WASHINGTON 5. augusta (WEBNOVINY) – Slovenská tenistka Magdaléna Rybáriková získala svoj štvrtý singlový titul na hlavnej profesionálnej úrovni.
Dvojhra – finále:
Magdaléna Rybáriková (SR-7) – Andrea Petkovicová (Nem.) 6:4, 7:6 (2) za 117 minút
Rybáriková pritom spočiatku prehrávala 0:4 a súperka mala gembal pri vlastnom servise v piatej hre. Slovenka si však pripísala tento gem aj ďalších sedem na 6:4, 2:0.
Zverenkyňa Petra Hubera sa postupne uvoľnila, počínala si čoraz pestrejšie, aktívnejšie a istejšie. Celkovo predviedla nápaditejší, kompaktnejší a cieľavedomejší výkon.
V druhom sete sa jej nevypomstilo, že najprv pustila súperku z 1:4 s dvojitým brejkom na 3:4 a potom z 3:5 na 6:5.
„Som veľmi šťastná, že som zvíťazila. Zároveň som naozaj spokojná s výkonom, hoci som spočiatku prehrávala 0:4. V tom úvode som v dosť veternom počasí nevedela nájsť rytmus, nedokázala som sa do toho hneď dostať a súperka zvládla začiatok oveľa lepšie. Za toho stavu 0:4 som si povedala ´okej, aspoň neprehraj ten set 0:6´. Vyhrala som jeden gem, druhý, tretí, napokon ich bolo osem za sebou… Hrala som v tej fáze už uvoľnenejšie, útočnejšie, lepšie som aj podávala. Viedla som 6:4, 2:0, ale stále som si uvedomovala, že proti takej hráčke to nebude jednoduché. Žiaľ, za stavu 5:4 som predsa len znervóznela z toho, že podávam na víťazstvo vo finále aj na celom turnaji. Nezvládla som to, ale tréner prišiel a pomohol mi, keď ma nabádal, aby som sa upokojila. Tvrdil, že to zvládnem, čo sa mi aj podarilo. Dôležité bolo, že som si pri skóre 5:6 udržala servis. Pred tajbrejkom som si hovorila, že už nebudem nervózna: ´uvoľni sa, o nič nejde, keď prehráš, tak prehráš´. Napokon som vyhrala,“ rekapitulovala Magdaléna Rybáriková v rozhovore pre agentúru SITA.
Obrazom: Víťazstvo Magdalény Rybárikovej
Mierny posun v rebríčku
Rybáriková sa postarala o 30. titul Sloveniek vo dvojhre
Magdaléna Rybáriková sa v nedeľu úspechom vo finále na tvrdom povrchu v americkom Washingtone postarala o celkovo jubilejný 30. titul z úrovne WTA pre pôvodom slovenské a počas kariéry na medzinárodnej úrovni aspoň v krátkom období za SR či bývalú ČSFR aj hrajúce tenistky.
Špeciálny štatút v tomto smere má bratislavská rodáčka Jarmila Gajdošová, ktorá medzičasom reprezentuje Austráliu.
Švajčiarka Martina Hingisová sa síce narodila v Košiciach, ale na rozdiel od Gajdošovej nikdy neštartovala za SR (či ČSFR).
Na čele interného poradia suverénne figuruje Henrieta Nagyová s deviatimi trofejami pred Danielou Hantuchovou so šiestimi a práve Rybárikovou so štyrmi.
Tri víťazstvá majú na konte Radka Zrubáková (ešte pred érou samostatnosti) a Dominika Cibulková, po dve Martina Suchá a spomenutá Gajdošová a jedno Karina Cíleková-Habšudová. Dosiaľ poslednou Slovenkou s trofejou bola od 28. júla 2013 a svojho triumfu na tvrdom povrchu v kalifornskom Stanforde Cibulková.
Rybáriková potrebovala prienik do finále, aby zotrvala v Top 50 svetového rebríčka.
V týždni konania turnaja figurovala na 43. mieste, k 5. augustu sa mierne posunie na 42. post, už bola aj na 39. pozícii.
Po zisku primátu bude hrať v kanadskom Toronte, začne proti rumunskej kvalifikantke Alexandre Dulgherovej.
