Starnutie populácie si vyžaduje reformu penzijného systému

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dôchodcovia
Foto: SITA/Richard Nemec

BRATISLAVA 10. decembra (WEBNOVINY) – Výrazný nárast počtu dôchodcov a celkové starnutie populácie je jasným signálom pre nutnosť reformných opatrení v oblasti dôchodkového zabezpečenia a zdravotníctva. Upozornil na to analytik UniCredit Bank Slovakia Dávid Dereník. Kým v súčasnosti podľa neho pripadá na 10 obyvateľov vo veku nad 60 rokov približne 37 obyvateľov v produktívnom veku 15 až 60 rokov, už o 5 rokov ich v tomto pomere bude o 6 menej. „Situácia sa ešte viac prehĺbi o 15 rokov, kedy narastie počet obyvateľov nad 60 rokov až o 43 % a obyvateľov v produktívnom veku, naopak, ubudne o 9 %,“ upozornil. Na desiatich ľudí nad 60 rokov tak pripadne 23 ľudí v produktívnom veku.

Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) preto podľa analytika UniCredit Bank napríklad odporúča posilniť význam druhého dôchodkového piliera a prijať reformné opatrenia pre udržateľnosť prvého piliera. V oblasti zdravotníctva štúdia OECD okrem iného odporúča zvýšenie efektívnosti vynakladania prostriedkov z verejných zdrojov a posilnenie konkurencie na trhu zdravotných poisťovní. „Nárast počtu starších obyvateľov je však aj výzvou pre podnikateľov na sústredenie svojich aktivít smerom k produktom či službám určených pre starších občanov,“ konštatuje Dereník. V oblasti služieb sa tak s narastajúcim dopytom môže stretnúť najmä rehabilitačná, či kúpeľná starostlivosť. „Naopak, pri pohľade na vývoj počtu teenagerov budú stredné, ale aj vysoké školy stále viac zápasiť o každého študenta. Najviac klesne o 5 rokov počet mladých vo veku 15-19 rokov, a to o skoro pätinu,“ dodal analytik UniCredit Bank.

Sociálna poisťovňa vyplácala ku koncu septembra tohto roka vyše 1,58 mil. dôchodkov. V porovnaní s koncom septembra minulého roka sa počet vyplácaných dôchodkov zvýšil takmer o 16,2 tisíc. Ako sa uvádza v správe o hospodárení poisťovne za prvý až tretí štvrťrok tohto roka, najväčší nárast nastal pri starobných dôchodkoch, a to o 13,2 tisíc na 944,7 tisíc. Počet vyplácaných invalidných penzií vzrástol medziročne o 7,8 tisíc na 211,1 tisíc a vdoveckých dôchodkov o 1,5 tisíc na vyše 36 tisíc. Pokles nastal pri predčasných starobných dôchodkoch, a to o 5,8 tisíc na 50,8 tisíc. Znížil sa aj počet vyplácaných vdovských dôchodkov, o 1,5 tisíc na 300,5 tisíc a sirotských dôchodkov o 1 tisíc na 24,5 tisíc.

Výdavky poisťovne na vyplácané dôchodky za január až september tohto roka predstavovali 3,9 mld. eur, z čoho 3,3 mld. eur tvorili výdavky základného fondu starobného poistenia a zvyšok výdavky základného fondu invalidného poistenia. Priemerná výška starobného dôchodku bola ku koncu deviateho mesiaca na úrovni 352,1 eura a predčasná starobná penzia dosahovala v priemere 366,55 eura. Priemerný invalidný dôchodok ku koncu septembra tvoril 255,65 eura a vdovský dôchodok bol na priemernej úrovni 216,71 eura. Priemernú vdoveckú penziu poisťovňa vykázala v sume 165,74 eura a sirotský dôchodok predstavoval v priemere 123,72 eura.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dávid Dereník
Firmy a inštitúcie UniCredit Bank