Obavy z toho, že v budúcnosti nebudú mať na Slovensku prístup k objektívnym informáciám a nezávislému spravodajstvu, má vo väčšej alebo menšej miere 61 percent opýtaných. Vyplýva to z prieskumu vypracovaného na prelome mája a júna agentúrou NMS Market Research Slovakia s.r.o.
Žiadne obavy nemá 28 percent opýtaných
Na prieskume sa zúčastnilo 1 020 respondentov, ktorí tvorili reprezentatívnu vzorku online populácie vo veku 18 a viac rokov. Podľa prieskumu má veľké obavy o prístup k informáciám a spravodajstvu 31 percent respondentov a mierne obavy ďalších 30 percent.
Poslanci schválili vládny návrh zákona, verejnoprávne médium RTVS nahradí Slovenská televízia a rozhlas
Naopak, žiadne obavy nemá 28 percent opýtaných a 12 percent na otázku o dostupnosti objektívnych informácií a nezávislého spravodajstva nevedelo alebo nechcelo odpovedať. Z hľadiska politických preferencií majú najvyššiu obavu v tejto oblasti voliči Progresívneho Slovenska, pričom veľké alebo mierne obavy vyjadrilo 95 percent z nich. Na druhej strane, 57 percent voličov strany Smer-SD nemá o dostupnosť informácií a spravodajstva žiadne obavy.
Vplyv na žurnalistiku
Zároveň 44 percent respondentov v prieskume uviedlo, že kroky súčasnej vlády a jej predstaviteľov majú negatívny vplyv na stav slovenskej žurnalistiky. Opak si podľa prieskumu myslí 18 percent opýtaných a ďalších 13 percent si myslí, že vláda stav slovenskej žurnalistiky neovplyvňuje nijakým spôsobom. K tejto téme sa nevedelo alebo nechcelo vyjadriť 25 percent respondentov.
Očakávania od Pellegriniho sa medzi voličmi líšia, u podporovateľov opozície prevláda skepsa a nedôvera
Pokiaľ ide o politické preferencie, negatívny vplyv vlády na stav žurnalistiky konštatujú najviac voliči Progresívneho Slovenska, konkrétne v 91 percentách prípadov. Naopak, voliči strany Smer-SD vidia prevažne pozitívny vplyv vlády (41 percent), prípadne nevidia žiadny vplyv (30 percent).