Vôňa vychádzajúca z ranných pekární dokáže vyčariť úsmev na tvári snáď každému. Thajčan Kittiwat Uarrom však pekárske zručnosti spája s netradičným umením – z cesta miesi krvavé časti ľudského tela, ktoré vzbudzujú hrôzu.
Šikovný mladík, ktorého rodina vlastní pekáreň, najprv odmietol kráčať po stopách rodičov. Vrhol sa na štúdium umenia a po niekoľkých rokoch zvládal maľbu, sochárstvo i nové médiá na výbornú. Do povedomia ľudí sa však dostal až ako 32-ročný, keď sa vrátil k svojim koreňom a spojil pečenie s modelovaním. V roku 2006 si Kittiwat za „nové médium“ vyhliadol obyčajné cesto a začal z neho vytvárať hlavy, tváre, ruky i nohy, ktoré vyzerali, ako by ich našli na mieste vraždy.
„Naučil som sa piecť, keď som mal asi desať rokov. Vo svojich dielach chcem hovoriť o vlastnej viere a cesto to všetko dokáže povedať samo. Pečenie častí ľudského tela môže verejnosti ukázať, aký pominuteľný je chlieb aj život. Môj chlieb je stále len chlebom, bez ohľadu na to, ako vyzerá,“ uviedol Kittiwat o svojich dielach.
Krvavé časti ľudského tela, ktoré vyzerajú hrozivo autenticky, ručne maľuje a následne balí do fólií, v ktorých sa bežne predávajú potraviny. Aby dokázal napodobniť anatómiu ľudského tela, strávil hodiny návštevami forenzných múzeí a štúdiom medicínskych obrázkov.
„Moje prvé výrobky sa dali jesť, ale neboli veľmi chutné. Nechcem robiť umenie tak, aby bolo len umeleckým predmetom. Chcem, aby diváci mali pocit spoluúčasti. A tak som pracoval na tom, aby boli moje diela chutnejšie,“ uviedol Kittiwat, ktorý v roku 2008 usporiadal netradičnú výstavu s názvom Body and the Dead (Telo a mŕtvi).
Na nej návštevníkom predostrel čerstvo upečené časti tela vrátane ľudských hláv, z ktorých si mohli podľa chuti odhryznúť.
Hoci mnohých pri pohľade na jedlé mŕtvoly prešla chuť, Kittiwat bol spokojný. „Chcem experimentovať a nemyslím si, že umenie by malo existovať len v galériách či v múzeách.“
V roku 2010 jeho diela na výstave Art Now v Bangkoku skutočne potvrdili jeho ideu „prach si a na prach sa obrátiš“, keď počas nepokojov v meste spolu s časťou budovy zhoreli do tla.
Umelec sa aj napriek prevažne pozitívnym reakciám na svoje diela vrátil k obyčajnému pečeniu. „Po smrti mojej sestry a brata som sa musel vrátiť a riadiť náš rodinný podnik. Najprv som si myslel, že sa k umeniu už nevrátim. Každý deň, keď pečiem, dostávam nové a nové nápady ako využiť cesto na umelecké účely. Moje ďalšie diela nebudú venované ľudskému telu, chcem sa zamerať na niečo iné. Na realizáciu ďalšej výstavy však budem potrebovať veľa času,“ prezradil Kittiwat.
V pekárni v meste Ratchaburi to síce vonia po čerstvom chlebe, hrôzostrašné modely tam však nenájdete. „Moje diela nie sú určené na komerčné účely,“ dodal umelec, ktorý nevylučuje ďalšie experimenty.
https://www.youtube.com/watch?v=GKSO7m3-MH8
www.cnngo.com