Špeciálne výsluchové miestnosti určené na vypočúvanie detí už fungujú aj na slovenských súdoch.
Vo štvrtok sa na prezentácii jednej z nich na Mestskom súde Bratislava II zúčastnila aj ministerka spravodlivosti Jana Dubovcová. Ako však uviedla, zriadenie miestností prichádza s minimálne 20-ročným omeškaním.
Budú na ôsmich súdoch
„Tieto (miestnosti) sme už plánovali dávno, zatiaľ ich budeme mať na ôsmich súdoch,“ povedala Dubovcová. Podľa šéfky Mestského súdu Bratislava II Anny Križákovej je zriadenie miestností v súvislosti so záväzkami Slovenska vyplývajúcich z medzinárodného dohovoru o právach detí.
„Pevne verím, že tieto miestnosti zlepšia podmienky na činnosť súdu,“ skonštatovala s tým, že predmetný súd sa špecializuje práve na detskú agendu.
Špeciálne výsluchové miestnosti pri výsluchoch zraniteľných osôb, ako sú deti, dôchodcovia, ale napríklad aj týrané alebo znásilnené ženy pomáhajú aj policajtom.
Skladajú sa z dvoch priestorov
Prvú takúto miestnosť zriadili ešte v roku 2019 na Akadémii Policajného zboru v Bratislave. Polícia ešte v máji 2019 v tejto súvislosti informovala, že policajti ročne absolvujú viac ako 5-tisíc výsluchov zraniteľných osôb.
Termín súdu dvojice z kauzy Judáš opäť posunuli. Kedy sa bývalý siskár a expolicajt dozvedia rozsudok?
Špeciálne miestnosti sa skladajú z dvoch priestorov. Prvý je „ako obývačka„, tam sa nachádza len obeť trestného činu a policajný vyšetrovateľ. Vedľa tejto miestnosti je takzvaná technická miestnosť.
V nej sú ostatné osoby, ktoré môžu byť pri výsluchu, napríklad advokáti, výsluch sledujú a prostredníctvom vyšetrovateľa môžu klásť obeti otázky. Priamo so zraniteľnou osobou komunikuje len vyšetrovateľ. Celý výsluch je zároveň technicky zaznamenaný.