BRATISLAVA 13. mája (WEBNOVINY) – Nedeľňajšie finále hokejových majstrovstiev sveta bude mať štvrtýkrát od zavedenia systému play-off v roku 1992 severské obsadenie. V nedeľu večer o 20.30 h proti sebe nastúpia výbery Švédska a Fínska. Obidva tímy sa už vo finále svetových šampionátov stretli v roku 1992 v Prahe, kde vyhrali Švédi 5:2, o tri roky neskôr v Štokholme im Fíni prehru vrátili výsledkom 4:1. V roku 1998 sa vo Švajčiarsku hralo finále ako dvojzápas a uspeli v ňom po výsledkoch 1:0 a 0:0 Švédi.
Švédsko bude v nedeľu hrať o svoj deviaty titul majstrov sveta, Fínsko na svoj druhý primát čaká od roku 1995. „Tri korunky“ majú pred finále medailovú bilanciu 8 – 18 – 16, ich súperi 1 – 6 – 3. Na svetových šampionátoch sa oba tímy stretli doteraz 62-krát, z toho 36 súbojov vyhrali Švédi, dvanásť sa skončilo remízou a štrnásťkrát sa radovali Fíni. Naposledy hrali na MS Švédsko a Fínsko proti sebe v roku 2008 v kanadskom Québecu v boji o 3. miesto, „Suomi“ vtedy vyhrali hladko 4:0.
O bronz si to v nedeľu popoludní od 16.00 h medzi sebou rozdajú Rusi a Česi. Pôjde o reprízu vlaňajšieho finále, ktoré v Kolíne nad Rýnom vyhralo Česko 2:1. Veľkí rivali sa ako samostatné krajiny stretli na MS doteraz štrnásťkrát, polovicu duelov vyhralo Česko, jeden sa skončil remízou. Obidva tímy už hrali proti sebe aj v Bratislave, v osemfinálovej E-skupine vyhral tím Aloisa Hadamczika tesne 3:2. V priamom súboji o bronz sa Česko a Rusko stretli v roku 1997, vo fínskych Helsinkách vyhrali vtedy Česi 4:3.
Rusko má v ére samostatnosti od roku 1993 šancu na ôsmu bronzovú medailu (2 – 2 – 7), ako nástupca ZSSR má celkovú bilanciu 25 – 9 – 7. Rusi získali medailu na štyroch šampionátoch v rade, sériu by radi natiahli aj v Bratislave. Český tím bude bojovať o štvrtý bronz od roku 1993 a celkovo jedenásty cenný kov.
V nedeľu v Bratislave severské finále – piatok
Do nedeľňajšieho finále tohtoročných majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji, ktorých dejiskom je po prvý raz v histórii samostatná Slovenská republika, sa dostali Švédsko a Fínsko. O severskom dueli o zlato sa rozhodlo v piatkových semifinálových dueloch v Bratislave.
Hokejisti Česka dosnívali v piatok podvečer sen o obhajobe titulu majstra sveta. V bratislavskej Orange aréne nestačili na mladý útočne disponovaný tím Švédska a podľahli mu jednoznačne 2:5. Druhým finalistom sa večer stalo mužstvo Fínska. „Suomi“ zdolali výber Ruska 3:0.
Diváci v Bratislave v nedeľu 15. mája o 20.30 h uvidia štvrtýkrát v histórii klasické severské finále medzi Švédskom a Fínskom. Dvakrát boli úspešné „Tri korunky“ (1992 a 1998), Fíni si svoj jediný historický titul vybojovali v „jame levovej“ v Štokholme v roku 1995.
Minuloročný súboj o zlato medzi Českom a Ruskom bude mať tento rok len bronzový lesk a obidva tímy naň nastúpia tiež v nedeľu 15. 5. o 16.00 h v bratislavskej Orange aréne.
Súhrn výsledkov piatkových semifinálových zápasov na 75. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v Bratislave:
Česko – Švédsko 2:5 (0:0, 1:2, 1:3)
Góly: 21. Eliáš (M. Michálek, Židlický), 55. Eliáš (Voráček) – 25. Berglund (Ekman Larsson), 35. Backlund (Sjögren), 49. Ericsson (Backlund), 53. M. Krüger (Tedenby), 60. Berglund (Petrasek)
Vylúčení: 3:1 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Burchell (Kan.), Reiber (Švaj.) – Šeľanin (Rus.), Terhö (Fín.), 9285 divákov.
Zostavy:
Česko: Pavelec – K. Rachůnek, Z. Michálek, Škoula, Židlický, Krajíček, Čáslava – Jágr, Plekanec, Červenka – Michael Frolík, Eliáš, M. Michálek – Voráček, Rolinek, Marek – Průcha, Novotný, Hubáček
Švédsko: Fasth – Petrasek, Gunnarsson, Runblad, S. Kronwall, Fernholm, Erixon, Ekman Larsson – Pääjärvi, Berglund, Thörnberg – R. Nilsson, Persson, L. Eriksson – M. Krüger, Silfverberg, Tedenby – Sjögren, Wallin, Backlund – Ericsson
Fínsko – Rusko 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)
Góly: 26. Granlund (Immonen), 48. Lajunen, 50. Immonen (Granlund)
Vylúčení: 5:6 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Larking (Kan.), Ország (SR) – Arm (Švajč.), Semionov (Est.), 9272 divákov.
Zostavy:
Fínsko: Vehanen – Lepistö, Salmela, Valivaara, Niskala, Väänänen, Puistola, Kukkonen, Jaakola – Pyöralä, M. Koivu, T. Ruutu – Aaltonen, N. Kapanen, Komarov – Granlund, Immonen, Pesonen – Lajunen, Nokelainen, Pihlström
Rusko: Barulin – Aťušov, Ťutin, Kornejev, Grebeškov, Kalinin, Kulikov, Nikulin, Jemelin – Radulov, Zinoviev, Kovaľčuk – Kuľomin, Kajgorodov, Arťuchin – Afinogenov, Gorovikov, Ovečkin – Morozov, Tereščenko, Zaripov