochod vysokoškolákov z iniciatívy #niejenamtojedno. Zapálením sviečky si uctili pamiatku zavraždených Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.
Trnava žiada odvolanie Gašpara
Vyšetrenie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a kroky na očistu verejného života požadovalo v piatok od vlády po tichom pochode mestom asi päťsto ľudí pri Pamätníku nespravodlivo prenasledovaných v Trnave. Pochod z Trojičného námestia Hlavnou ulicou k pamätníku nahradil zhromaždenia Za slušné Slovensko, na ktorých bývala početnejšia účasť.
Medzi ďalšími požiadavkami účastníkov pochodu bolo odvolanie policajného prezidenta Tibora Gašpara, šéfa protikorupčnej jednotky NAKA Róberta Krajmera, špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika či vyšetrenie podozrení, ktoré zverejnil prokurátor Vasiľ Špirko.
Medzi účastníkmi piatkového pochodu bol aj predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič, hlavný aktér trnavských mítingov z novembra 1989 Vladimír Oktavec a viacerí poslanci krajského či mestského parlamentu. Na zhromaždenia Za slušné Slovensko prišlo v predchádzajúcich týždňoch v Trnave vždy asi dvetisíc ľudí.,,Žiadame, aby polícia dostala dôveryhodné vedenie a aby bola zabezpečená jej nezávislosť. Polícia nesmie byť ovládaná politikmi. Slušní policajti a vyšetrovatelia musia mať možnosť vyšetrovať a stíhať aj vysokopostavených politikov, vrátane premiéra, ak sa títo dopustia korupcie,“ čítal požiadavky moderátor Tomáš Vravník.
V Nitre prišlo 2-tisíc ľudí
Približne 2 000 ľudí prišlo v piatok na Svätoplukovo námestie v Nitre podporiť zhromaždenie Nitra za slušné Slovensko! Podujatie s pokojným priebehom zorganizovala už po tretí raz občianska iniciatíva Občania pre Nitru. Viacerí ľudia prišli s transparentmi, ktorými žiadali predčasné voľby, ďalšie hovorili, že doterajšie zmeny na politickej scéne nestačia.
„Len jedna zmena sa deje, že sa z nás Fico viac smeje,“ hlásal jeden z transparentov. Z pódia sa davu prihovorili ako rečníci študent Jána Kuciaka Jakub Prok, vysokoškolský pedagóg a vedec Peter Mederly či Ján Orlovský z Nadácie otvorenej spoločnosti. Ľudia vyjadrovali svoju nespokojnosť s vládnou garnitúrou piskotom či skandovaním „do basy“.
Pomery v politike na Slovensku skritizoval aj odborový predák z Moderných odborov Jaguar Land Rover Slovensko Peter Mrázik, Ako povedal, bolo mu síce odporučené nevyjadrovať sa k aktuálnej politickej situácii, no napriek tomu sa rozhodol verejne vyjadriť svoj názor.
„Nech zabudnú, že oni sú naši páni. Oni sú naši zamestnanci, nám sa majú zodpovedať, veď sú platení z našich daní,“ povedal na adresu politikov. Rovnako kritizoval aj platové pomery v Jaguari Land Rover, kde je podľa jeho slov nástupný plat operátorov výroby 650 eur v hrubom a ostatné pozície sú rovnako podhodnotené. Preto odborová organizácie neprijala kolektívnu zmluvu a ide do vyjednávania.
Na pódiu vystúpili aj umelci – muzikanti z kapely Jamestown a Itcho Pčelár, ktorý zaspieval štátnu hymnu. Záverečný prejav patril hlavnému organizátorovi nitrianskych protestov Marekovi Hattasovi. Vyslovil túžbu, aby sa Slovensko dostalo do bodu, že porušenie etických noriem bude rovnako neprijateľné ako porušenie zákona.
„Keď bude neprípustné, aby premiér býval v byte daňové podvodníka. Aby sa už nestalo, že sa premiér pri podávaní demisie bude tváriť ako 13-ročné decko, ktoré odovzdáva písomku odpísanú od spolužiaka,“ prízvukoval Hattas.
Od protestov si dajú oddych
V najbližších dvoch týždňoch protesty v Nitre nebudú, povedal Hattas pre agentúru SITA, organizátori si dávajú pauzu aj vzhľadom na veľkonočné sviatky. Čas chcú využiť na to, aby sa stretli s organizátormi zhromaždení v iných slovenských mestách, s ktorými zakladajú občiansku platformu Za slušné Slovensko. „Budeme koordinovať, aké budú naše ďalšie postupy,“ povedal Hattas.
Zdôraznil, že ich hlavné dve požiadavky – vyšetrenie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej a vláda, ktorej môžu dôverovať – doteraz neboli naplnené.
„Z môjho pohľadu ide len make up, ktorý má prekryť túto situáciu,“ zhodnotil doterajšie zmeny. V najbližších dvoch týždňoch chcú pozorne sledovať, ako sa bude správať nová vláda.
Zrušenie pôvodne plánovaného bratislavského zhromaždenia pokladá Hattas za správny krok, ktorý však nebol práve najšťastnejšie prezentovaný. „Boli na nich vyvíjané také politické aj bezpečnostné tlaky, že už nestíhali ani komunikovať s nami a tým sa museli rozhodnúť z minúty na minútu,“ zhodnotil Hattas.
V Prešove sa zišlo menej ľudí
Na zhromaždení Za slušné Slovensko na Hlavnej ulici v Prešove sa zišlo zhruba tritisíc ľudí. Išlo v poradí o piate stretnutie, na ktorom ľudia prišli vyjadriť svoj postoj k situácii, ktorá nastala po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, pochádzajúcej z neďalekých Gregoroviec.
