V prípade účasti poslancov za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) na referende o predčasných voľbách ide o ich legitímne právo slobodne sa rozhodnúť, či sa na ňom zúčastnia, alebo nie. Pre agentúru SITA to uviedol hovorca liberálov Ondrej Šprlák.
Predseda SaS Richard Sulík sa v nedeľu 27. júna v relácii televízie Markíza Na telo vyjadril, že on sám sa na referende zúčastní, pretože ho považuje za legitímny nástroj.
Remišová sa na referende nezúčastní, nemieni podporovať zvrátenú politiku Fica a Pellegriniho
„Išlo o osobný názor predsedu SaS Richarda Sulíka. Zároveň platí, že strana SaS považuje referendum za nástroj priamej demokracie,“ doplnil Šprlák v stanovisku.
Ctí si demokraciu
Sulík 8. apríla na tlačovej konferencii uviedol, že SaS je stranou, ktorá si ctí priamu demokraciu. Ak bude referendum o predčasných voľbách úspešné a vyvstanú z neho konkrétne záväzky alebo rozhodnutia, SaS to bude rešpektovať.
Vyše polovica Slovákov by išla k referendu o predčasných voľbách, najväčšiu účasť by mali voliči Smeru a Hlasu
Doplnil, že ak je referendum úspešné, tak poslanci Národnej rady SR (NR SR) to musia ešte odhlasovať. Poslanci za SaS podľa jeho slov odhlasujú to, čo ľudia v referende povedia, že chcú mať.
Petícia obsahuje 600-tisíc podpisov
Petičný výbor odovzdal petíciu za vyhlásenie referenda o predčasných voľbách, ktorá obsahuje viac ako 600-tisíc podpisov, v podateľni Prezidentského paláca 3. mája.
Prezidentka Zuzana Čaputová následne v polovici mája požiadala Ústavný súd SR, aby posúdil, či predmet navrhovaného referenda je, alebo nie je v súlade s ústavou, a ak áno, ako majú príslušné ústavné orgány postupovať po platnom referende. Ústavný súd SR má na rozhodnutie 60 dní.