BRATISLAVA 10. januára (WEBNOVINY) – V decembri sa na slovenský trh dostalo vyše milióna vajec a za prvý januárový týždeň tohto roka 42 574 kilogramov bravčového mäsa z Nemecka. „Zatiaľ nám nezostáva nič iné, iba veriť slovám nemeckej strany, že nepochádzali z inkriminovaného územia,“ uviedol na dnešnej tlačovej besede minister pôdohospodárstva Zsolt Simon. Za prvý januárový týždeň doviezli vyše 356 tisíc vajec a tie sú v súčasnosti v triediarni v Ružomberku. Údaje o tom, koľko hydinového mäsa sa v decembri doviezlo, ešte nie sú k dispozícii. V prvom januárovom týždni sa na Slovensko nedostalo žiadne.
Výsledky kontrol nebezpečnej látky dioxín vo vajciach a hydinovom mäse dovážaných z Nemecka budú známe v utorok večer alebo v stredu ráno. Na Slovensku preto stále platí dočasné pozastavenie ich predaja. Do predaja sa dostanú až po zverejnení výsledkov. Ako Simon zdôraznil, ministerstvo neustále hľadá možnosti, v ktorých ďalších potravinách sa môže nebezpečná látka nachádzať. Ministerstvo okrem toho 4. januára vydalo opatrenie, podľa ktorého každý dovozca na seba preberá zodpovednosť a musí deklarovať, že tovar nepochádza z inkriminovaného územia v Nemecku. Podobné opatrenia ako Slovensko prijalo podľa Simonových informácií aj Holandsko a Veľká Británia, chystajú ich tiež v susednom Česku.
Nemecko znížilo dnešným dňom počet fariem produkujúcich vajíčka na 1 635. Podľa Simona je to však stále vysoké číslo a opatrenia prijaté na Slovensku považuje za adekvátne. Reagoval tak na nemeckú ministerku pre potraviny, poľnohospodárstvo a ochranu spotrebiteľov Ilse Aignerovú, ktorá ich označila za neopodstatnené a neakceptovateľné. „Ja chápem kroky a slová kolegyne ministerky z Nemecka, ale som v duši hlboko presvedčený, že v prípade, keby situácia bola opačná, by postupovala presne tak isto ako postupuje Slovenská republika,“ vyhlásil. Zdôraznil, že Slovensko má plné právo vykonať všetky kontroly a kroky, ktoré považuje za dôležité. Ako poukázal, Nemecko najskôr deklarovalo, že mimo ich krajiny sa nedostal žiadny tovar, neskôr potvrdilo, že nejaký odišiel do Holandska.
„Pre mňa táto kauza otvára nedostatky v legislatíve Európskej únie,“ poznamenal Simon. Ako podotkol, v súčasnosti EÚ je v poslednej fáze prijímania zmeny legislatívy týkajúcej sa označovania výrobkov vyrobených v únii. Kým predchádzajúca vláda Roberta Fica (Smer-SD) zastávala podľa neho názor, že stačí označenie vyrobené v EÚ, kabinet Ivety Radičovej (SDKÚ-DS) presadzuje, aby na výrobkoch bolo aj označenie členského štátu. Upozornil, že bez toho je veľmi ťažké vystopovať, odkiaľ taký výrobok pochádza. Ako informoval, Slovensko do prípravy zákona o potravinách bude navrhovať zavedenie pravidla povinného oznamovania každého, kto dováža a uvádza do obehu potraviny na území Slovenskej republiky. „To preto, aby sme v budúcnosti, keď nastane akákoľvek pochybnosť, vedeli okamžite reagovať na to, kde treba zasiahnuť, identifikovať, aby sme čo najrýchlejšie a najefektívnejšie mohli chrániť slovenského spotrebiteľa,“ dodal.