BRATISLAVA 1. októbra (WEBNOVINY) – V návrhu rozpočtovej kapitoly rezortu pôdohospodárstva na budúci rok chýba podľa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) 10 % do maxima doplatku priamych platieb. Farmári tiež nie sú spokojní s tým, že hoci celkové zdroje pre pôdohospodárstvo stúpnu, po odčítaní príspevkov z eurofondov a prostriedkov určených na regionálny rozvoj spolufinancovanie zo štátneho rozpočtu naopak klesne.
Návrh budúcoročnej rozpočtovej kapitoly Ministerstva pôdohospodárstva, životného prostredia a regionálneho rozvoja (MPŽPRR) SR počíta s celkovou čiastkou 1,3 mld. eur, vrátane zdrojov EÚ. V porovnaní s tohtoročným rozpočtom verejnej správy objem prostriedkov vzrastie o 12,6 %. „Výdavky zo zdrojov EÚ majú vzrásť v porovnaní so schváleným rozpočtom na rok 2010 až o 23,8 %, zatiaľ čo spolufinancovanie zo štátneho rozpočtu medziročne klesá o 16,6 %. Ministerstvo financií to zdôvodňuje rozdielnou úrovňou rozpočtovania národných doplatkov k priamym platbám v jednotlivých rokoch,“ uviedol hovorca SPPK Stanislav Nemec.
Rozpočtové prostriedky kapitoly MPŽPRR majú podľa predloženého návrhu medziročne vzrásť o 6,18 %. Túto zmenu podľa SPPK však nemá na svedomí nárast podpôr priamo do poľnohospodárstva, ale presun kompetencií v regionálnom rozvoji, na ktorý má pripadnúť čiastka 5,10 mil. eur. K celkovému nárastu prispeje aj zabezpečenie prostriedkov na financovanie dane z pridanej hodnoty pre Program rozvoja vidieka SR 2007 – 2013 vo výške 10 mil. eur. „Pri abstrahovaní od týchto výdavkov rozpočtové prostriedky navrhnuté pre kapitolu pôdohospodárskeho rezortu medziročne klesajú o 7,76 %,“ upozornil Nemec.
Priame platby návrh rozpočtu predpokladá na úrovni 90 % priemeru starých členských krajín EÚ, ale len z hľadiska metodiky ich výpočtu. „V skutočnosti je ich výška v dôsledku diskriminačne nastavených pravidiel pre ich určovanie ešte nižšia,“ skonštatoval Nemec. Národná vyrovnávacia platba sa podľa SPPK má znížiť z tohtoročných 78,734 mil. eur na budúcoročných 40,598 mil. eur. Spolufinancovanie zo štátneho rozpočtu, ktoré predstavuje medziročný nárast pohľadávky voči EÚ, klesne zo 40,536 mil. eur na 38,789 mil. eur. „Národný doplatok nepredstavuje možných 20, ale len 10 %, takže na dosiahnutie maxima chýba 10 percentuálnych bodov. Podobná situácia nastala aj v tomto roku, keď parlament neschválil do rozpočtu 30-, ale iba 20-percentný národný doplatok priamych podpôr,“ vysvetľuje SPPK.
Predseda SPPK Milan Semančík avizoval, že komora bude v rámci pripomienkového konania i rokovania tripartity presadzovať zabezpečenie priamych platieb v maximálnej možnej výške. „Poľnohospodárstvo sa v dôsledku vlaňajšej cenovej krízy a tohtoročných záplav ocitlo v kritickej situácii a na jej prekonanie bude potrebovať každé euro. Platí to aj o štátnej pomoci, ktorá má medziročné poklesnúť o 2,89 % na 8 miliónov eur, čo nepostačí na financovanie všetkých položiek, spadajúcich do tejto kategórie,“ uzavrel Semančík.
SITA