BRATISLAVA 4. apríla (WEBNOVINY) – Na Slovensku by malo vzniknúť non-stop fungujúce pracovisko na vyhodnocovanie bezpečnostnej situácie u nás a vo svete. Analytické informačné centrum na nadrezortnej úrovni s označením SITCEN SR spomína zámer, ktorý Úrad vlády SR poslal do medzirezortného pripomienkového konania.
Podľa materiálu treba reagovať na dynamické zmeny bezpečnostného prostredia. „Akútna potreba vytvorenia SITCEN SR vyplýva aj z vývoja aktuálnej bezpečnostnej situácie na Ukrajine,“ konštatuje vládny materiál.
Nepretržité analýzy sa nevykonávajú
V roku 2000 zriadili na ministerstve zahraničných vecí Dočasné situačné centrum SR, ktoré hodnotí vývoj krízových situácií v zahraničí s dôsledkami na bezpečnostné záujmy našej krajiny. Zasadá nepravidelne. Po prípadnom vytvorení SITCEN SR by ho čakalo zrušenie. Pri Slovenskej informačnej službe vzniklo od januára 2013 Národné bezpečnostné analytické centrum. Zaoberá sa bezpečnostnou situáciou, hlavne so zameraním na terorizmus.
Priebežné vyhodnocovanie bezpečnostnej situácie na Slovensku a vo svete robia aj jednotlivé ministerstvá a ďalšie štátne orgány, väčšinou podľa interných pokynov. Komplexné a nepretržité vyhodnocovanie bezpečnostnej situácie na Slovensku a vo svete sa na nadrezortnej úrovni u nás nevykonáva, vysvetľuje úrad vlády dôvody, prečo treba vytvoriť spomínané situačné centrum SITCEN SR.
Podrobnosti ešte vyriešia
Podľa návrhu by SITCEN SR malo byť samostatným organizačným prvkom v štruktúre Kancelárie Bezpečnostnej rady SR. „Takýto spôsob kreovania pracoviska by bol personálne, zdrojovo, materiálne a finančne najmenej náročný, umožňoval by využívať aj existujúce kapacity,“ tvrdí vládny zámer.
Nové centrum by malo fungovať v nepretržitom režime. Na zmeny by pracovala vždy časť personálu, ostatní pracovníci by boli mimo pracovnej doby v pohotovosti. Sídlo centra by podľa materiálu mohlo byť v priestoroch ministerstva obrany. Ako by konkrétne vyzerala jeho organizačná štruktúra, personálne, technologické zabezpečenie a ďalšie podrobnosti by mala riešiť štúdia uskutočniteľnosti projektu.