BRATISLAVA 3. apríla (WebNoviny.sk) – Členstvo v Európskej únii považuje za pozitívum 77 percent opýtaných mladých ľudí v krajinách Visegrádskej štvorky, v Nemecku a Rakúsku.
Najvyšší podiel priaznivcov je v Nemecku (87 %), nasleduje Rakúsko (77 %) a v krajinách V4, kde sa u vládnych predstaviteľov do určitej miery objavuje protieurópska rétorika, má EÚ mnoho mladých podporovateľov. Najviac ich je v Maďarsku (79 %), nasleduje Poľsko (76 %), Česká republika (73 %) a napokon Slovensko so 70 percentami.
Slovensko má teda najväčší podiel mladých euroskeptikov, 30 percent. O výsledkoch prieskumu medzi mladými ľuďmi vo veku od 15 do 24 rokov, ktorý uskutočnila Bertelsmannova nadácia a jej partneri v Nemecku, Rakúsku a vo V4, agentúru SITA informoval projektový koordinátor Inštitútu pre verejné otázky (IVO) Ján Bartoš.
Najväčšie výhody členstva v EÚ
Výsledky prieskumu ukázali, že mier medzi členskými krajinami považujú mladí ľudia za najväčšiu výhodu členstva v EÚ. Väčšina opýtaných v každom zo šiestich štátov súhlasila s tým, aby ich krajina ostala členom Európskej únie a usilovala sa o jej reformovanie.
Sloboda a Solidarita predstavila svoj návrh na zreformovanie Európskej únie
Možnosť žiť a pracovať (66 %) a študovať (62 %) v iných krajinách EÚ je po mierovom spolužití druhým najviac ceneným prínosom EÚ. U mladých Nemcov je to spoločná európska snaha v boji proti klimatickým zmenám.
Nemeckí a rakúski respondenti sa najsilnejšie vyslovili za podporu zotrvania v EÚ a za prácu na jej reformovaní. V Nemecku to bolo 77 percent opýtaných, v Rakúsku 71.
Myšlienka odchodu však nenachádza podporu ani v krajinách Visegrádu – 65 percent mladých Maďarov, 64 percent poľskej a slovenskej mládeže a 60 percent mladých Čechov by si zvolilo zotrvanie v EÚ a spoločné úsilie o jej reformu.
Obavy z islamského terorizmu
Islamský fundamentalizmus a terorizmus je najväčším problémom, ktorému dnes EÚ čelí, pre výraznú väčšinu opýtaných (74 %).
Najväčšie obavy z islamského terorizmu (83 %) a migrácie (79 %) majú mladí ľudia v Poľsku. Menej, 64 percent mladých Nemcov vidia terorizmus ako najväčšiu hrozbu, avšak environmentálne znečistenie, klimatické zmeny a s tým spojené ekologické katastrofy (63 %), ako aj rastúci nacionalizmus a xenofóbiu v Európe (60 %) považujú za takmer rovnako veľké problémy.
„Mier a sloboda sú neoddeliteľne späté s EÚ, ale nesmú byť vnímané ako samozrejmosť. Ak máme ďalších 60 rokov pokračovať v úspešnom príbehu Európskej únie, potrebujeme spoločne ochraňovať a podporovať tieto hodnoty,“ povedal na margo výsledkov predseda Bertelsmannovej nadácie Aart De Geus.
Prieskum robili pre Bertelsmannovu nadáciu v spolupráci s poľským Inštitútom pre verejné otázky. Za každú krajinu vybrali 500 respondentov na základe výpočtov založených na štatistikách Eurostatu.
Partneri v ďalších krajinách boli Inštitút vied o človeku (IWM) vo Viedni, Inštitút pre verejné otázky (IVO) v Bratislave, inštitút STEM v Prahe a Political Capital v Budapešti.