Bratislava 14. marca (WEBNOVINY) – Spojenie Samsung a Hello Kitty poznáme už dlhší čas. S týmto motívom prišiel totiž jeden z najväčších bestsellerov tejto kórejskej spoločnosti – model s označením Star (S5230). Len pre zaujímavosť – na trh bol uvedený v polovici roku 2009 a do konca minulého roku sa ho v rozličných prevedeniach predalo vyše 30-miliónov kusov. Začiatkom tohto roku sa dostal na trh jeho nástupca Star II s označením S5260.
Hello Kitty je v kurze
Svojho pokračovateľa má však – aj na našom trhu mimoriadne úspešný – dizajn Hello Kitty, tentokrát v praktickom a o niečo menšom modeli s označením Player Mini Hello Kitty, respektíve GT-C3300K. Na našom trhu sa objavil koncom minulého roku a my sme ho podrobili dlhšiemu redakčnému testu.
Na úvod zdôraznime jeho podstatné vlastnosti: Má dotykový LCD displej s rozlíšením QVGA s uhlopriečkou 2,4 palca, 1,3Mpix fotoaparát, používa známe rozhranie Touch Wiz, tentokrát s prídavkom Lite, podporuje sociálne siete a nechýba ani rádio, port na microSD karty, zabudovaný reproduktor a 3,5 mm jack.
Nesmieme opomenúť vzhľad, pretože tým osloví deti – teda jeho jednoznačnú cieľovú skupinu – asi najviac. Celý je v bielo-ružovej kombinácii a motívy zo známeho seriálu Hello Kitty sa nachádzajú nielen na jeho zadnej strane, ale majiteľ, presnejšie majiteľka – si nimi môže ozvláštniť aj pozadie.
Keďže ide o detský telefón, po základnom oboznámení sa putoval presne tam, kde je jeho určenie – do detských rúk. Súčasťou testu sú preto aj dojmy, ktoré malo z jeho dvojtýždňového používania 8-ročné dievča.
Kupovať detský mobil podľa „dospelých“ kritérií nie je dobrý nápad
Kým sa k nim dostaneme, pozrime sa naň najprv očami dospelých. Tí ho totiž svojim ratolestiam musia najprv kúpiť a zrejme by ich zaujímalo, za čo svoje eurá „vyhodia“.
Úvodzovky v predchádzajúcej vete sú na mieste, pretože to podľa nás určite nebudú „vyhodené“ peniaze. Jednak tento telefón vôbec nie je drahý – v čase písania testu sa jeho cena pohybovala okolo 80 eur – a za tie peniaze dostanete zujímavý prístroj s pomerne slušnými parametrami.
Od vzhľadovo podobného modelu Star Hello Kitty má menší displej, kompaktnejšie rozmery a fotoaparát s menším rozlíšením. Vďaka zaoblenému tvaru sa však veľmi dobre drží v ruke a veľkosti displeja sa týka aj prvý zaujímavý „detský“ postreh.
Dospelí sa naháňajú za čoraz väčším počtom megapixelov a väčšími uhlopriečkami. Podľa nás je však chybou aplikovať dospelú optiku na detský svet. Deti vo veku okolo sedem až desať rokov si oveľa viac všímajú celkový vzhľad prístroja, než jeho technické parametre. Úplne im stačí, ak je fotka dobre čitateľná, vôbec neriešia (a vo svojom veku ani nemajú prečo), či ma zabudovaný fotoaparát 1,3, 3,2 alebo 5 Mpix. Dôležité je, aby tam bol a aby sa dal jednoducho obsluhovať. A týmto kritériám testovaný mobil bohato vyhovuje. V tomto smere bol detský postreh jednoznačný: „Je taký chutnučký a oveľa lepšie sa mi nosí ako ten môj vlastný (jeden z tiež detských modelov, no od LG a s 3-palcovým displejom).
Foto: Martin Kamenický
Foto: Martin Kamenický
Foto: Martin Kamenický
Foto: Martin Kamenický
Foto: Martin Kamenický
Zábava – to nie sú len hry
Pre menšie deti je najdôležitejšie jednoduché ovládanie a ak má vybraný prístroj navyše aj zaujímavý dizajn, ktorý si môže jednoducho meniť a prispôsobiť vlastnej predstave, bude s ním určite spokojné.
Netreba si nič nahovárať – dieťa vo vyššie uvedenom veku chce mobil hlavne preto, že ho majú aj iní spolužiaci a chce ho hlavne na zábavu. Viac než telefonovať sa s ním bude určite hrať. A aj keď to s hrami, ich počtom a kvalitou v tomto mobile nie je žiadna sláva (to je jediná vážnejšia výhrada), má množstvo iných vymožeností, ktoré dieťa oslovia.
