RIO DE JANEIRO 31. júla (WEBNOVINY) – Slovenská futbalová reprezentácia sa v G-skupine kvalifikácie o postup na majstrovstvá sveta 2014 v Brazílii stretne s Gréckom, Bosnou a Hercegovinou, Litvou, Lotyšskom a Lichtenštajnskom. Rozhodol o tom sobotňajší žreb v Riu de Janeiro. O európsku časť kvalifikácie sa postarali najlepší strelec v histórii majstrovstiev sveta Ronaldo a 21-ročný talent FC Santos Paulo Henrique Ganso.
Podľa papierových predpokladov by sa v tejto skupine o postup na svetový šampionát mali pobiť tímy, ktoré boli nasadené pri žrebe do prvých troch košov, teda Grécko, Slovensko a Bosna Hercegovina. Majstri Európy z roku 2004 Gréci figurujú v rebríčku Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) na trinástom mieste, Slovákom patrí 29. pozícia a Bosniaci sú na 41. priečke. Litve je v renkingu päťdesiata ôsma, Lotyšsko sa zaradilo na 83. poste a outsider z Lichtenštajnska je na 118. pozícii. Aj tieto fakty hovoria jasne o tom, kto bude favoritom na postup z „géčka“.
Žreb kvalifikácie na futbalové MS 2014
Vladimír Weiss st. je so žrebom spokojný
.
OBRAZOM: Žreb kvalifikácie na futbalové MS 2014
Foto: SITA/AP
Foto: SITA/AP
Foto: SITA/AP
Foto: SITA/AP
Foto: SITA/AP
Slovensko sa stretlo v medzinárodnom priateľskom zápase vlani v októbri v Bratislave s Bosnou a Hercegovinou a prehralo 2:3, takže má Edinovi Džekovi a spol. čo vracať. Práve kanonier Manchestru City je najznámejším hráčom v kádri Bosniakov a jeho meno vzbudzuje rešpekt u súperov. Gréci síce chýbali na lanskom svetovom šampionáte v Juhoafrickej republike, ale konštantne podávajú vyrovnané výkony, založené najmä na prepracovanej defenzíve, ktorú do tímu zaviedol nemecký tréner Otto Rehhagel.
Toho však vo funkcii nahradil v roku 2010 Portugalčan Fernando Santos. O kvalite gréckeho futbalu svedčí aj fakt, že v aktuálnej kvalifikácii o postup na majstrovstvá Európy 2012 do Poľska a na Ukrajinu im patrí v ich F-skupine prvé miesto pred Chorvátmi a Izraelčanmi. Lotyšsko a Litva budú pre zverencov Vladimíra Weissa st. neznámou, ale dá sa predpokladať, že ich herný štýl je ovplyvnený ruskou futbalovou školou. Tieto dve krajiny by však nemali bojovať o postup, čo sa dá s určitosťou tvrdiť o Lichtenštajnsku.
Zaujímavosťou je, že v kvalifikácii o postup na MS 2006 sa Slovensko v základnej skupine stretlo až s dvoma súpermi, ktorí sú členmi G-skupiny v bojoch o postup na svetový šampionát do Brazílie – s Lotyšskom a Lichtenštajnskom. Ani jeden zo zvyšných národných výberov „géčka“ nebol súperom SR v žiadnom kvalifikačnom cykle o postup na MS.
Zatiaľ iba Afrika
Slovenskí futbalisti sa v ére samostatnosti snažili o prienik na záverečný turnaj majstrovstiev sveta zatiaľ štyrikrát, šťastena sa na nich usmiala iba raz – v boji o miestenku na lanský šampionát v Juhoafrickej republike. V roku 1995 figuroval tím SR v 3. výkonnostnom koši a žreb kvalifikácie MS 1998 ho v jednej skupine spojil so Španielskom, Juhosláviou, Českom, Faerskými ostrovmi a Maltou. Slováci napokon obsadili štvrtú priečku za suverénnymi Španielmi nasledovanými Juhoslovanmi. O skóre sa pred nich dostalo i Česko.O štyri roky neskôr žreb napovedal, že najväčšími súpermi Slovákov v ich snažení o postup na šampionát budú Švédi a Turci, „tri korunky“ skupinu vyhrali a Turci išli do baráže. Slováci skončili tretí pred Macedóncami, Moldavcami a Azerbajdžancami.
