BRATISLAVA 20. septembra (WEBNOVINY) – Umelá inteligencia, laserová šou, ručná výroba papiera, penový hliník, projekcia nočnej oblohy či sociálna sieť šíriaca dobro – aj tieto zákutia vedy budú môcť v piatok od ranných hodín do polnoci objavovať ľudia v troch slovenských mestách. Projekt Noc výskumníkov sa bude snažiť Slovákom už štvrtý rok ukázať, že vedci sú „obyčajní“ ľudia s výnimočným povolaním. Výsledkami svojej práce prispievajú k zlepšeniu života celej spoločnosti, no mimo práce vedú bežný život ako všetci ostatní. Mottom projektu je Researchers are among us – Vedci sú medzi nami. “Niekedy majú vedci nálepku starých ľudí opradených pavučinou v laboratóriách, ale v skutočnosti je to úplne inak,” povedala na dnešnej tlačovej konferencii vedúca Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Andrea Elscheková – Matisová, ktorá podujatie podporuje.
Na rozdiel od dní otvorených dverí, kedy vedci pozývajú verejnosť do svojich priestorov, Noc výskumníkov prináša vedu, vedcov a ukážky vedeckých experimentov medzi ľudí. Jednotlivé podujatia sa uskutočnia v Bratislave v nákupnom centre Avion, v Prírodovednom múzeu SNM, v Detskom múzeu a v Botanickej záhrade, ďalej v Tatranskej Lomnici vo hvezdárni SAV a tiež v Košiciach v nákupnom centre Optima a v Centre voľného času Domino. “Len v bratislavskom Avione budeme mať približne 70 stanovíšť a okolo 300 vedcov, ktorí budú počas celého dňa komunikovať s návštevníkmi nákupného centra,“ povedal predseda Slovenskej organizácie pre výskumné a vývojové aktivity (SOVVA) Stanislav Sipko. Návštevníci budú môcť od rána do večera osobne spoznávať špičkových slovenských vedcov, zistiť, aká je ich práca, a byť súčasťou pripravených experimentov z rôznych oblastí vedy – od spoločenských až po technické a lekárske smery.
Na všetkých v piatok čakajú excelentní vedci v oblastiach ako robotika, informačné technológie, lekárska veda a mnoho ďalších. “Veda, to nie sú rôzne celebrity, senzácie, veda sa robí vedeckými pracovníkmi, normálnymi, obyčajnými ľuďmi tejto krajiny, ktorí sú z mäsa a kostí, neženú sa za senzáciami, ale ženie ich túžba po poznaní a toto, čo robia, je beh na dlhé trate,” konštatoval predseda Slovenskej akadémie vied Jaromír Pastorek. Okrem hlavných vedeckých šou sa možno tešiť aj na pozorovanie nočnej oblohy v Tatranskej Lomnici a Košiciach. Súčasťou projektu je aj výtvarná a fotografická súťaž, ktoré sú tematicky previazané s oblasťou vedy a samotným projektom. Víťazi súťaží získajú počas hlavných vedeckých show atraktívne ceny. Organizátori očakávajú, že sa do súťaží zapojí približne 300 škôl z celého Slovenska.
Noc výskumníkov sa v európskych krajinách koná už šiesty raz, na Slovensku to bude štvrtý ročník. U nás ho organizuje Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové aktivity (SOOVA), Slovenská akadémia vied (SAV), portál EurActiv.sk a Slovenské národné múzeum (SNM). Kým do prvého ročníka sa v roku 2005 zapojilo 15 štátov, a zúčastnilo sa asi 20 000 ľudí, minulý rok to už bolo 31 štátov a viac ako 400 000 účastníkov. Podrobnejšie informácie o programe Noci výskumníkov 2010 možno nájsť na adrese: www.nocvyskumnikov.sk.
SITA