Slovensko má v rámci krajín V4 najväčší podiel mladých euroskeptikov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Európska únia
Foto: ilustračné, SITA/AP

BRATISLAVA 3. apríla (WebNoviny.sk) – Členstvo v Európskej únii považuje za pozitívum 77 percent opýtaných mladých ľudí v krajinách Visegrádskej štvorky, v Nemecku a Rakúsku.

Najvyšší podiel priaznivcov je v Nemecku (87 %), nasleduje Rakúsko (77 %) a v krajinách V4, kde sa u vládnych predstaviteľov do určitej miery objavuje protieurópska rétorika, má EÚ mnoho mladých podporovateľov. Najviac ich je v Maďarsku (79 %), nasleduje Poľsko (76 %), Česká republika (73 %) a napokon Slovensko so 70 percentami.

Slovensko má teda najväčší podiel mladých euroskeptikov, 30 percent. O výsledkoch prieskumu medzi mladými ľuďmi vo veku od 15 do 24 rokov, ktorý uskutočnila Bertelsmannova nadácia a jej partneri v Nemecku, Rakúsku a vo V4, agentúru SITA informoval projektový koordinátor Inštitútu pre verejné otázky (IVO) Ján Bartoš.

Najväčšie výhody členstva v EÚ

Výsledky prieskumu ukázali, že mier medzi členskými krajinami považujú mladí ľudia za najväčšiu výhodu členstva v EÚ. Väčšina opýtaných v každom zo šiestich štátov súhlasila s tým, aby ich krajina ostala členom Európskej únie a usilovala sa o jej reformovanie.

Možnosť žiť a pracovať (66 %) a študovať (62 %) v iných krajinách EÚ je po mierovom spolužití druhým najviac ceneným prínosom EÚ. U mladých Nemcov je to spoločná európska snaha v boji proti klimatickým zmenám.

Nemeckí a rakúski respondenti sa najsilnejšie vyslovili za podporu zotrvania v EÚ a za prácu na jej reformovaní. V Nemecku to bolo 77 percent opýtaných, v Rakúsku 71.

Myšlienka odchodu však nenachádza podporu ani v krajinách Visegrádu – 65 percent mladých Maďarov, 64 percent poľskej a slovenskej mládeže a 60 percent mladých Čechov by si zvolilo zotrvanie v EÚ a spoločné úsilie o jej reformu.

Obavy z islamského terorizmu

Islamský fundamentalizmus a terorizmus je najväčším problémom, ktorému dnes EÚ čelí, pre výraznú väčšinu opýtaných (74 %).

Najväčšie obavy z islamského terorizmu (83 %) a migrácie (79 %) majú mladí ľudia v Poľsku. Menej, 64 percent mladých Nemcov vidia terorizmus ako najväčšiu hrozbu, avšak environmentálne znečistenie, klimatické zmeny a s tým spojené ekologické katastrofy (63 %), ako aj rastúci nacionalizmus a xenofóbiu v Európe (60 %) považujú za takmer rovnako veľké problémy.

„Mier a sloboda sú neoddeliteľne späté s EÚ, ale nesmú byť vnímané ako samozrejmosť. Ak máme ďalších 60 rokov pokračovať v úspešnom príbehu Európskej únie, potrebujeme spoločne ochraňovať a podporovať tieto hodnoty,“ povedal na margo výsledkov predseda Bertelsmannovej nadácie Aart De Geus.

Reprezentatívny online prieskum verejnej mienky sa uskutočnil na vzorke 3000 mladých ľudí vo veku 15 až 24 rokov v Rakúsku, Českej republike, Nemecku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku medzi 30. januárom a 13. februárom 2017.

Prieskum robili pre Bertelsmannovu nadáciu v spolupráci s poľským Inštitútom pre verejné otázky. Za každú krajinu vybrali 500 respondentov na základe výpočtov založených na štatistikách Eurostatu.

Partneri v ďalších krajinách boli Inštitút vied o človeku (IWM) vo Viedni, Inštitút pre verejné otázky (IVO) v Bratislave, inštitút STEM v Prahe a Political Capital v Budapešti.

 

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie V4 Vyšehradská štvorka