- aktualizované 25. septembra 16:16
Srbský minister zahraničia sa v nedeľu snažil zmenšiť význam dohody s Ruskom o konzultáciách o zahraničnej politike po tom, ako sa balkánska krajina, ktorá sa snaží o členstvo v Európskej únii, stala terčom kritiky.
Minister zahraničných vecí Srbska Nikola Selakovič dohodu podpísal v piatok so šéfom ruskej diplomacie Sergejom Lavrovom počas zasadania Valného zhromaždenia OSN v New Yorku, kde sa väčšina západných delegácií Lavrovovi vyhýbala pre inváziu jeho krajiny na Ukrajinu.
Technická dohoda
Dohoda o pláne konzultácií by mala trvať dva roky, uviedlo srbské ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení. Srbsko je oficiálne kandidátskou krajinou na členstvo v Európskej únii, ale srbská vláda udržiava vzťahy s Ruskom.
Hoci Srbsko uviedlo, že podporuje územnú celistvosť Ukrajiny, jeho vláda sa opakovane odmietla pripojiť k západným sankciám voči Moskve.
Stretávať sa s ruskými predstaviteľmi nedáva zmysel, zhodli sa členské štáty Únie, Szijjártó sa krátko na to stretol s Lavrovom
Predstavitelia srbskej prozápadnej opozície vyhlásili, že najnovšia dohoda s Ruskom je znakom toho, že srbský prezident Aleksandar Vučič sa vzdal členstva svojej krajiny v Európskej únii a vedie ju bližie k Moskve.
Selakovič na nedeľňajšej tlačovej konferencii povedal, že ide o „technickú“ dohodu a súvisí s bilaterálnymi vzťahmi ale nie s bezpečnostnými otázkami. „Vláda mohla takýto plán odmietnuť, ale nie je v ňom nič sporné,“ dodal. Podľa jeho slov dohodu kritizujú tí, ktorí ju nevideli.
Vážny škandál
Správy o dohode vyvolali ostrú kritiku zo strany proeurópskej srbskej opozície a zo strany niektorých politikov Európskej únie.
Europoslankyňa za Nemecko Viola von Cramonová naznačila možné zastavenie prístupových rokovaní EÚ so Srbskom. „Je to vážny škandál,“ napísala na mikroblogovacej sieti Twitter. „Uprostred vojny ministerstvo zahraničných vecí Srbska podpisuje plán budúcej spolupráce s agresorom,“ dodala.
Slovenský europoslanec Vladimír Bilčík označil dohodu s Ruskom za „vážny úder“ pre prístupový proces do EÚ na západnom Balkáne.