Aby sme boli konkrétnejší – ak bude Player Mini prvý telefónom, ktorý malé dieťa dostane, môže mať občas problém sozvyknutím si na dotykové ovládanie – najmä v niektorých aplikáciach. Preto je súčasťou tohto mobilu aj malý stylus (plastové dotykové pero), umiestnené v jeho hornej časti. Dá sa úplne jednoducho vytiahnuť a použiť tam, kde by mohli byť prsty nemotorné. Napríklad pri úprave fotografií. Okrem obvyklých úprav totiž možno do nich jednoducho vkladať rámčeky, emotikony (smajlíkov) a cliparty, teda preddefinované obrázky. Napríklad (a neberte to ako návod) môže dieťa odfotografovať svoju učiteľku a následne do portrétu vložiť zajačie uši a predkus a nastaviť ich veľkosť pohybom na displeji tak, aby presne „sadli“ na odfotenú tvár. Podobných vtipných clipartov je v mobile množstvo (presne 44 :-)).
Ďalšou praktickou vecou je, že rádio je k dispozícii kedykoľvek – nepotrebujete vôbec použiť slúchadlá ako anténu, tá je totiž integrovaná priamo v prístroji. Stačí aktivovať rádio, spustiť automatické ladenie a následne ho priamo cez zabudovaný reproduktor počúvať. Rovnako sa dá samozrejme počúvať aj hudba, ktorú možno nahrať na pamäťovú kartu, telefón štandardne podporuje microSD.
Už sme spomenuli, že pri prvom zoznamovaní sa s mobilom je pre dieťa dôležitá jednoduchosť. Na testovanom modeli mu môžete nastaviť displej tak, aby sa na ňom hneď po spustení zobrazili štyri veľké a prehľadné ikonky najpoužívanejších funkcií – napríklad fotoaparát, zoznam mien, textové správy a hry. Ďalšie položky môže mať samozrejme na ďalších obrazovkách, medzi ktorými sa pohybuje jednoduchým potiahnutím prstu. Vo výbave nechýbajú ani tradičné prvky – stopky, budík, kalendár, nahrávač hlasu a aj bluetooth messenger, pomocou ktorého môže so spolužiakom počas nudnej hodiny četovať pod lavicou. :-)
Najmä pre menšie dievčatá
Četovanie nie je až také jednoduché, rovnako ako používanie mailu a písanie správ – klávesnica je totiž pomerne malá a na 2,4-palcovom displeji nie je na ňu a napísaný text príliš veľa miesta.
Hardvérových ovládačov je len minimum – na prednej strane sú tlačidlá pre aktivovanie a ukončenie hovoru a pre krok späť v menu, na bokoch tlačidlo pre okamžité zamknutie displeja a reguláciu hlasitosti. To je všetko. So základným ovládaním tohto telefónu nebude mať problém žiadne dieťa a ľahko si naň zvykne.
Môžeme byť konkrétni. To, čo na testovanom Samsungu najviac ocenilo „testovacie“ dieťa (samozrejme okrem vzhľadu) boli proporcie.
Aj s menším displejom vyzerá telefón sympaticky, je zaoblený a dobre padne do ruky. Najväčším zdrojom zábavy bol preň (okrem pár nie práve najvydarenejších hier) fotoeditor a tak na pamäťovej karte rekordnou rýchlosťou pribúdali portréty so zajačími ušami, prirobenými veľkými ružovými okuliarmi, alebo decentným hovienkom, umiestneným vedľa skupinovej fotografie.
Pochvaly sa dočkal aj vstavaný reproduktor s celkom obstojnou (na mobilný telefón) kvalitou reprodukcie, pretože bolo „super pustiť nahlas kamarátkamtie pesničky od Hannah Montany, čo si mi tam nahral…“
Samsung Player Mini Hello Kitty je podľa nás výborným mobilom pre menšie dievčatá, s vynikajúcim pomerom medzi cenou a hodnotou, jednoduchým ovládaním a pár funkciami, s ktorými sa naozaj nebudú nudiť. Technickými parametrami to nie je žiadna špička, ale to malé deti od mobilu ani nechcú.
Bolo by naozaj chybou vyberať pre ne telefón podľa rovnakých kritérií, ako si vyberáme my. Ak svojej osemročnej dcére totiž kúpite neporovnateľne drahší iPhone 4, ľahko sa vám môže stať – tak ako nám – že ho potom bude núkať na výmenu „za ten ružový Hello Kitty“…