O čosi vydarenejšia bola zo slovenského pohľadu kvalifikácia na MS 2006, v skupine síce zvíťazili Portugalci, no zverenci Dušana Galisa sa zásluhou lepšieho skóre v porovnaní s Rusmi predrali do baráže. Tam však narazili na silných Španielov, v madridskom prvom stretnutí sa zrodilo jasné víťazstvo favorita 5:1 a na bratislavskom Tehelnom poli v odvete remíza 1:1. V základnej skupine skončili za Slovenskom aj Estónsko, Lotyšsko, Lichtenštajnsko a Luxembursko.
Najväčší reprezentačný úspech Slovenska v ére samostatnosti sa viaže ku kvalifikácii na premiérový šampionát na africkej pôde. Slováci triumfovali vo svojej skupine v infarktovom závere, keď o ich priamom postupe na MS v Juhoafrickej republike rozhodol vlastný gól Poliaka Gancarczyka v chorzówskej snehovej metelici. Druhú priečku v skupine obsadili Slovinci, tretí skončili Česi, nasledovali Severní Íri, Poliaci a Sanmarínčania.
VIZITKY SÚPEROV SLOVENSKA :
GRÉCKO
Rok založenia federácie: 1926
Členstvo vo FIFA: 1927
Poradie v rebríčku FIFA: 13.
Najvyššie postavenie v rebríčku FIFA: 8. miesto (apríl 2008 – jún 2008)
Prezident federácie: Sofoklis Pilavios
Najväčší úspech reprezentačného tímu: titul majstrov Európy 2004
Hlavný tréner reprezentácie: Fernando Santos (asistent Zisis Vryzas)
Kapitán reprezentácie: Giorgos Karagounis
Najčastejšie reprezentujúci hráč: Theodoros Zagorakis (120 štartov)
Najlepší strelec reprezentácie: Nikos Anastopoulos (29 gólov)
Reprezentačné farby: modrá, biela
Prezývky reprezentácie: Ethniki (v preklade národný), Galanolefki (modro-bieli)
Účasť na záverečných turnajoch MS: 1994 (základná skupina), 2010 (základná skupina)
Aktuálny káder:
Brankári: Dimitrios Konstantopoulos (AEK Atény), Stefanos Kotsolis (Panathinaikos Atény)
Obrancovia: Ioannis Maniatis (Olympiakos Pireus), Vangelis Moras (Bologna/Tal.), Avraam Papadopoulos (Olympiakos Pireus), Kyriakos Papadopoulos (Schalke 04/Nem.), Nikos Spyropoulos (Panathinaikos Atény), Vasilis Torosidis (Olympiakos Pireus), Loukas Vyntra (Panathinaikos Atény)
Stredopoliari: Ioannis Fetfatzidis (Olympiakos Pireus), Giorgos Fotaki (PAOK Solún), Pantelis Kafes (AEK Atény), Georgios Karagounis (Panathinaikos Atény), Kostas Katsouranis (Panathinaikos Atény), Panagiotis Kone (Brescia/Tal.), Sotiris Ninis (Panathinaikos Atény), Alexandros Tziolis (Racing Santander/Šp.)
Útočníci: Stefanos Athanasiadis (PAOK Solún), Lazaros Christodoulopoulos (Panathinaikos Atény), Kostas Mitroglou (Olympiakos Pireus), Dimitris Salpigidis (PAOK Solún)
Bilancia Grécko – Slovensko: 3 1 1 1 4:4
Posledný zápas so Slovenskom: Slovensko – Grécko 0:2 (0:0), 20. augusta 2008, Bratislava
BOSNA A HERCEGOVINA
Rok založenia federácie: 1992
Členstvo vo FIFA: 1996
Poradie v rebríčku FIFA: 41.
Najvyššie postavenie v rebríčku FIFA: 25. miesto (august 2007)
Prezident federácie: Ivica Osim
Najväčší úspech reprezentačného tímu: baráž o postup na MS 2010 proti Portugalsku (0:1, 0:1)
Hlavný tréner reprezentácie: Safet Sušič (asistenti Borče Sredojevič, Elvir Baljič)
Kapitán reprezentácie: Emir Spahič
Najčastejšie reprezentujúci hráč: Zvjezdan Misimovič (59 štartov)
Najlepší strelec reprezentácie: Elvir Bolič (22 gólov)
Reprezentačné farby: modrá, žltá
Prezývka reprezentácie: Zmajevi (draci), Zlatni Ljiljani (Zlaté ľalie)
Účasť na záverečných turnajoch MS: 0.
