Slovenskí vedci vyšľachtili novú odrodu mäty piepornej, o rastlinu je veľký záujem

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mäta
Mäta pieporná. Foto: ilustračné, thinkstockphotos.com

PREŠOV 15. augusta (WebNoviny.sk) – Vedcom z Prešovskej univerzity v Prešove (PU) sa po dvojročnom testovaní podarilo získať registráciu novej odrody mäty piepornej s názvom Kristinka.

Ako agentúru SITA informoval tajomník Fakulty humanitných a prírodných vied (FHPV) PU Tomáš Burger, úrad Spoločenstva pre odrody rastlín vo Francúzsku po prvý raz od jeho založenia udelil PU ako jedinému pracovisku na Slovensku pre šľachtenie liečivých rastlín právnu ochranu na novú odrodu tejto rastliny na území Európskeho spoločenstva na obdobie 25 rokov.

Mnohoročné výskumné úsilie

Vyšľachtenie novej odrody mäty piepornej je jeden z posledných medzinárodných úspechov, ktorý zaznamenali šľachtitelia liečivých rastlín z Katedry ekológie FHPV. Rastlinný materiál novošľachtenca z Prešova bol zaslaný na technické skúšky vykonávané v skúšobných úradoch členských štátov Európskej únie, v tomto prípade vo Francúzsku a Bulharsku.

Testy potvrdili registráciu odrody mäty piepornej na úrovni právnej ochrany odrôd na území celej EÚ s platnosťou od roku 2017 do 2042. Ide o prvé osvedčenie liečivej rastliny udelené implementovaným európskym odrodovým úradom, ktorý vykonáva svoju činnosť od roku 1995.

„Máme obrovskú radosť z toho, že sa potvrdilo naše mnohoročné výskumné úsilie a odrodový materiál prešiel bez problémov testami odlišnosti, vyrovnanosti a stálosti,“ uviedol Ivan Šalamon z Katedry ekológie FHPV, ktorý má 80-percentný autorský podiel na vyšľachtení odrody.

Vysoký obsah mentolu

Ako ďalej poznamenal, rozhodujúci a originálny význam odrody Kristinka spočíva vo veľmi vysokom obsahu mentolu, až 77 percent v silici, ktorej obsah sa pohybuje do 2,5 percenta v suchej mätovej vňati.

„Mentol ako jedna z 200 prírodných látok vyskytujúcich sa v silici sa využíva na potlačenie citlivosti nervových zakončení (pocit chladu), pôsobí na zvýšenie sekrécie žlčníka. Popísal sa jeho priaznivý účinok pri tráviacich ťažkostiach, pri poruchách pečene a obličiek. Ročný dovoz čistého mentolu len do USA podľa štatistík predstavuje 1 500 ton v celkovej hodnote vyše 20 miliónov USD,“ ozrejmil Šalamon.

Viaceré spoločnosti majú o rastlinu záujem

Záujem o novú odrodu mäty piepornej prejavili viaceré spoločnosti. Jednou z nich je aj firma, ktorej ročná spotreba mätovej vňate na výrobu rôznych druhov bylinných čajov predstavuje päť ton.

„Po diskusii s jej majiteľmi je záujem o dodávku 150-tisíc sadeníc našej odrody Kristinka,“ doplnil Šalamon. Rokujú aj so zástupcami firmy zameranej na kozmetický a potravinársky priemysel, s možnosťou záujmu až o 300 kg silice s profilom látkového zloženia tejto odrody.

FHPV sa nachádza na prvej priečke rebríčka najlepších filozofických fakúlt slovenských vysokých škôl, ktorý zostavuje Akademická rankingová agentúra (ARRA) na základe hodnotenia údajov o kvalite vzdelávania a výskumu. Na fakulte v rámci štyroch katedier a jedného ústavu študuje 1 037 študentov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať