BRATISLAVA 29. júna (SITA) – V Čiernej Hore by mali vďaka slovenskej rozvojovej pomoci lepšie fungovať samosprávy a zamestnanci zodpovední za čerpanie v eurofondov by sa mali v tejto problematike lepšie orientovať. To bolo hlavným cieľom projektu, ktorý v krajine realizovala spoločnosť Centire a ktorý ukončili záverečnou konferenciou v Podgorici za účasti vyše 70 predstaviteľov štátnej správy, samosprávy ako aj neziskového sektora. Projekt sa volal Budovanie kapacít miestnej samosprávy v Čiernej Hore. Z prostriedkov Slovak Aid naň išlo 99-tisíc eur. Spolufinancovala ho aj spoločnosť Centire, a to 23 percentami a Európske hnutie v Čiernej Hore štyrmi percentami.
Slovenská republika sa stala nedávno členom Európskej únie, preto mohli naši konzultanti sprostredkovať skúsenosti z predvstupového procesu ako aj z obdobia členstva v EÚ, zdôraznila projektová manažérka Daniela Olejárová. Kľúčovou časťou projektu bol transfer know-how v oblasti čerpania predvstupovej pomoci z EÚ a projektového riadenia. „Je dôležité, aby samosprávy v Čiernej Hore mohli efektívne čerpať prostriedky z predvstupovej pomoci EÚ na zmysluplné projekty a zároveň ich dokázali efektívne riadiť“, doplnila. Konferencia zavŕšila všetky aktivity v rámci projektu, počas ktorého sa podarilo zorganizovať sedem odborných seminárov pre spolu 155 predstaviteľov čiernohorských samospráv ako aj zhodnotiť stav v šiestich vybraných samosprávach.
Na projekte sa zúčastnil tím zložený z konzultantov Centire zo Slovenskej aj Českej republiky a Európskeho hnutia v Čiernej Hore. Jeho členovia už realizovali podobné projekty v strednej Európe a v krajinách na Balkánskom polostrove.