HELSINKI 20. mája (WEBNOVINY) – Slovenskí hokejoví reprezentanti prehrali v nedeľňajšom finále na 76. majstrovstvách sveta v Helsinkách s výberom Ruska 2:6 a získali strieborné medaily.
Pre Slovensko je to medaila po dlhých deviatich rokoch, naposledy získali bronz v Helsinkách 2003. Slovenský tím vo svojej tretej finálovej účasti v histórii prehral druhýkrát.
Ruskí hráči sa z majstrovského titulu tešia po dvojročnej odmlke.
Rusov zaskočil už v 2. min slovenský kapitán Zdeno Chára, ktorý tvrdou strelou od modrej čiary otvoril skóre. Na 1:1 vyrovnal v 10. min Siomin, ktorého pre bránkou našiel rýchly Ovečkin.
Ruský tím bol neustálou hrozbou pre slovenskú defenzívu a svoj tlak korunoval v druhom dejstva troma gólmi.
Obrazom: Finálový zápas Rusko – Slovensko
Rusov poslal do vedenia Perežogin, ďalší gól pridal Tereščenko a neskôr aj Siomin. V úvode III. tretiny skóroval aj Daciuk a vyhnal z bránky Laca, ktorého nahradil Hamerlík.
V slovenskom tíme sa v 50. min zapísal do streleckej listiny opäť kapitán Chára presilovkovým gólom. Bodku za duelom dal v 59. min Malkin, najproduktívnejší a aj najužitočnejší hráč celého turnaja MS.
Výsledok – finále:
Rusko – Slovensko 6:2 (1:1, 3:0, 1:1)
Góly: 10. Siomin (Ovečkin, Daciuk), 27. Perežogin (Popov), 34. Terešenko (Širokov, Žerdev), 36. Siomin (Daciuk), 44. Daciuk (Siomin, Ovečkin), 59. Malkin (Nikulin, Nikitin) – 2. Chára (Surový), 50. Chára (Surový, Šatan)
Vylúčení: 1:2 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jeřábek (ČR), Reiber – Arm (obaja Švaj.), Bümel (ČR), 13 242 divákov
Zostavy:
Rusko: Varlamov – Nikulin, J. Biriukov, Jemelin, Riasenskij, Medvedev, Denisov, Nikitin – Perežogin, Malkin, Popov – Siomin, Daciuk, Ovečkin – Žerdev, Tereščenko, Širokov – Kokarev, Svitov, Kuľomin – Kuznecov
Slovensko: J. Laco (45. Hamerlík) – Sekera, Baranka, Sersen, Chára, Starosta, Vydarený – Radivojevič, Handzuš, T. Kopecký – L. Hudáček, Surový, Šatan – Tatar, J. Mikúš, Michel Miklík – Bartovič, Bližňák, Marek Hovorka – Marcel Haščák
Video: Zostrih finálového zápasu
https://www.youtube.com/watch?v=RCCZHm_ltIo
.
Obrazom: Slovenskí hokejoví hrdinovia
Video: Slovenskí hokejisti si preberajú strieborné medaily
https://www.youtube.com/watch?v=EqxwUfSJvL0
I. tretina
Rusi začali veľmi aktívne, no už v úvode druhej minúty ich schladil kapitán slovenského mužstva Zdeno Chára, ktorý po vyhratom vhadzovaní Surového napriahol od modrej čiary a puk skončil v bránke Varlamova.
Zborná pokračovala v aktívnej hre a v 5. aj 6. min Ján Laco vytiahol pekné zákroky pri pokusoch Kokareva.
V 10. min mal Malkin pred sebou odkrytú bránku, ale Baranka v poslednej chvíli vložil do jeho strely hokejku. Z protiútoku sa pokúšal presadiť Tatar, ale nedostal sa k strele.
V 10. min potiahol puk po ľavej strane Ovečkin, pred bránkou našiel svojho klubového spoluhráča Siomina a ten pomedzi Lacove betóny vyrovnal.
O chvíľu hľadal Handzuš pred bránkou Kopeckého, ten sa síce dostal k puku, ale Rusi ho oň obrali. V zostávajúcom priebehu úvodného dejstva síce ruskí tím stále hrozil, ale vážnejšiu šancu si nevypracoval.
II. tretina
V rovnakom duchu sa niesli aj prvé minúty II. tretiny. V 22. min sa Miklík dostal do šance, ale jeho strela tesne minula Varlamovovu bránku.
Druhý gólový úder zoslali Rusi na Slovákov v 27. min, pokus Popova slovenský gólman vyrazil, do bránkoviska sa naskladali Chára so Surovým, ale puk z hokejky Perežogina sa aj tak dostal do Lacovej bránky – 2:1.
