BRATISLAVA 9. apríla (WEBNOVINY) – Vláda v stredu schválila novelu zákona o bankách, ktorou sa má primárne transponovať európska legislatíva z júna 2013 na zlepšenie fungovania finančných domov.
Cieľom je implementovať požiadavky na úverové inštitúcie a dohľad nad nimi, ako aj nad investičnými spoločnosťami. Zámerom zmien je zaviesť nové medzinárodné štandardy Basel III. do bankovej regulácie. Dôvodom je finančná kríza, ktorá podľa vládneho materiálu odhalila nedostatky vo fungovaní bánk a tiež procyklické mechanizmy, ktoré prispeli k jej vzniku.
Znižuje sa riziko zlyhania
Právne predpisy Európskej únie sa zameriavajú aj na pravidlá pre správu a riadenie týchto finančných domov, vrátane efektívnych a primeraných sankčných režimov, ktoré budú odrádzať tieto subjekty od porušovania všeobecných zásad a predpisov. Dôraz sa tiež kladie na obmedzenie nadmernej závislosti na externých ratingoch a na zmenšenie procyklických mechanizmov vo finančnom systéme použitím kapitálových rezerv, resp. kapitálových vankúšov ako nástrojov politiky obozretnosti na makroúrovni.
Ako sa ďalej uvádza v materiáli, zavedením týchto prísnejších požiadaviek sa zníži riziko zlyhania, čo prispeje k vyššej stabilite finančného systému v rámci Slovenskej republiky, ako aj v rámci celej Európskej únie. Navrhuje sa, aby zákon nadobudol účinnosť 1. augusta 2014 okrem niektorých ustanovení, ktoré nadobudnú účinnosť 1. januára 2015, resp. 1. januára 2016.
Predaj podielu v UniCredit Bank
Vláda v stredu rozhodla, že štát predá svoj ani nie polpercentný podiel, ktorý má v UniCredit Bank. Ako ďalej vyplýva z návrhu rezortu hospodárstva, ktorý v stredu schválila vláda, do privatizácie vstupuje majetková účasť štátu vo výške takmer 0,37 % na základnom imaní slovenského UniCreditu. Ide o viac ako 140 tis. akcií v menovitej hodnote 6,14 eura za jednu akciu.
Banka stanovila ako primerané peňažné protiplnenie za akcie, ktoré je povinná od akcionárov odkúpiť, hodnotu 12,50 eura na akciu. Štát tak spolu môže získať takmer 1,8 mil. eur.
UniCredit Bank predložila Ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a podniku Lesy Slovenskej republiky, š. p. ako svojim minoritným akcionárom ponuku na odkúpenie akcií vzhľadom na cezhraničné zlúčenie českého a slovenského UniCreditu.
Banka im ešte vlani v lete ponúkla za jednu akciu 12,50 eura. No minoritní akcionári vtedy s tým nesúhlasili a za primerané protiplnenie požadovali cenu v rozmedzí 15 až 20 eur na akciu. Zabezpečilo sa teda znalecké posúdenie. Avšak znalecká organizácia nakoniec ohodnotila ponuku banky ako primeranú.
Czech Republic and Slovakia, a. s., pobočka zahraničnej banky vznikla 1. decembra 2013. Na slovenskom trhu však banka pôsobí od júla 1990, odvtedy prešla viacerými zmenami názvov a rôznou vlastníckou štruktúrou.
Pôvodne to bola Slovenská poľnohospodárska banka, neskôr Poľnobanka, či UniBanka. UniCredit Bank vznikla zlúčením UniBanky a HVB Bank Slovakia v roku 2007 a začlenila sa do UniCredit Group.
Predstavenstvo skupiny UniCredit schválilo projekt zlúčenia dcérskych spoločností v Českej republike a na Slovensku do jednej cezhraničnej banky 13. novembra 2012.