Aktuálny káder:
Brankári: Kenan Hasagič (Istanbul BB/Tur.), Ibrahim Šehič (Mersin İdmanyurdu/Tur.), Asmir Avdukič (Borac Banja Luka)
Obrancovia: Boris Pandža (Mechelen/Belg.), Emir Spahič (Sevilla/Šp.), Adnan Mravac (Mattersburg/Rak.), Saša Papac (Glasgow Rangers/Škót.), Mensur Mujdža (Freiburg/Nem.), Muhamed Bešič (Hamburger SV/Nem.)
Stredopoliari: Darko Maletič (Aktobe/Kaz.), Elvir Rahimič (CSKA Moskva/Rus.), Semir Štilič (Lech Poznaň/Poľ.), Miralem Pjanič (Lyon/Fr.), Zvjezdan Misimovič (Dinamo Moskva/Rus.), Senad Lulič (Lazio Rím/Tal.), Senijad Ibričič (Lokomotiv Moskva/Rus.),Haris Medunjanin (Maccabi Tel Aviv/Izr.), Mehmed Alispahič (Dinamo Záhreb/Chor.)
Útočníci: Zlatan Muslimovič (momentálne bez klubu), Edin Džeko (Manchester City/Angl.), Vedad Ibiševič (1899 Hoffenheim/Nem.)
Bilancia Bosna a Hercegovina – Slovensko: 2 2 0 0 4:2
Posledný zápas: Slovensko – Bosna a Hercegovina 2:3, 17. novembra 2010, Bratislava
LITVA
Rok založenia federácie: 1922
Členstvo vo FIFA: 1923
Poradie v rebríčku FIFA: 58.
Najvyššie postavenie v rebríčku FIFA: 37. miesto (október 2008)
Prezident federácie: Liutauras Varanavicius
Najväčší úspech reprezentačného tímu: víťazstvo 3:0 nad Rumunskom v kvalifikácii MS 2010
Hlavný tréner reprezentácie: Raimondas Žutautas
Kapitán reprezentácie: Tomas Danilevičius
Najčastejšie reprezentujúci hráč: Andrius Skerla (82 štartov)
Najlepší strelec reprezentácie: Tomas Danilevičius (19 gólov)
Reprezentačné farby: žltá, zelená
Účasť na záverečných turnajoch MS: 0.
Aktuálny káder:
Brankári: Ernestas Šetkus (Olympiakos Nikózia/Cypr.), Šarunas Jurevičius (FK Šiauliai), Povilas Valinčius (FK Suduva)
Obrancovia: Andrius Skerla (Jagiellonia Bialystok/Poľ.), Marius Stankevičius (Lazio Rím/Tal.), Arunas Klimavičius (FC Žetysu), Marius Žaliukas (Heart/Škót.), Vytautas Andriuškevičius (Lechia Gdaňsk/Poľ.)
Stredopoliari: Deividas Šemberas (CSKA Moskva/Rus.), Saulius Mikoliunas (Arsenal Kyjev/Ukr.), Deividas Česnauskis (FK Baku/Azerb.), Mantas Savenas (FC Gazovik Orenburg/Rus.), Edgaras Česnauskis (FC Rostov/Rus.), Kestutis Ivaškevičius (Bnei Yehuda Tel Aviv/Izr.), Mindaugas Panka (Widzew Lodž/Poľ.), Arvydas Novikovas (Heart/Škót.)
Útočníci: Tomas Danilevičius (A.S. Livorno Calcio/Tal.), Ričardas Beniušis (FK Suduva), Tadas Labukas (SK Brann/Nór.)
Bilancia Litva – Slovensko: 2 0 1 1 2:3
Posledný zápas: Slovensko – Litva 2:2, 30. marca 1993, Dunajská Streda
LOTYŠSKO
Rok založenia federácie: 1921
Členstvo vo FIFA: 1922
Poradie v rebríčku FIFA: 83.