O dve minúty neskôr Baranka prerušil sľubnú šancu súpera, v 32. min Malkin nepochodil pred Lacom a vzápätí neuspel ani Ovečkin. V 34. min si so Širokovom vymenil puk Tereščenko a do poloodkrytej bránky pridal tretí gól. O chvíľu neskôr si Siomin blafákom „vychutnal“ Laca poslal Rusko už do trojgólového vedenia.
III. tretina
V 44. min zvyšoval už na 5:1 Daciuk, keď po akcii Ovečkina so Siominom poslal puk popri Lacovi. O necelú minútu neskôr sa slovenský brankár nechal vystriedať Hamerlíkom.
Druhý gól tímu SR pridal v 50. min presilovke opäť Zdeno Chára, ktorý na modrej čiare prenechal puk Šatanovi, nakorčuľoval si pred bránku odkiaľ na gól premenil prihrávku od Surového.
V 53. min mohol skorigovať L. Hudáček, no nastrelil iba brániaceho Rusa. Bodku za finálovým duelom a celým šampionátom dal v 59. min Malkin, keď spomedzi kruhov prestrelil.
.
Hlasy po finálovom zápase:
Zdeno Chára (kapitán SR, vo finále autor oboch gólov Slovenska): „Góly by som hneď vymenil za víťazstvo. Ruský tím bol však veľmi kvalitný, hral veľmi dobre a zaslúžil si zvíťaziť. My sa nemáme za čo hanbiť, môžeme odísť so vztýčenými hlavami. Každý zápas, ktorý sme odohrali, bol veľmi ťažký. Mali sme pomalší začiatok, náročných súperov, no po víťazstve nad USA sme si uvedomili, že môžeme zdolať kohokoľvek. Chlapcom sa chcem veľmi pekne poďakovať, vždy je krásne hrať v takomto kolektíve. Veľmi si cením striebornú medailu, chcel by som ju venovať Palkovi (Demitrovi), stále bol s nami ‚tam hore‘.“
Vladimír Vůjtek (tréner SR): „Musím sa poďakovať všetkým hráčom za odvedený výkon, hrali na doraz svojich síl, čo sa dnes aj prejavilo. Chýbali im, aby hrali vyrovnane s takýmto silným súperom. Rusko zvíťazilo zaslúžene. My sme vydržali do polovice finálového duelu, potom sme prišli chyby, ktoré sme v dovtedajšom priebehu šampionátu nerobili. Vyplynuli aj z veľkého rešpektu mladších hráčov. Chcem sa poďakovať aj celému realizačnému tímu, ktorý stál pri zrode tohto ‚nového‘ mužstva.“
Tomáš Tatar (útočník SR): „Teší nás medaila, ale mám aj pocit smútku. Boli sme blízko a obávam sa, ako často sa v budúcnosti objaví takáto možnosť bojovať o zlato. Bude to ťažké, ktovie, kedy a či sa to niekedy zopakuje. Vo finále nám došli sily, už sme toľko nevládali. Rusi nám v druhej tretine strelili tri góly, odskočili a potom to bolo náročné. Finále som si užil, bolo krásne hrať v ňom. Dúfam, že fanúšikovia na nás budú čakať, veď hokej hráme pre nich a – oslávime to spolu.“
Ján Laco (brankár SR): „Prevládla v nás obrovská radosť, hoci ku zlatu nám chýbal len krôčik. Je to však veľký úspech. Finále sme si užili, aj keď nebolo podľa našich predstáv. Rusi ukázali svoje kvality. Určite to oslávime, strieborná medaila je odmena pre celé Slovensko.“
Tomáš Starosta (obranca SR): „Rameno napokon držalo, ale v sobotu som si zranil aj malíček na nohe. Ten bolel viac ako rameno, finále som si pretrpel. Rusi rýchlo korčuľovali, hrali skvele v našej zóne. Povzbudil nás rýchly gól, ale Rusi hrali vynikajúco.“
Miroslav Šatan (útočník SR): „Finále nám nevyšlo podľa predstáv, no treba to brať s nadhľadom a oceniť kvalitu súpera, ktorý neprehral ani jeden zápas. Musíme sa pri hodnotení pozerať komplexne na celý turnaj – a nemáme sa za čo hanbiť. Odchádzame so zdvihnutými hlavami a striebornými medailami na krku. Som hrdý na tento tím. Vidím v ňom paralelu s tým z Petrohradu 2000, s ktorým sme takisto vybojovali striebro. Aj vtedy nám veril len málokto, aj vtedy v ňom boli traja lídri Handzuš, Chára a aj ja – teraz sme sa opäť stretli v jednom mužstve. Vo štvrťfinále sme vtedy prekvapili Američanov, tak ako teraz Kanadu. Nový tréner Vůjtek zohral obrovskú úlohu v ceste za terajším striebrom. Zmenil systém, hra možno nebola oku lahodiaca, ale umnejšia, viac založená na obrane. Niečo sme si vzali z českej školy. Nový systém však priniesol ovocie, videli sme to na výsledkoch. Všetci mu verili, bojovali a úspechy sa dostavili.“
