LONDÝN 24. januára (WebNoviny.sk) – Britský najvyšší súd v utorok rozhodol, že vláda premiérky Theresy Mayovej musí získať súhlas parlamentu, kým spustí proces odchodu Spojeného kráľovstva z Európskej únie, teda tzv. brexit.
Najvyšší súdny orgán Spojeného kráľovstva zamietol argument vlády, že premiérka Mayová môže jednoducho využiť svoje výkonné právomoci známe ako „kráľovská výsada“ na aktivovanie článku 50 Lisabonskej zmluvy a začať dvojročné rokovania o odchode.
Mayová má problém, Brexit musí schváliť parlament
Víťazstvo parlamentnej demokracie
Právnici a žalobcovia utorňajšie rozhodnutie súdu v kauze spustenia brexitu privítali a označili ho za „víťazstvo našej parlamentnej demokracie“. „Toto je víťazstvo našej parlamentnej demokracie a vlády zákona. A nech nás už čakajú akékoľvek zmeny v dôsledku brexitu, je upokojujúce, že tieto dve posvätné zásady boli dnes dodržané – a dúfajme, že vždy aj budú,“ uviedol vo vyhlásení David Greene, právny zástupca jedného zo žalujúcich – londýnskeho kaderníka Deira Dos Santosa.
„Môj klient má radosť z dnešného verdiktu,“ dodal Greene, ktorý na súde zastupoval Dos Santosa. Greene zdôraznil, že rozhodnutie najvyššieho súdu dalo za pravdu Dos Santosovi, ktorý chcel dosiahnuť zákonný a spravodlivý proces brexitu, teda taký, ktorý sa uskutoční v súlade s právom. Dos Santos sa údajne musel začať skrývať, keďže po podaní podnetu na súde proti vláde, ktorá chcela spustiť brexit bez schválenia v parlamente, zažil záplavu urážok.
Zaťažkávacia skúška právneho poriadku
Kaderník v utorok pred londýnskym súdom neposkytol vyjadrenia. Ďalší hlavný žalujúci, manažérka investičného fondu Gina Millerová, vyhlásila, že ju „šokoval rozsah osobných urážok“, ktoré musela znášať v období súdnej žaloby. Millerová uviedla, že brexit je „najrozvratnejšou záležitosťou celej jednej generácie“, ale podľa jej názoru v súdnom prípade „nešlo o politiku, ale o postup“.
„Dnešné rozhodnutie vytvorilo právnu istotu, založenú na demokratickom postupe,“ vysvetlila. Právnická firma Mishcon de Reya, ktorá Millerovú zastupovala, dodala, že prípad bol zaťažkávacou skúškou princípov britského právneho poriadku, deľby moci aj nezávislosti súdnictva. „Sme hrdí, že najvyšší sudcovia v tejto krajine dnes opäť potvrdili silu a prvoradé postavenie týchto princípov,“ uviedla firma Mishcon de Reya.
Paul Nuttall, líder Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP): „Toto rozhodnutie je sotva prekvapením, ale v skutočnosti nič nemení. Vôľa ľudu bude vypočutá a beda tým politikom alebo stranám, ktoré sa pokúsia zablokovať, oddialiť alebo inak zvrátiť túto vôľu. Verdikt povzbudí tých, čo ostro vystupujú proti rozhodnutiu ľudu. Možno posmelí tých v EÚ, ktorí sú zvyknutí nevšímať si svojich vlastných občanov, a pokúsia sa ísť si pri rokovaniach tvrdo za svojím cieľom. Som presvedčený…, že táto vojna sa skončí víťazstvom.“
Arron Banks, šéf kampane Leave.eu presadzujúcej brexit: „Dnešné rozhodnutie dáva nášmu establišmentu odtrhnutému od reality možnosť zmäkčiť alebo oddialiť čistý brexit, za ktorý hlasovala väčšina britských voličov. (Súd) Zradil ľud. Parlament nám umožnil referendum a ľud povedal svoj názor – napriek tomu nami nezvolení sudcovia tohto establišmentu vrátili moc do Westminsteru (parlamentu). Toto rozhodnutie ukazuje, aký nefungujúci je tento systém – skutočná demokracia je zmarená.“
Hovorca britskej premiérky Theresy Mayovej: „Britský ľud hlasoval za odchod z EÚ a vláda splní jeho vôľu – spustením článku 50, ako bolo plánované, do konca marca. Dnešné rozhodnutie súdu na tom nič menení. Je dôležité mať na pamäti, že parlament podporil konanie referenda, a už to naznačuje jeho podporu pre začatie procesu odchodu z únie v tom časovom rámci, aký sme stanovili. Rešpektujeme verdikt najvyššieho súdu, a čoskoro oboznámime parlament s našimi nasledujúcimi krokmi.“
Jeremy Corbyn, líder opozičnej Labouristickej strany: „Najvyšší súd dnes prinútil vládu, aby uznala suverenitu parlamentu. Labouristi rešpektujú výsledok referenda a vôľu britského ľudu a nebudú mariť proces aktivovania článku 50. Avšak labouristi sa budú snažiť pozmeniť návrh zákona k spusteniu článku 50 tak, aby zabránili vládnym konzervatívcom využiť brexit na premenu Británie na ‚oddelenie zliav v daňovom raji‘ pri pobreží Európy. Labouristická strana požaduje od vlády plán, ktorým zabezpečí, že počas celého procesu rokovaní s EÚ sa bude zodpovedať parlamentu, a požadujeme aj zmysluplné hlasovanie, ktorým sa zabezpečí, že konečná dohoda bude schválená parlamentom.“
Tim Farron, líder liberálnych demokratov: „Privítal som dnešné rozhodnutie najvyššieho súdu. Ale tento súdny prípad sa nikdy nesústreďoval na právne argumenty, išlo v ňom o to dať ľudu hlas a slovo v tom, čo sa stane v budúcnosti. Liberálni demokrati majú vo veci jasno – požadujeme hlasovanie ľudu o konečnej dohode a bez toho nebudeme hlasovať za článok 50.“