Najvyššie postavenie v rebríčku FIFA: 45. miesto (november 2009)
Prezident federácie: Guntis Indriksons
Najväčší úspech reprezentačného tímu: postup na ME 2004
Hlavný tréner reprezentácie: Aleksandrs Starkovs
Kapitán reprezentácie: Kaspars Gorkšs
Najčastejšie reprezentujúci hráč: Vitalijs Astafjevs (167 štartov)
Najlepší strelec reprezentácie: Maris Verpakovskis (28 gólov)
Reprezentačné farby: bordová, biela
Prezývka reprezentačného tímu: Sarkanbaltsarkanie (červeno-bielo-červení)
Účasť na záverečných turnajoch MS: 0.
Aktuálny káder:
Brankári: Andris Vanins (Sion/Švaj.), Aleksandrs Kolinko (Baltika Kaliningrad/Rus.), Deniss Romanovs (Cendrawasih Papua/Indon.)
Obrancovia: Ritus Krjauklis (AZAL Baku/Azerb.), Deniss Kačanovs (Skonto Riga), Kaspars Gorkšs (Queen’s Park Rangers/Angl.), Deniss Ivanovs (FK Baku/Azerb.), Igors Savčenkovs (Ventspils), Pavels Mihadjuks (Liepajas Metalurgs), Oskars Klava (Anži Machačkala/Rus.), Vladimirs Bespalovs (Ventspils), Ritvars Rugins (Ventspils)
Stredopoliari: Jurijs Žigajevs (Widzew Lodž/Poľ.), Maksims Rafalskis (Baltika Kaliningrad/Rus.), Aleksandrs Cauna (CSKA Moskva/Rus.), Andrejs Rubins (Karabag Agdam/Azerb.), Aleksejs Višnakovs (Cracovia Krakov/Poľ.), Ivans Lukjanovs (Lechia Gdaňsk/Poľ.), Igors Tarasovs (Skonto Riga), Artis Lazdinš
Útočníci: Maris Verpakovskis (FK Baku/Azerb.), Daniils Turkovs (Zalaegerszegi TE/Maď.), Edgars Gauračs (Jenisej Krasnojarsk/Rus.), Arťoms Rudnevs (Lech Poznaň/Poľ.), Andrejs Pereplotkins (Nasaf Karši/Uzb.)
Bilancia Lotyšsko – Slovensko: 3 0 1 2 3:8
Posledný zápas Lotyšska so Slovenskom: Lotyšsko – Slovensko 1:1, 7. september 2005, Riga
LICHTENŠTAJNSKO
Rok založenia federácie: 1934
Členstvo vo FIFA: 1974
Poradie v rebríčku FIFA: 118.
Najvyššie postavenie v rebríčku FIFA: 118. miesto (júl 2011)
Prezident federácie: Reinhard Walser
Najväčší úspech reprezentačného tímu: remíza 2:2 s Portugalskom v kvalifikácii MS 2006
Hlavný tréner reprezentácie: Hans-Peter Zaugg
Kapitán reprezentácie: Martin Stocklasa
Najčastejšie reprezentujúci hráč: Mario Frick (99 štartov)
Najlepší strelec reprezentácie: Mario Frick (16 gólov)
Reprezentačné farby: červená, modrá
Účasť na záverečných turnajoch MS: 0.
Aktuálny káder:
Brankári: Cengiz Bicer (Mersin Idmanyurdu/Tur.), Benjamin Büchel (Eschen/Mauren), Peter Jehle (Vaduz)
Obrancovia: Olcay Gür (Schaan), Martin Stocklasa (Ried/Rak.), Andreas Christen (Eschen/Mauren), Fabio D’Elia (Eschen/Mauren), Marco Ritzberger (Vaduz), Daniel Kaufmann (Balzers)
Stredopoliari: Franz Burgmeier (Vaduz), Martin Büchel (Deportivo La Coruňa B), Wolfgang Kieber (Balzers), Philippe Erne (Vaduz), Rony Hanselmann (Balzers), Nicolas Hasler (Eschen/Mauren), Michele Polverino (Aarau/Švaj.)
Útočníci: Benjamin Fischer (Vaduz), Thomas Beck (Balzers), Mathias Christen (Linth 04)
Bilancia Lichtenštajnsko – Slovensko: 7 0 1 6 0:23
Posledný zápas Lichtenštajnska a Slovenska: Slovensko – Lichtenštajnsko 4:0, 19. novembra 2008, Žilina