Michal Sersen (obranca SR): „Tuho sme bojovali, no Rusi boli jednoducho lepší. Nepustili nás k ničomu.“
Mário Bližnák (útočník SR): „Je to veľký deň pre slovenský hokej. Môžeme byť pyšní. Naše mužstvo bez hviezd ukázalo srdce, jeho budúcnosť vyzerá dobre.“
Tomáš Kopecký (útočník SR): „Medaila je dosť ťažká, ale človeka škrie, že mohol dosiahnuť aj viac. Ak by mi pred turnajom niekto hovoril, že budem odchádzať so striebrom, potom by som to bral všetkými desiatimi. Teraz ma hnevá, lebo aj proti Rusom sme mali šancu. Škoda druhej tretiny. Pred jej začiatkom sme si hovorili, že musíme odohrať najlepšiu druhú časť na šampionáte, napokon sme urobili chyby. Rusi majú skvelé štyri útoky, ktoré vedia dať gól a dnes to ukázali.“
Juraj Mikúš (útočník SR): „Prehrali sme zápas a teraz si ani neuvedomujem, že sme skončili strieborní. Možno si to naplno uvedomím až po stretnutí s fanúšikmi, ktorým prídeme poďakovať za podporu, ktorú sme na diaľku cítili. Rusi boli dnes dobrí, my sme nemali svoj deň a nehrali to, čo doteraz. Dali sme do zápasu všetko, ale súper bol lepší. Urobili sme pri treťom a štvrtom inkasovanom góle chyby. Kým za stavu 2:1 pre nich to bolo ešte hrateľné, potom sa už nám hralo ťažšie.“
Zinetula Biľaletdinov (tréner Ruska): „Na finále sme sa pripravovali s veľkou vážnosťou. Vedeli sme, že Slovensko nebude ľahkým súperom, keďže zdolalo Kanadu a Česko. Chlapci však zvládli duel skvele. Celý šampionát sme odohrali na vysokej úrovni. Najťažším momentom bolo pre nás štvrťfinále s Nórskom. Chýbala nám vtedy voľnosť, všetci si uvedomovali dôležitosť zápasu. Venujeme tento titul Lokomotivu Jaroslavľ. Bol to veľký tím, kde hrali skvelí hráči, nielen naši, ale aj cudzinci.“
Alexander Ovečkin (útočník Ruska): „Tréner Biľaletdinov je veľmi dôležitý pre atmosféru v tíme a celý systém našej hry. V súčasnosti je najlepším koučom v Rusku. Som naozaj hrdý, že môžem hrať pod jeho vedením. Každý pochopil, čo musíme urobiť pre víťazstvá, každý hrá srdcom.“
Pavel Daciuk (útočník Ruska): „Nebolo to jednoduché finále. Nezačali sme najlepšie, čo nám situáciu skomplikovalo. Nebolo dôležité, akým výsledkom sa duel skončí. Pre nás bolo najdôležitejšie, že sme chceli vyhrať. Musím sa poďakovať všetkým za veľkú podporu. Pohár nie je ťažký, zatiaľ sme ho nerozbili.“
Nikolaj Kuľomin (útočník Ruska): „Bol to pre nás dobrý turnaj. Hrali sme ako jeden tím v každom zápase a počas každého striedania.“
Alexander Siomin (útočník Ruska): „Cieľ bol jednoznačný, chceli sme vyhrať. Išli sme tvrdo za ním. Teším sa, že sme sezónu zakončili na víťaznej vlne. Som veľmi šťastný. Mám teraz toľko síl, že by som odohral ešte jeden turnaj.“
Zaujímavosti po zápase:
* MS nad 57. rovnobežkou severnej šírky v Európe sú pre slovenskú reprezentáciu už pravidelne úspešné. Všetky štyri doterajšie medaily (Petrohrad 2000 striebro, Göteborg 2002 zlato, Helsinki 2003 bronz, Helsinki 2012) získali Slováci nad touto rovnobežkou.
* Slovensko získalo na majstrovstvách sveta strieborné medaily druhýkrát v histórii.
* Rusko sa tešilo z 26. titulu majstrov sveta v histórii, čím je najúspešnejšou krajinou šampionátov.