Oproti predchádzajúcim zhromaždeniam počet ľudí na prešovskom námestí mierne klesol. „Posledný týždeň bol veľmi ťažký. Tento boj za slušnú krajinu trvá už mesiac. Títo ľudia nie sú politici, nie sú aktivisti, majú rodiny a možno aj to prispieva, že ten boj sa naťahuje a politické špičky sa tomu boja postaviť čelom. Napriek tomu je tu niekoľko tisíc ľudí a my sme tomu radi,“ uviedol pre agentúru SITA za organizátorov Matúš Nakata.
Otec zavraždeného novinára Jána Kuciaka nemá z vyšetrovania dobrý pocit
S príhovormi vystúpili investigatívni novinári pochádzajúci z východu Slovenska Zuzana Petková a Arpád Soltész, ktorí so zavraždeným Jánom Kuciakom spolupracovali. „My naňho nikdy nezabudneme, aj preto sme vytvorili medzinárodný novinársky tím, ktorí ďalej pokračuje v jeho kauzách. Budeme sa usilovať robiť všetko pre to, aby Slovensko bolo presne takou krajinou, akou by si ju želal Ján Kuciak. Aby bolo krajinou bez oligarchov a bez systémovej korupcie,“ uviedla Petková, na čo dav skandoval „nové voľby“. „Janovu prácu dokončíme a pôjdeme ďalej. Nezastavíme sa,“ dodal Soltész.
Davu sa prihovoril aj Pavol Čekan, špičkový vedec dlhodobo pôsobiaci v USA, ktorý v minulom roku získal Cenu primátorky mesta Prešov. Ako uviedol, do svojho rodného mesta prišiel z Bratislavy, aby ľuďom povedal o tom, v akom stave našiel Slovensko po 20 rokoch, o vlastnej negatívnej skúsenosti s čerpaním eurofondov na Slovensku a aká je jeho predstava slušného Slovenska.
Vražda Kuciaka bude vyšetrená, tvrdí Pellegrini a dúfa v upokojenie situácie na Slovensku
„Myslím si, že najdôležitejšia vec je to, že si ľudia uvedomili, že o Slovensko treba zabojovať, že sme v situácii, keď hoci sa snažíme na uliciach, nevieme dospieť k predčasným voľbám, zmeny vo vláde sú kozmetické. Čo je ale dôležité, že ľudia vidia, že ak sa spoja, hlas ulice môže byť veľmi silný. A na to ľudia nesmú zabudnúť,“ povedal Čekan.
Prečítali aj Bezákov list
Za umeleckú obec s krátkymi prejavmi a skladbami vystúpili aj Viki Olejárová, Slavo Gibarty z kapely Hrdza a z prešovského Pink Floyd revival Miroslav Merčiak. Prečítaný bol list emeritného arcibiskupa Róberta Bezáka, ktorý sa na podujatí nemohol z vážnych rodinných dôvodov zúčastniť. Na záver odznelo spoločné vyhlásenie organizátorov zhromaždení Za slušné Slovensko.
Na prvom pietnom stretnutí sa 2. marca v Prešove zúčastnilo zhruba tri- až štyritisíc ľudí. Na ďalšom zhromaždení, na ktorom s prejavom vystúpila aj mama zavraždenej Martiny Kušnírovej Zlatica, bolo podľa odhadov organizátorov prítomných sedem- až desaťtisíc ľudí.
Vyšetrovanie vraždy novinára Kuciaka a jeho snúbenice intenzívne pokračuje
V nedeľu 11. marca sa v Prešove uskutočnil aj spomienkový Koncert pre Jána a Martinu, ktorý prilákal opäť vyše tritisíc účastníkov. Pred týždňom za daždivého počasia prišlo vyše 6 000 účastníkov. Tento týždeň sa organizátori z Prešova v akcii rozhodli pokračovať aj napriek tomu, že v hlavnom meste sa po ustanovení novej vlády organizátori rozhodli zhromaždenie neorganizovať a prevzali ho vysokoškolskí študenti.
„O ďalšom postupe sa budeme baviť po piatku. Momentálne je mi ťažké povedať nejaké konkrétne kroky, ktorými by sme mali začať ako občianska platforma. Určite ale máme v záujme zaujať jednotné stanovisko za celé Slovensko a všetkých organizátorov,“ dodal Nakata.
Košičania nechcú Pellegriniho vládu
Približne 5 000 Košičanov, ktorí sa zišli na piatkovom zhromaždení pri Dolnej bráne odkazujú vládnej koalícii i poslancom parlamentu, že nechcú Pellegriniho vládu. Apelujú na všetkých, aj na slušných poslancov Smeru-SD, aby nevyslovili dôveru Pellegriniho vláde. „My takú vládu nechceme! Nedôverujeme jej! Dosť bolo Smeru!“ kričal dav. Účastníci žiadali novú dôveryhodnú vládu a vyšetrenie vraždy v spolupráci so zahraničnými vyšetrovateľmi.
Zástupcovia Za slušné Slovensko sa stretli s Kiskom, ich požiadavky sa nemenia
Medzi rečníkmi vystúpil aj Pavol Sibyla z Nadácie Zastavme korupciu. „Odkazujeme politikom, že stále sme tu, budeme vás sledovať a kontrolovať, ale aj protestovať, ak sa nebudete správať slušne a rozumne viesť túto krajinu a ak nezabezpečíte vyšetrenie vraždy novinára Jana Kuciaka a jeho snúbenice medzinárodným vyšetrovacím tímom,“ povedal Sibyla. Výmena štyroch ministrov nestačí. Doložil, že nech je pre všetkých slušných ľudí pamiatka na zavraždených prameňom k odvahe a čestnosti.