Po 72 rokoch existencie bude mať Medzinárodná astronautická federácia (IAF) prvýkrát vo vedení slovenského viceprezidenta. Stal sa ním Michal Brichta, riaditeľ priemyselnej zložky Slovenskej vesmírnej kancelárie pôsobiacej v rámci Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO).
Medzinárodná astronautická federácia združuje viac ako 500 členov zo 77 krajín. Hlavným cieľom IAF je rozvíjať mierovú medzinárodnú spoluprácu vo vesmírnom sektore, najmä prostredníctvom budovania globálnej siete expertov a organizovania podujatí prispievajúcich k zdieľaniu odborných poznatkov, formovaniu nových partnerstiev a rozvoju mladých talentov.
Vedenie federácie pozostáva z prezidenta a dvanástich viceprezidentov, ktorými sú zväčša vedúci predstavitelia vesmírnych agentúr, firiem a výskumných inštitúcií. Po 72 rokoch existencie bude prvýkrát vo vedení IAF aj Slovák – Michal Brichta. Zároveň bude mať po 7 rokoch svoje zastúpenie vo vedení aj región strednej a východnej Európy.
„Pre rastúci slovenský vesmírny sektor je IAF dôležitým zdrojom nových príležitostí na medzinárodnú spoluprácu, ktorá sa stala ešte viac potrebnou po minuloročnom pridružení Slovenska do ESA“, konštatoval M. Brichta.
Do funkcie viceprezidenta ho zvolili počas Medzinárodného astronautického kongresu v Baku zástupcovia stoviek členských organizácií, medzi ktoré patria aj najväčšie vesmírne agentúry ako ESA, NASA, čínska CNSA, japonská JAXA alebo indická ISRO a taktiež lídri vesmírneho priemyslu ako SpaceX, Blue Origin, alebo Airbus.
BIO Michal Brichta
Michal Brichta pracuje ako riaditeľ priemyselnej zložky Slovenskej vesmírnej kancelárie v rámci agentúry SARIO. Rozvoju vesmírneho sektora na Slovensku sa venuje od roku 2019, kedy inicioval nové aktivity zamerané na komplexný rozvoj vesmírnej ekonomiky a jej internacionalizáciu. Tie Slovensku pomohli významne zväčšiť počet firiem a výskumných inštitúcií pôsobiacich vo vesmírnom sektore, a stať sa pridruženým členom Európskej vesmírnej agentúry ESA. V nadväznosti na ne bola v roku 2021 vytvorená Slovenská vesmírna kancelária, spoločný projekt agentúry SARIO a Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.
Slovenský vesmírny sektor
Na Slovensku dnes pôsobí už približne päť desiatok vysoko technologických firiem venujúcich sa rôznym oblastiam vesmírnej ekonomiky. Venujú sa napríklad vývoju a výrobe satelitných komponentov, vývoju aplikácií využívajúcich satelitné dáta v leteckej a cestnej doprave, poľnohospodárstve, meteorológii, mestskej infraštruktúre, energetike, ochrane životného prostredia. Objavujú sa však aj unikátne kompetencie v nových doménach ako monitorovanie obežných dráh Zeme, kybernetická bezpečnosť, využívanie progresívnych materiálov či vývoj riešení na zefektívnenie dodávateľských reťazcov vo vesmírnom priemysle. Silné postavenie majú tiež naše výskumné inštitúcie, ktoré sa venujú vývoju vedeckých prístrojov pre vesmírne sondy alebo skúmaniu vesmírneho počasia.
Informačný servis