BRATISLAVA 4. septembra (WEBNOVINY) – Smer-SD podľa podpredsedu Siete a poslanca NR SR Miroslava Beblavého v novele ústavného zákona o konflikte záujmov legalizuje dávanie úplatkov poslancom NR SR. Ako povedal Beblavý vo štvrtok na tlačovej besede, podľa dnešného zákona nesmú poslanci brať dary v súvislosti s výkonom svojej funkcie. Upozornil, že Smer-SD navrhol, že ak verejný funkcionár prijme dar nad 100 eur, musí ho zaevidovať na parlamentnom výbore pre nezlučiteľnosť funkcií a musí ho používať pri výkone funkcie. „To je absurdita. Poslancom bude možné darovať čokoľvek, ak oni to budú používať na verejné účely,“
Podľa Beblavého Smer-SD využíva novelu, aby utajil, čo nebolo doteraz utajené. „Nehnuteľný majetok nie je dnes utajenou informáciou. Smer dáva do zákona ustanovenie, podľa ktorého sa verejnosť nedozvie, aké nehnuteľnosti vlastnia papaláši,“ uviedol.
Návrh trojice poslancov Smeru je podľa Beblavého hanbou
Návrh trojice poslancov Smeru-SD je podľa Beblavého hanbou, pretože po tom, čo sa všetky strany ešte pred voľbami zaviazali predložiť novelu zákona, ktorá umožní skutočné majetkové priznania a skutočnú kontrolu politikov, dva roky Smer vodil všetkých za nos a predložil novelu, ktorá neobsahuje to, na čom sa parlamentné strany dohodli a vytvára nové diery v zákone. „Chcú veci ešte zhoršiť,“ hovorí Beblavý.
Tiež pripomenul, že opozícia presadzovala a so Smerom sa pôvodne dohodla na tom, aby majetkové priznania mali skutočnú výpovednú hodnotu a aby žiadna strana nemohla kryť prešľapy tým, že zablokuje ich potrestanie. „Ani jedna zmena v návrhu nie je,“ povedal. Dnes sú potrebné tri pätiny členov parlamentného výboru, aby ten mohol vyšetrovať a potrestať verejných funkcionárov. „Dohodli sme sa so Smerom, že ústavný súd by mal konečné slovo pri zastavení konania. Návrh Smeru to neobsahuje,“ upozornil poslanec.
Podľa Beblavého návrh nestransparentňuje ani majetkové priznania. Upozornil, že ministri Robert Kaliňák a Ján Počiatek majú záhadné príjmy, ale odmietajú prezradiť, odkiaľ im plynú. „Oni tvrdia, že povedia len to, čo vyžaduje zákon. Náš návrh by ich k tomu prinútil. Návrh Smeru zachováva dnešný stav. Jedine hovorí, že výbor určí obsah tlačiva. Ústavný zákon však hovorí, čo v tlačive má funkcionár priznávať, výbor to nedokáže skonkretizovať na formulár, ktorý by bol potrebný. Majetkové priznania teda nebudú mať skutočný obsah,“ vyhlásil Beblavý.
Smer zamietol opozičnú novelu o uvádzaní všetkých majetkov v priznaniach
Smer-SD predložil do parlamentu novelizáciu zákona o ochrane verejného záujmu. Podľa dôvodovej správy reaguje novelizáciou na nevyhnutné potreby praxe, pričom nemenia podstatu predmetného ústavného zákona. Návrh Smeru-SD rozširuje okruh verejných funkcionárov v súvislosti so zmenami v štruktúre orgánov verejnej moci ako i potrebou sprísnenia ochrany verejného záujmu na širší počet verejných funkcionárov, ktorí spravujú štátny majetok a verejné financie. Z pôvodne určených verejných funkcionárov v akciových spoločnostiach so 100-percentnou majetkovou účasťou štátu sa okruh funkcionárov rozširuje na verejných funkcionárov v akciových spoločnostiach s majoritnou účasťou štátu, obce, vyššieho územného celku alebo s účasťou Fondu národného majetku SR.
Smer-SD v parlamente dvakrát zamietol novelu ústavného zákona o konflikte záujmov, ktorú predložili opoziční poslanci. Návrhom chcela opozícia dosiahnuť, aby verejní funkcionári uvádzali do priznaní všetky svoje príjmy a aby sa z majetkových priznaní dal určiť nárast majetku. Majetkové priznania mali byť podrobnejšie. Funkcionári by museli popísať majetok, ktorý je drahší ako 10 000 eur, teda nielen uviesť, že vlastnia auto, ale spresniť aj jeho továrenskú značku. Zmeniť sa mali aj formuláre, na ktorých funkcionári podávajú majetkové priznania. Zvýšiť sa mala aj objektívnosť konania a transparentnosť. Zároveň sa mala vylúčiť možnosť zablokovania pokuty za porušenie zákona, ako sa to dá dnes. Išlo o novelu, ktorú opozícia pripravovala so Smerom od roku 2012.