NEW YORK 1. septembra (WEBNOVINY) – Martin Kližan sa stal prvým slovenským tenistom v osemfinále na úrovni veľkej štvorky po viac ako šiestich rokoch.
V sobotňajšom stretnutí 3. kola dvojhry mužov na záverečnom štvrtom grandslamovom turnaji sezóny US Open v New Yorku zvíťazil nad Francúzom Jérémym Chardym nasadeným ako tridsiatym druhým za 131 minút s prehľadom 6:4, 6:4, 6:4.
Kližan v prvom sete dosiahol brejk v deviatej hre, v druhej časti sa presadil na returne hneď na úvod a v treťom dejstve predviedol obrat z 1:3 na 5:3. V desiatom geme sa odpodával cez dva brejkbaly v rade. Mečbal premenil bodom priamo z podania.
Šampión z juniorskej súťaže chlapcov na parížskom antukovom Roland Garros 2006 Kližan si medzi najlepšími šestnástimi zmeria sily s dvanástkou tohto podujatia, chorvátskym rovesníkom Marinom Čiličom (13.). Už má istotu 180 bodov do renkingu ATP a prémie 120 000 USD.
„Čilič je výborný hráč, skúsený, hviezda. Opäť nebudem mať čo stratiť. Ešte nikdy som proti nemu nehral, videl som ho veľakrát akurát v televízii, o to väčšiu mám motiváciu. Budem znova bojovať od začiatku do konca. Na ten zápas sa teším. Mám teraz deň voľna, treba sa zregenerovať, aby som bol fit,“ povedal Martin Kližan pre agentúru SITA v rámci konferenčného telefonátu pre slovenské médiá.
Dosiaľ posledným osemfinalistom zo SR na Majors bol Dominik Hrbatý, ktorému sa to podarilo v januári 2006 na Australian Open v Melbourne.
„Veril som, že môžem Chardyho zdolať rovnako ako tento rok na antuke v Bordeaux, hoci je to veľmi skúsený tenista, výborný hráč, bol tu nasadený. Som veľmi rád, že som to napokon aj zvládol,“ povedal Martin Kližan a dodal: „Začali sme v obedňajších hodinách, bolo veľmi teplo. Cítil som únavu, ale neskôr to už bolo fajn. V prvom sete som Chardyho raz brejkol a podržal som si servis, v druhej časti to isté. Tretí set bol otvorenejší. On začal hrať lepšie, brejkol ma na 3:1. Absolútne sa mu však nevydaril nasledujúci gem a začínalo sa odznova. Nabral som sebavedomie, znova som súpera brejkol a aj trochu so šťastím som to doservoval. Chardy viedol 40:15, ale pomohol mi, keď trikrát ´vyvalil´ return do ´autu´. Ten posledný gem naozaj bol so šťastím, ale inak som hral dobre, bolo to fajn, som strašne rád, že som to vyhral.“
Kučera ho pochválil
Zverenec Karola Kučeru Kližan, ktorý v 3. kole senzačne vyradil Francúza Joa-Wilfrieda Tsongu, päťku „pavúka“ a šestku systému, si už o dva zápasy zlepšil osobný rekord z vrcholných turnajov po dosiahnutí 2. kôl na Roland Garros aj Wimbledone 2012.
„Som rád, že potvrdil dobrú formu a prvý raz sa dostal do druhého týždňa grandslamového turnaja. Už teraz je to veľký úspech a dúfam, že Martin pôjde ďalej. Určite má na to, aby postúpil minimálne ešte o jedno kolo!“ uviedol pre agentúru SITA kouč Karol Kučera.
Dvadsaťpäťročný Chardy figuruje na 32. stupienku v hodnotení, už v novembri 2009 bol na 31. poste. Kližana prekonal v roku 2007 v semifinále na antuke v Košiciach 6:3, 6:4, ale čerstvejšie ťahal za kratší koniec na domácej pôde – 2:6, 6:4, 3:6 v máji na antukovom challengeri v Bordeaux.
