BRATISLAVA 21. februára (WEBNOVINY) – Začiatkom marca by malo Slovensko začať rokovania s členskými štátmi EÚ, ktoré majú priniesť nové zmluvy či dohody o spolupráci pri medzinárodných osvojeniach detí.
Agentúre SITA informáciu poskytol hovorca Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Michal Stuška.
Nadviazanie kontaktu s novými krajinami v tejto veci vyplýva z posledného minuloročného zasadnutia ľudskoprávneho výboru NR SR 19. decembra, na ktorom sa zúčastnil aj šéf rezortu práce Ján Richter.
Slovensko uzatvorí viacero zmlúv s ďalšími európskymi štátmi a rozšíri tak okruh platných dohôd so šiestimi krajinami. Dohody o medzinárodných adopciách na rôznych úrovniach má Slovensko uzatvorené s Talianskom, Holandskom, Švédskom, Maltou, Andorrou a Monakom, pričom s poslednými tromi sa nevykonávajú, keďže ich obyvatelia nemajú o deti zo Slovenska záujem.
„Momentálne sa posudzujú súčasné zmluvy a parametre sa nastavujú tak, aby bol na zreteli najlepší záujem dieťaťa,“ informuje Stuška. Ministerstvo práce chce osloviť všetky krajiny EÚ.
Za medzinárodné adopcie zodpovedá od roku 2011 Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže, na ktorom minulý rok vykonalo ministerstvo práce audit práve pre pochybnosti v tejto oblasti. Audit nezistil v Centre porušenie zákona, Richter sa však rozhodol pristúpiť k systémovým zmenám.
Jednou z nich je aj snaha rozšíriť okruh krajín, kde si deti zo Slovenska budú chcieť ľudia adoptovať. Najmä poslankyňa Lucia Nicholsonová (SaS) vyjadrila pochybnosti o dohode s Talianskom. V októbri sa vyjadrila, že najviac detí končí práve tam. Ako jediné ho zastupovala v medzištátnych adopciách detí zo Slovenska súkromná spoločnosť. Ako vtedy poslankyňa povedala, nepomerný presun detí do Talianska sa uskutočňoval minimálne desať rokov.