Slovensko je členom vesmírnej agentúry, zaplatí milióny eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vesmir
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 16. februára (WEBNOVINY) – Slovensko sa v pondelok stalo spolupracujúcim členom Európskej vesmírnej agentúry. Minister školstva Juraj Draxler podpísal s Karlheinzom Kreuzbergom z Európskej vesmírnej agentúry (ESA) zmluvu o európskom spolupracujúcom štáte. Na základe nej bude možné priame zapojenie slovenských výskumných a priemyselných kapacít do výskumných a vývojových programov ESA.

Ako v pondelok povedal Draxler, podpis zmluvy je zavŕšením procesu, keď sme sa do projektov vesmírnej agentúry zapájali ešte ako pridružený člen. Teraz podľa neho získame väčšie možnosti, ako sa podieľať na výskume a vedci získajú lepší prístup k projektom. „Stali sme sa členom exkluzívneho klubu,“ myslí si Draxler.

Kreuzberg zároveň uviedol, že do jedného roka treba naplniť dohodu tým, že sa musia začať uskutočňovať projekty. Minister Draxler dodal, že existuje záujem o spoluprácu pri projektoch u firiem, ktoré sa už podieľajú na projektoch v oblasti meraní, robotiky či materiálového výskumu. Konkrétne výzvy vyhlásia počas prvého roka.

Draxler hovorí o dobrej investícii

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa ministerstva školstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová, členstvom v agentúre získame prístup k strategickým informáciám a cennému know-how v oblasti kozmických aktivít a vývoja satelitných služieb.

Podľa hovorkyne nám to umožní využiť ich pre rozvoj nových alebo inovovaných tovarov, výroby alebo služieb. „Podľa našich informácií z auditu ESA máme na Slovensku už teraz pripravené vývojové tímy z niekoľkých desiatok inštitúcií a firiem, ktoré chcú svoje projekty presunúť až za stratosféru,“ vysvetlila Dupaľová Ksenzsighová.

Pre účasť v Pláne pre Európske spolupracujúce štáty je každá krajina povinná poskytnúť finančný príspevok. Členský príspevok, ktorý bude musieť Slovensko zaplatiť, sa odhaduje na 1,4 milióna eur ročne. Minister školstva Juraj Draxler tvrdí, že tieto peniaze sú dobrou investíciou, pretože 85 percent z tejto sumy sa garantovane vráti cez projekty našich vedcov späť do slovenskej ekonomiky.

„Samozrejme, ak sa im bude dariť, môže sa vrátiť aj oveľa viac,“ uviedol Draxler. Slovensko sa tak pridá ku krajinám, ako je napríklad Kanada, Veľká Británia, Nórsko, Švédsko, Fínsko, Nemecko, Česko či Poľsko, ktoré už členmi Európskej vesmírnej agentúry sú.

Mohli by vzniknúť nové pracovné miesta

Našim výskumno-vývojovým organizáciám a inovačným firmám sa podľa ministerstva otvoria možnosti spolupracovať na medzinárodných projektoch zameraných na vývoj technológií používaných vo vesmírnom sektore ako aj v ostatných odvetviach hospodárstva.

Hovorkyňa ministerstva zároveň uviedla, že očakávajú aj vznik nových pracovných príležitostí, a to nielen u nás, ale aj v iných členských krajinách, s ktorými sa Slovensko dostane počas spolupráce do kontaktu. Plnohodnotné členstvo môžeme získať po piatich rokoch, dovtedy bude mať Slovensko štatút spolupracujúceho štátu.

Európska vesmírna agentúra je medzivládna organizácia pre výskum vesmíru a rozvoj kozmických technológií. Jej cieľom je podporovať a propagovať využitie vesmíru koordinovaním aktivít v oblasti vesmírneho výskumu a technológií medzi štátmi, ktoré sú jej členmi alebo spolupracujú s ESA v rámci prístupových fáz, a to striktne na mierové účely.

Slovensko v roku 2010 podpísalo s ESA základnú rámcovú Dohodu o spolupráci. Zástupcovia SR sa zúčastňujú na rokovaní rôznych expertných programových rád a komisií ESA v úlohe pozorovateľa.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Juraj Draxler