* Z troch odohraných finále na MS vyhrali Slováci doteraz jediné, v roku 2002 v Göteborgu 4:3 nad Ruskom.
* Zborná po desiatich rokoch vrátila Slovensku prehru z finále MS 2002. Zo slovenských hráčov v kádri pre Helsinki 2012 si tento súboj priamo z ľadu pamätali Miroslav Šatan a Michal Handzuš, z ruských iba Dmitrij Kalinin.
* Miroslav Šatan získal ako jediný hokejista so slovenskou reprezentáciou na majstrovstvách sveta štyri cenné kovy (1 – 2 – 1). Medaily z MS mali zo súčasného slovenského kádra pred turnajom v Helsinkách aj Zdeno Chára (striebro 2000), Branko Radivojevič (bronz 2003) a Michal Handzuš (zlato 2002, striebro 2000).
* Rusko sa stalo prvým tímom od roku 1989, ktorý prešiel svetovým šampionátom bez straty čo i len bodu. Naposledy to dokázala zborná ZSSR v Štokholme 1989, keď rovnako vyhrala 10 zápasov v rade.
* V 27. vzájomnom zápase so Slovenskom dosiahlo Rusko 13. víťazstvo, na MS sa oba tímy stretli dvanástykrát a zborná dosiahla šiesty úspech. Slovensko na svetovom šampionáte naposledy Rusko zdolalo v roku 2004.
– Slovensko ukončilo svoju rekordnú šnúru siedmich výhier za sebou na majstrovstvách sveta, turnaj v Helsinkách zakončilo s bilanciou 7 víťazstiev a 3 prehry.
* Zdeno Chára dosiahol prvé dva góly na MS 2012 a celkovo 8. a 9. v reprezentačnom drese. V desiatom zápase na šampionáte si pripísal slovenský kapitán aj prvé 2 trestné minúty.
* Mário Bližňák odohral 25. zápas v slovenskom drese, Tomáš Tatar 30.
* Slovensko prehralo prvý zápas na majstrovstvách sveta 2012, v ktorom strelilo gól ako prvé. Predchádzajúcich sedem duelov, v ktorom slovenský hokejista otváral skóre, vyhralo.
* Slovensko v play-off na MS 2012 v druhej tretine nestrelilo ani gól a tieto časti zápasov proti Kanade, Česku i Rusku vždy prehralo.
* Jevgenij Malkin strelil v zápase 11. gól a s 19 kanadskými bodmi (11+8) sa stal najproduktívnejším hráčom šampionátu.
* Tréner Vladimír Vůjtek poslal v nedeľu v 45. min do bránky druhýkrát na šampionáte brankára Petra Hamerlíka.
.
.
Prehľad hokejových majstrov sveta (1920 – 2012):
2012 – Rusko, 2011 – Fínsko, 2010 – Česko, 2009 – Rusko, 2008 – Rusko, 2007 – Kanada, 2006 – Švédsko, 2005 – Česko, 2004 – Kanada, 2003 – Kanada, 2002 – Slovensko, 2001 – Česko, 2000 – Česko, 1999 – Česko, 1998 – Švédsko, 1997 – Kanada, 1996 – Česko, 1995 – Fínsko, 1994 – Kanada, 1993 – Rusko, 1992 – Švédsko, 1991 – Švédsko, 1990 – ZSSR, 1989 – ZSSR, 1987 – Švédsko, 1986 – ZSSR, 1985 – ČSSR, 1983 – ZSSR, 1982 – ZSSR, 1981 – ZSSR, 1979 – ZSSR, 1978 – ZSSR, 1977 – ČSSR, 1976 – ČSSR, 1975 – ZSSR, 1974 – ZSSR, 1973 – ZSSR, 1972 – ČSSR, 1971 – ZSSR, 1970 – ZSSR, 1969 – ZSSR, 1968 – ZSSR, 1967 – ZSSR, 1966 – ZSSR, 1965 – ZSSR, 1964 – ZSSR, 1963 – ZSSR, 1962 – Švédsko, 1961 – Kanada, 1960 – USA, 1959 – Kanada, 1958 – Kanada, 1957 – Švédsko, 1956 – ZSSR, 1955 – Kanada, 1954 – ZSSR, 1953 – Švédsko, 1952 – Kanada, 1951 – Kanada, 1950 – Kanada, 1949 – ČSR, 1948 – Kanada, 1947 – ČSR, 1939 – Kanada, 1938 – Kanada, 1937 – Kanada, 1936 – V. Británia, 1935 – Kanada, 1934 – Kanada, 1933 – USA, 1932 – Kanada, 1931 – Kanada, 1930 – Kanada, 1928 – Kanada, 1924 – Kanada, 1920 – Kanada.
.