„Určite to nebude ľahké. Som veľmi, veľmi unavená, zajtra ma čaká let do Toronta, čo mi príliš neprospeje. ´Alexa´ je dobrá hráčka, dosť sa poznáme. Hrávali sme spolu štvorhru. V rebríčku sa nachádza na pozíciách, na ktoré absolútne nepatrí. Bola veľmi zranená, inak by figurovala hlboko v stovke. Je to nepríjemná súperka, má skvelý bekhend,“ vyhlásila M. Rybáriková a doplnila: „Teraz sa možno očakáva, že budem vyhrávať stále, ale ono je po takomto turnaji ťažké zregenerovať sa, zvyknúť si na iné prostredie, možno odlišný povrch. V prvom rade si prajem, aby som zostala zdravá a stopercentne ´ready´ aj na US Open, čo sa mi na Wimbledone nepodarilo a dosť ma to mrzelo. Dúfam, že teraz sa mi toto prianie úplného zdravia pred grandslamovým turnajom splní.“
Nemky proti Slovenkám aj vo februári
Cesta Magdalény Rybárikovej za titulom:
1. kolo: Christina McHalová (USA, 93. vo svetovom rebríčku) 2:6, 6:4, 6:2 za 136 minút
2. kolo (osemfinále): Jana Čepelová (SR/77.) 7:5, 5:7, 7:5 za 175 minút
štvrťfinále: Angelique Kerberová (Nem.-1/9.) 7:6 (0), 3:6, 6:3 za 135 minút
semifinále: Jekaterina Makarovová (Rus.-3/27.) 6:2, 6:0 za 76 minút
finále: Andrea Petkovicová (Nem./64.) 6:4, 7:6 (2) za 117 minút
Rybáriková aktuálne má vo finálových dueloch pozoruhodne priaznivú bilanciu 4:1, v ostatných rokoch rôznymi zdravotnými ťažkosťami prenasledovaná Petkovicová klesla v tomto smere na 2:5. Z titulu sa naposledy radovala predvlani v máji vo francúzskom Štrasburgu. V sezóne 2013 ťahala vo finále za kratší koniec aj v júni na antuke v nemeckom Norimbergu proti Rumunke Simone Halepovej.
Petkovicová dohrala semifinále o 2.10 h už v nedeľu miestneho času viac ako dve hodiny po Rybárikovej. „Ona je jedna z najlepšie fyzicky pripravených hráčok, veľmi silná. Nemyslím si, že by nevládala. Ťažko teda povedať, či tá sobota bola mojou výhodou, hoci určite bolo dobré skončiť skôr. Ja som tu mala v nohách veľmi náročné zápasy, často som si hovorila: ´už aby bol koniec´. Možno aj preto sa mi darilo víťaziť – snažila som sa nechodiť do kŕčov, nehrať zbytočne výmeny, počínať si uvoľnene, aby sa mi lepšie hralo,“ skonštatovala Rybáriková.
Slovenská dvojka súčasnosti získala svoju premiérovú trofej už v roku 2009 na tráve v anglickom Birminghame, nadviazala na to v sezóne 2011 v Memphise a potom vlani práve vo Washingtone. Vo finále neuspela akurát predvlani v čínskom Kuang-čou. Prostredníctvom terajšieho úspechu splnila základné kvalifikačné kritérium v súvislosti s koncoročnými tzv. malými MS v bulharskej Sofii a má aj solídne renkingové postavenie na to, aby mohla zaútočiť na právo na účasť.
„Musím povedať, že v Amerike sa mi vždy dobre hrá,“ podotkla Rybáriková na margo skutočnosti, že tri zo štyroch doterajších trofejí získala práve na severe tohto kontinentu, a dodala: „Väčšinou sú tu rovnaké povrchy a dosť podobne štadióny. Akurát v Stanforde bol podklad iný a absolútne mi to nevyhovovalo. Prvýkrát som zahrala dobre už v Indian Wells aj Miami. Je to však aj veľká zásluha môjho trénera, vďaka nemu teraz hrám takto dobre. Výrazne som sa zlepšila herne i renkingovo, cítim sa skvele, veľmi dobre si rozumieme aj mimo dvorca. Je to spoločné víťazstvo – môj titul rovnako ako jeho.“
Petkovicová na slávnostnom ceremoniáli skonštatovala. „Gratulujem Magde, ktorá odohrala úžasný zápas a naozaj si dnes zaslúžila víťazstvo. Je to skvelé dievča aj mimo dvorca, ak to niekto nebodaj nevie.“