„Prehrať v troch setoch nikdy nepoteší. Ešte menej vtedy, keď sa cítite dobre. Bol to kvalitný zápas, v ktorom som ja dával prikrátke údery. Mal som problémy s príjmom podania a celkovo so súperovou ľavorukosťou. Dlho som zostával prakticky bez šance nadobudnúť sebadôveru. Škoda, že sa mi to nepodarilo ani v treťom sete, v ktorom som rýchlo prišiel o náskok. Najviac ma mrzí práve ten stratený servis okamžite po brejku. Mohol som tento zápas aspoň predĺžiť,“ cituje Chardyho internetová stránka národnej federácie FFT.
Francúz bol v sezóne 2008 v osemfinále Roland Garros, na US Open mal dosiaľ rekord v podobe 2. kola z rokov 2008 a 2010. Chardyho skalp je pre lídra bodovania 2012 ATP Year-To-Date-Challenger Rankings Kližana druhým rebríčkovo najcennejším po spomenutom prekonaní Tsongu. Sám dosiaľ najvyššie bol na 48. pozícii, aktuálne mu patrí 52. post a k 10. septembru si výrazne posunie rekord.
Dvojhra mužov – 3. kolo:
Martin Kližan (SR) – Jérémy Chardy (Fr.-32) 6:4, 6:4, 6:4 za 131 minút
Priebeh zápasu
Kližan vo štvrtej hre odvrátil dva brejkbaly za sebou, v piatom geme nevyužil jednu šancu presadiť sa na príjme. V šiestej hre si poradil s hrozbou straty servisu.
Na returne za stavu 4:4 mal spočiatku manko 0:30, ale predviedol priebežný obrat na 40:30 a už nepustil Chardyho ani ku gembalu.
Zužitkoval štvrtú možnosť. Vypracoval si ju agresívnym bekhendovým krosom, ktorým prinútil súpera k forhendovej chybe.
Následne Francúz zle vyriešil prevahu pri sieti a v nečakane pokračujúcej výmene už nedostal možnosť na nápravu: inkasoval forhendové obhodenie popri čiare. Pri podávaní na zisk setu sa Kližan presadil hladko na 15, hneď premiérovú šancu zužitkoval bodom priamo zo servisu.
Slovák nadobudol psychologickú výhodu a okamžite z nej ťažil, keď využil druhý brejkbal na 1:0. Únik hladko potvrdil. Na príjme v siedmej hre nepridal nadstavbu k sľubnému skóre 30:15, o gem ďalej sám na servise zvládol rovnako nepríjemný vývoj – pomohol si esom na 30:30 a neskôr posunul skóre na 5:3 bodom zo servisu.
Chardy v deviatom geme odvrátil setbal kombináciou tvrdého podania a forhendového doklepnutia, ale potom bol na príjme len štatistom. Kližan pri dovedna druhej setbalovej možnosti ponúkol rezolútny obehnutý krížny forhend.
Pri skóre 1:2 a 30:30 v tretej časti Slovák poslal defenzívnu bekhendovú krížnu kontru vedľa a následne forhendom nestihol spracovať return – 1:3. Chardy sa však z náskoku brejku neradoval dlho. Dvojchybou dodal Kližanovi vedenie 30:15, čoskoro bolo aj 40:15 a akoby letargický Francúz nestihol dostatočne pohotovo zareagovať na príjem pod nohy. Navyše, rovnako pochodil pri hrozbe straty podania v siedmej hre – 3:4. V desiatom geme mal dva brejkbaly na prípadný „zázračný“ návrat do diania, zápletka sa však už nekonala.
Štatistiky:
Kližan – Chardy
1. podanie (úspešnosť v %): 43 z 87 = 49 % – 49 z 91 = 54 %
využitie 1. podania: 34 zo 43 = 79 % – 33 zo 49 = 67 %
využitie 2. podania: 27 zo 44 = 61 % – 23 zo 42 = 55 %
esá: 6 – 5
dvojchyby: 5 – 9
víťazné údery: 29 – 23
nevynútené chyby: 32 – 37
body získané na príjme: 35 zo 100 = 35 % – 26 z 92 = 28 %
body získané pri sieti: 7 z 10 = 70 % – 15 z 22 = 68 %
využitie brejkbalov: 4 z 10 = 40 % – 1 zo 6 = 17 %
získané lopty celkovo: 96 – 82
najrýchlejšie podanie: 201 km/h – 219 km/h
priemerná rýchlosť 1. podania: 182 km/h – 200 km/h
priemerná rýchlosť 2. podania: 137 km/h – 161 km/h