PRIŠTINA 27. júla (WEBNOVINY) – Skupina asi 50 extrémistov pravdepodobne zo Srbska zapálila dnes večer priechod Jarinje na administratívnej hranici s Kosovom, informujú o tom belehradské médiá.
K útoku došlo okolo 19:00 keď skupina mladíkov s kapucňami na hlave zaútočila s Molotovovými kokteilmi na priechod a následne buldozérom ho demolovala. Reagovali ihneď medzinárodné sily KFOR, ktoré za pomoci streľby do vzduchu sa pokúsili rozohnať extrémistov.
Situácia je podľa informácií z radov KFOR veľmi zložitá a značné posily medzinárodných jednotiek sa presunuli aj na druhý priechod Brňak, kde je zatiaľ situácia pokojná.
OBRAZOM: Hraničný priechod Jarinje ničili extrémisti
Foto: SITA/AP
Foto: SITA/AP
Foto: SITA/AP
Foto: SITA/AP
Podľa srbskej televízie RTS bolo v oblasti počuť aj streľbu. Srbský prezident Boris Tadič vyzval okamžité ukončenie násilností a približne o 22.45 miestneho času veliteľ jednotiek KFOR Erhard Biler oznámil, že situácia na spornom hraničnom priechode medzi Srbskom a Kosovom je pod kontrolou.
„Situácia je pokojná, sme pripravený zachovať pokoj a poriadok v tejto oblasti,“ povedal Biler pre média a dodal: „Poslali sme správu všetkým extrémistom, že jednotky KFOR sú schopné zaručiť právo a poriadok všetkými oprávnenými prostriedkami.“ Veliteľ Erhard Biler však upozornil, že i na jeho jednotky spustili neznámi útočníci streľbu. Zároveň potvrdil prítomnosť amerických ozbrojených síl v Jarinje, a na severe zase príchod nemeckých jednotiek.
Srbský spravodajský portál Blic.rs neskôr priniesol reakciu premiéra Kosova Hashima Thaciho. Ten na mimoriadnej tlačovej konferencii obvinil Srbov žijúcich v Kosove z organizovania nepokojov. Zároveň však ubezpečil, že Priština plne spolupracuje s jednotkami KFOR.
Najnovší incident odsúdili tiež v Belehrade, kde konštatujú, že vývoj udalostí iste neprispeje k upokojeniu situácie a nepomôže Srbsku v snahách zachovať uvedené priechody pod kontrolou policajtov srbskej národnosti z Kosova. Podľa správ zo Srbska sa do incidentu však nezapojili Srbi z Kosova.
VIDEO: Konflikt na hraničnom priechode Jarinje
https://www.youtube.com/watch?v=k6HOwvIUVc4
Občania sa masovejšie začali zoskupovať na neďalekom hraničnom priechode Jarinje už v stredu poobede. Pol hodiny predtým v Kosovskej Mitrovici, kde žije veľký počet Srbov, vyhlásili mimoriadny stav. Obmedzili prácu pohostinstiev do 15. hodiny popoludní a občania sú povinní „zapojiť sa do vykonávania úloh,“ uvádza B92. Srbský minister vnútra Ivica Dačič zároveň potvrdil, že srbské policajné sily neďaleko administratívnej hranice s Kosovom sú v stave zvýšenej pohotovosti.
Problém s hraničnými priechodmi v srbskej časti Kosova nastal, keď sa v pondelok večer kosovské špeciálne jednotky pokúsili obsadiť hraničné priechody Jarinje a Brnjak, ktoré kontrolujú tamojší Srbi. Pri pokuse bol zasiahnutý kosovský policajt srbským ostreľovačom. Po prevoze do nemocnice v Prištine zraneniam podľahol. Ďalší štyria kosovskí policajti bol ľahko zranení. V stredu ráno mali špeciálne jednotky opustiť územie neďaleko priechodov a celý deň trvajú rokovania medzi predstaviteľmi Kosova, Srbska a mierových síl v Kosove.
Vláda kosovského premiéra Hashima Thaciho chcela obsadením hraníc zabezpečiť dodržiavanie embarga na dovoz srbských výrobkov. Miestni srbskí obyvatelia však jeho polícii bránili v obsadení priechodov. Sever Kosova pritom obývajú predovšetkým Srbi, ktorí vládu v Prištine de facto neuznávajú.
Napätá situácia
Konflikt sa začal ešte 21. júla, keď vláda v Prištine zakázala dovoz srbských výrobkov do Kosova v reakcii na rovnaký krok zo strany Belehradu. Išlo o recipročné opatrenie, ktoré bolo dôsledkom odmietavého postoja Srbka k uznaniu kosovských colných pečiatok a voľnému obchodu medzi oboma územiami. Srbsko je pritom jedným z najväčších exportérov tovaru do Kosova, kam ročne prichádzajú položky v celkovej hodnote 260 miliónov eur – v rámci potravín dosahuje srbský podiel v Kosove až 90 percent.
Situáciou sa zaoberá aj misia Európskej únie v tejto bývalej juhosrbskej provincii (EULEX), rovnako ako predstavitelia kosovskej misie Severoatlantickej aliancie (KFOR), ktorej šéf Gerhard Bühler apeloval na obyvateľov, aby sa zdržali násilia. „KFOR neakceptuje akékoľvek násilie. V demokratickej spoločnosti sa rozdielne názory alebo konfliktné postoje riešia mierovým spôsobom a diskusiou,“ citovala Bühlera srbská vysielacia spoločnosť B92. Vojaci KFOR-u napätú situáciu na hraničných priechodoch sledujú a v prípade eskalácie napätia sú pripravení zasiahnuť.
VIDEO: Konflikt na hraničnom priechode Jarinje
https://www.youtube.com/watch?v=RfpRc6g4qhE