BRATISLAVA 1. apríla (WebNoviny.sk) – Slováci sa v triedení odpadov z roka na rok zlepšujú. Pred štyrmi rokmi sa podarilo na osobu zrecyklovať 25,7 kilogramu odpadu ročne, dnes je to už takmer 29 kilogramov.
Tvrdí to organizácia zodpovednosti výrobcov ENVI – PAK, podľa ktorej sa Slováci zlepšujú v triedení odpadov aj vďaka novému zákonu o odpadoch. Európska komisia vo svojej správe o krajine však napriek tomu upozorňuje, že miera recyklácie je na Slovensku nízka.
Aktualizované: Trump neudelil Európskej únii výnimku z ciel na oceľ a hliník, USA čakajú protiopatrenia
Zákon o odpadoch, platný od roku 2016, zaviedol takzvanú rozšírenú zodpovednosť výrobcov, čo znamená, že výrobcovia financujú triedený zber a recykláciu odpadov v mestách a obciach. Organizácie zodpovednosti výrobcov sú zmluvné subjekty, cez ktoré výrobcovia odpadov, obec i zberné spoločnosti organizujú a financujú triedený zber.
Na rozpočet obcí má zákon o odpadoch pozitívny dopad, pretože náklady na triedený zber sú hradené výrobcami. Preto čím viac odpadu obec vytriedi, tým menej ho zostane v zmesovom komunálnom odpade, za ktorý občania platia.
Na Slovensku podľa EÚ stále končí príliš veľa odpadu na skládkach, pričom miera recyklácie je veľmi nízka. Na Slovensku sa skládkuje asi 66 percent komunálneho odpadu, čo krajinu zaraďuje na chvost v rebríčku členských krajín. Miera recyklácie predstavuje 23,2 percenta, európsky priemer dosahuje 46,3 percenta.